Sākums Dzīvnieki Baltais kakadu

Baltais kakadu

Vašingtonas konvencijas II pielikums
Eiropas ex situ programma
Pasaules Sarkanā grāmata: nopietni apdraudēta suga (Endangered)

Klasifikācija

Izplatība savvaļā

Baltais kakadu ir Indonēzijas endēms, izplatīts Moluku salu ziemeļdaļā. Populācija turpina samazināties. Baltos kakadu visvairāk apdraud ķeršana nelegālajai tirdzniecībai un dzīves vides samazināšanās, izcērtot mežus.

Vai ir tiesa, ka

Aizsardzība

  • 1988. gadā iekļauts Pasaules Sarkanajā grāmatā, 2013. gadā atzīts par nopietni apdraudētu (Endangered – EN).
  • Baltajam kakadu 2021. gadā izveidota Eiropas ex situ programma (EEP – EAZA Ex-situ Programme), pašlaik to koordinē Sosto zoodārzs Ungārijā.
  • Iekļauts Vašingtonas konvencijas (CITES) II pielikumā kā suga, kuras pastāvēšana var kļūt apdraudēta, ja netiks stingri kontrolēta šo dzīvnieku un to daļu un izstrādājumu starptautiskā tirdzniecība.

Dzīves vide

Baltais kakadu sastopams vecos zemieņu mežos un ataugās līdzenā vai viegli viļņainā ainavā līdz 600 m augstumam virs jūras līmeņa.

Barība un barošanās

Pārtiek galvenokārt no koku sēklām un augļiem. Tā kā baltie kakadu novēroti arī atlobot koku mizu un pārbaudām epifītus, jādomā, ka tie, iespējams, ēd arī kukaiņus.

Sabiedriskā uzvedība

Baltie kakadu nekad nav novēroti lielos baros, bet pāros vai nelielās grupiņās.

Vairošanās un dzīves cikls

Trūcīgā informācija par balto kakadu ligzdošanu savvaļā liecina, ka vairošanās sākas gada sākumā, cāļi ir aprīlī–maijā, tomēr olas konstatētas arī maijā. Ligzdo mežā lielu koku dobumos. Dējumā ir 2–3 olas, perēšana ilgst 27–28 dienas. Cāļi ir ligzdguļi, tos klāj reta, spilgti dzeltena pūka. Nebrīvē ligzdojošajiem kakadu mazuļi ligzdā pavada ap 14 nedēļām.

Migrācijas

Nemigrē.

Dažādi fakti

Baltā kakadu ķermeņa garums ir 46 cm, svars – 550 g.

Tēviņi un mātītes ārēji ir ļoti līdzīgi, bet atšķiras acu krāsa – tēviņiem acis ir melnas, mātītēm sarkanbrūnas. Savukārt jaunajiem putniem acis ir tumši pelēkas.

Kad baltais kakadu izslej un izpleš lielo, balto cekulu, tas vizuāli rada iespaidu, ka galva ir ļoti liela.

Informācijas avoti

BirdLife International 2018. Cacatua alba. The IUCN Red List of Threatened Species 2018: e.T22684789A131915204. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2018-2.RLTS.T22684789A131915204.en. Accessed on 30 December 2020.

Rowley I. 1997. Family Cacatuidae (Cockatoos). – Del Hoyo J., Elliott A., Sargatal J. (eds). Handbook of the Birds of the World, Volume 4: Sandgrouse to Cuckoos. Pp. 246–279.

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri