Projekti un pasākumi
Projekta apraksts un mērķis
Dabiskās pļavas sedz 0,9% no Latvijas teritorijas, lai gan 20. gadsimta sākumā tie bija 20%. Tas ir visstraujāk izzūdošais biotops ne vien Latvijā, bet visā Eiropā. Bioloģiski vērtīgajos zālājos ir vairāk kā trešdaļa no Latvijas augu sugām un trešdaļa no Latvijas bezmugurkaulnieku sugām, no kā liela daļa sastāv no apputeksnētājiem. Apputeksnētāji ir būtiska dabas daļa bez kā cilvēki nevarētu dzīvot ierasto dzīvi. 87% no labības, ko audzē Eiropā paļaujas uz bezmugurkaulnieku apputeksnētājiem un to apputeksnēšanas darbība ir 153 miljardu eiro vērtībā. Cilvēku ietekmju dēļ, bioloģiski vērtīgi zālāji tiek pārveidoti augu sugām nabadzīgos zālājos, strauji samazinot apputeksnētāju skaitu. Projekta aktivitātes ir izvēlētas, lai šo informāciju efektīvi nodotu sabiedrībai un pamācītu, dodot apmeklētājiem iespēju to izmēģināt, ka apputeksnētājiem var palīdzēt izveidojot pļavu vai izliekot kukaiņu viesnīcu (koka izstrādājums, kurā var dzīvot un pārziemot vairākas kukaiņu sugas, tajā skaitā apputeksnētāji) savā pagalmā.
Projekta ietvaros paredzētas dažādas izglītojošas aktivitātes, tai skaitā:
- Papīra kameņu darbnīca;
- Pastaiga ar entomologu;
- Kukaiņu viesnīcu darbnīca;
- Pļavas stāsti;
- Kukaiņu pētīšana ar binokulāru un lupām;
- Uzdevuma kopas, digitāls apputeksnētāju noteicējs;
- Sadarbība ar Latvijas skolām.
6. un 7. aprīlī Rīga ZOO noritēja ikgadējās Putnu dienas. Tajā, pateicoties “Lidl” atbalstam, tapa zīlīšu un strazdu būri, kā arī 20 īpašās mākslīgās ligzdvietas Latvijā bieži sastopamam, taču maz pamanāmam putnam – mizložņai. Papildus darbnīcai Rīga ZOO apmeklētāji bija aicināti izzināt putnu pasaules noslēpumus tūrē ar gidu “Galvā putni”.
Pasākuma laikā zoodārza apmeklētāji, dodoties pa “Putnu ceļu”, varēja uzzināt daudz interesantus faktus par spārnaiņu olām, to izmēriem, krāsojumu, formām, daudzumu, kā arī perēšanas ilgumu. Tam sagatavots īpašs ceļvedis, ko bez maksas bija iespējams saņemt kasēs.
13. un 14. aprīlī Putnu dienas norisinājās Rīga ZOO filiālē “Cīruļi” Dienvidkurzemes novadā. Abās nedēļas nogalēs kopā apmeklētāji izveidoja vairāk nekā 400 zīlīšu un strazdu būrīšus.
Divus īpašus vasaras vakarus Rīga ZOO notika pasākums “Vakariņas ar sikspārni”. 16. un 17. augustā no plkst. 19.00 līdz 21.30 apmeklētāji piedalījās izzinošās aktivitātēs, atklājot šo mazo, lidojošo zīdītāju ieradumus un īpašības.
Aktivitāšu takas uzdevumi palīdzēja iepazīt visas 16 Latvijā sastopamās sikspārņu sugas atmiņas spēlē, salīdzināt savu roku ar sikspārņa spārnu un izzināt šo dzīvnieku vietu barības ķēdē. Vairāki uzdevumi bija saistīti ar kukaiņiem, kurus ēd visi Latvijā mītošie sikspārņi – dažiem no tiem pat apmeklētāji varēja ieskatīties acīs! Visbeidzot, aicinājām viesus apņemties izdarīt kādu labo darbu, jo izrādās, ka katrs no mums spēj palīdzēt sikspārņiem. Īpaši azartiskajiem piedāvājām ceļa lapu, kurā pildīt uzdevumus un sakrāt zīmodziņus, lai saņemtu Rīga ZOO fanu aproci.
2023. gada 27. maijā pirmo reizi norisinājās “Kokvardes festivāls”, kurā varēja gan izzināt austrumu kokvaržu reintrodukcijas stāstu Latvijā, gan piedalīties jautrās aktivitātēs.
Spēlēs un darbnīcās jaunākie apmeklētāji paši varēja iejusties kokvardes ādā – gan mēģinot “noķert” kukaiņus ar ūdens strūklu, gan palīdzot vardei pārlekt pāri intensīvi apsaimniekotām dzīvotnēm, kuras tai nav piemērotas, gan arī stafetēs kļūstot no kurkuļa par pieaugušu vardi.
Iespēja izzināt varžu dzīvi bija ne tikai bērniem – pasākuma laikā pie Latvijas abinieku un rāpuļu mājas tika atklāts informatīvs stends, kurā izklāstīta austrumu kokvaržu vēsture Latvijā no izmiršanas 20. gadsimta vidū līdz Rīgas Zoodārza darbinieku īstenotajai sugas atgriešanai savvaļā un pētījumiem, kas turpinās vēl arvien. Tāpat izveidots stends par kokvardes attālajiem aukstasinīgajiem radiniekiem, Latvijas rāpuļiem.
Putnu dienās 2023 Rīga ZOO komanda ar Latvijas Vides aizsardzības fonda (LVAF) atbalstu organizējusi četrus pasākumus – divus Rīgas Zoodārzā, bet pa vienam – Rīga ZOO filiālē “Cīruļi” Kalvenes pagastā un “Rīgas Mežu” Vides izglītības centrā Ogrē.
Pasākumā no zoodārza darbinieku izveidotajām sagatavēm katrs varēja sagatavot būrīti mazajiem dobumperētājiem – zīlītēm, melnajiem mušķērājiem, zvirbuļiem un citiem – vai reti sastopamajiem dobumos mītošajiem zīdītājiem – meža susuriem. Visos četros pasākumos izdevās sagatavot gandrīz septiņus simtus zīlīšu būrīšu un ap četriem simtiem meža susuru būrīšu. Visi susuriem paredzētie būrīši nodoti Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem, kas tos izvietojuši šiem dzīvniekiem piemērotās vietās.
Papildus ierastajai putnu būrīšu veidošanai, ar LVAF atbalstu tika izveidotas arī uzdevumu grāmatiņas jaunākajiem apmeklētājiem. Tos pildot, bērni uzzināja, kāpēc ir svarīgi saglabāt mežu daudzveidību, kur patīk slēpties meža susurim un to, cik dažādi ir dabisko mežu iemītnieki.
Izveidoti arī izglītojoši stendi, kas pēc pasākuma noslēguma Rīgas Zoodārzā un filiālē “Cīruļi” aplūkojami pastāvīgi. Tie vēsta gan par to, kāpēc būrīši nepieciešami ne tikai putniem, bet arī sikspārņiem un meža susuriem.