LVAF projekti
“Ziedmīļi”
Pavasaris ir pilnā plaukumā, un darbīgi rosās vieni no mazākajiem Latvijas dzīvniekiem – dažādie apputeksnētāji. Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs sadarbībā ar Latvijas Biškopības biedrību un Latvijas Entomoloģijas biedrību aicina izzināt bites, tauriņus, mušas un citus apputeksnētājus pasākumā “Ziedmīļi”, kas notiks 25. maijā Siguldā.
25. maijā “Ziedmīļi” aicina ikvienu piedalīties darbnīcās, kas notiks Siguldā, Raiņa ielā 3 – blakus Siguldas novada Jaunrades centram. Laikā no 13.00 līdz 17.00 katrs darboties gribētājs varēs tikt pie savas bišu viesnīcas, ieskatīties acīs mušai ar stereomikroskopa palīdzību, kā arī doties pastaigā pa pļavām, tverot un pētot tajās mītošos apputeksnētājus.
Pasaulē samazinās kukaiņu sugu daudzveidība, un ziedaugu apputeksnētāji nav izņēmums. Tagad, pavasarī, ir īstais brīdis, kad mēs katrs varam izveidot un savā dārzā vai pagalmā izvietot kukaiņu viesnīcas, palīdzot saglabāt kukaiņu daudzveidību. Latvijas Biškopības biedrība sagādājusi iespēju ikkatram apmeklētājam tikt pie paša būvētas bišu viesnīcas, ko izvietot savā dārzā – to izveidot palīdzēs zinošs biškopis.
Vieni no atpazīstamākajiem kukaiņiem, kas putekšņus pārnes no viena zieda uz citu, ir bites, taču tās ir tikai daļa no lielās saimes, kas ļauj ziediem gadu no gada plaukt un nest augļus. Latvijas Entomoloģijas biedrības darbnīcā varēs uzzināt un izpētīt, kādas pazīmes piemīt bitēm, lapsenēm, ziedmušām, naktstauriņiem, dienastauriņiem un vabolēm, kā arī uzzināt, kāda ir šo kukaiņu loma apputeknsēšanā. Aplūkojot apputeksnētājus stereomikroskopā, varēs saskaitīt kamenes svītras, ieraudzīt taureņa snuķīti un izprast, kā veidojas mušas dūkšanas skaņa.
Kopā ar entomologu Voldemāru Spuņģi pētīsim arī apkārtnes pļavās mītošos kukaiņus, atklājot pļavu iemītniekus, kas ikdienā mēdz doties savās dienas gaitās pavisam nepamanīti. Entomologam notverot tos īpašā tīkliņā, apmeklētājiem būs iespēja mazos kustoņus redzēt pavisam tuvu, reizē uzzinot atbildes uz jautājumiem par to dzīves ciklu, barošanos un iecienītākajām atrašanās vietām.
Lai interesanti būtu arī pašiem mazākajiem apmeklētājiem, darbosies arī papīra modeļu radošā darbnīca. Tajā ikkatrs darboties gribētājs varēs izgatavot kustīgu gada kukaiņa – lielacu kamenes – lellīti.
Projekts “Daudzpusīgu aktivitāšu cikls apputeksnētāju saglabāšanas veicināšanai” (reģistrācijas Nr. 1-08/14/2024) tiek īstenots ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.
Apputeksnētāji Rīgas Zoodārzā
Ik pavasari Latvijas abinieku un rāpuļu zāles vardēm un ķirzakām pievienojas darbīgi, svītroti apputeksnētāji – zemes kamenes, kuras ir pastāvīgo iemītnieku vasaras kaimiņi jau vairāk nekā 10 gadus.
Zemes kamenes mīt īpaši veidotā ligzdā, kuru ar ārpasauli savieno tunelis. Arī dabā uz kameņu ligzdu ved garš tunelis, un rosīšanās ligzdas iekšienē ir apslēpta ziņkārīgām acīm. Savukārt pie mums, zoodārzā, ligzdas virspusi sedz stikls, kas ļauj netraucēti vērot kameņu rosību. Tur nerimst darba spars – kamenes būvē jaunas šūnas, aprūpē kāpurus, izvieto šūnās medu un putekšņus, kā arī izlido caur stikla tuneli, lai zoodārza teritorijā vāktu nektāru un ziedputekšņus.
Lai gan pašas kamenes spēj pacelt gaisa temperatūru stropā, veikli vēzējot spārnus, ar to var nepietikt vēsākās vasaras dienās, tāpēc starp pūzni un celma sienu ir iebērtas skaidas siltumizolācijai. Tas ir būtiski, jo, lai gan kamenes spēj lidot pat gaisa temperatūrā, kas zemāka par 10°C, lidojumu uzsākot, muskuļiem jābūt iesilušiem līdz 30°C. Kamēr 24 grādus siltā gaisā muskuļu iesildīšana aizņem dažas sekundes, 13 grādos tās ir veselas piecas minūtes.
Apskati zemes kamenes darbībā kā arī iepazīsties ar jaunajiem apputeksnētāju stendiem Rīga ZOO – gaidīsim viesos!
Pavasaris ir laiks, kad atveras pumpuri un sāk zaļot pļavas, meži un krūmāji, un līdz ar tiem kājas un spārnus iekustina ziedu palīgi – apputeksnētāji. Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs sadarbībā ar Latvijas Biškopības biedrību un Latvijas Entomoloģijas biedrību maijā aicina izzināt bites, tauriņus, mušas un citus apputeksnētājus pasākumā “Ziedmīļi”.
10. un 11. maijā “Ziedmīļi” aicina apmeklētājus salidot izzinošā piedzīvojumā Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā. Starp putnu vīterošanu, attāliem tīģeru un lauvu rūcieniem un blējieniem no Lauku sētas puses uzzināsim par mazajiem, darbīgajiem apputeksnētājiem un to lielo nozīmi dabā.
Latvijas Biškopības biedrība sagādājusi iespēju ikkatram apmeklētājam tikt pie paša būvētas bišu viesnīcas, ko izvietot savā dārzā – to izveidot palīdzēs zinoši biškopji. Būvēšanas procesā uzzināsi, kāpēc šāda viesnīca ir nepieciešama un cik dažādi ir tās numuriņu iemītnieki. Turklāt pēc jaunceltnes izveidošanas apmeklētāji aicināti ielūkoties, kā rosība rit Rīga ZOO vientuļo bišu viesnīcā, kurā zumēšana sākusies jau aprīļa pirmajās dienās.
Viens no atpazīstamākajiem kukaiņiem, kas putekšņus pārnes no viena zieda uz otru, ir bite, taču tā ir tikai daļa no lielās saimes, kas ļauj ziediem gadu no gada plaukt un nest augļus. Iepazīt dažādos apputeksnētāju grupas palīdzēs Latvijas Entomoloģijas biedrība, ļaujot ieskatīties acīs vabolei un saskaitīt kamenes svītras ar stereomikroskopa palīdzību. Kopā ar entomologu apmeklētāji ne tikai uzzinās, bet arī ieraudzīs, kā mušām veidojas dūkšanas skaņa, kā tauriņš spēj sarullēt snuķi un kas ļauj kukaiņiem pārnest putekšņus no zieda uz ziedu. Garantēta arī vistuvākā iepazīšanās ar pūcīti un lācīti, kuru ēdienkartē ir uzturvielām bagātais nektārs.
Kopā ar entomologu pētīsim arī Rīga ZOO mītošos kukaiņus, atklājot Pilsētas pļavas iemītniekus, kas ikdienā mēdz doties savās dienas gaitās pavisam nepamanīti. Entomologam notverot tos īpašā tīkliņā, apmeklētājiem būs iespēja mazos kustoņus redzēt pavisam tuvu, reizē uzzinot atbildes uz jautājumiem par to dzīves ciklu, barošanos un iecienītākajām atrašanās vietām.
10. maijā “Ziedmīļi” aicina pieteikties skolu grupas, rezervējot laiku www.rigazoo.lv/ziedmili. Darbnīcas ilgs vienu stundu un ir paredzētas grupai līdz 25 cilvēkiem, tāpēc aicinām izvēlēties sev piemērotāko laiku no plkst. 10.00 līdz plkst. 15.00. Savukārt 11. maijā no plkst. 12.00 līdz 15.00 aktivitātēs aicināts piedalīties ikviens zoodārza apmeklētājs.
Lai interesanti būtu arī pašiem mazākajiem apmeklētājiem, gan piektdien, gan sestdien darbosies arī papīra modeļu radošā darbnīca. Tajā ikkatrs darboties gribētājs varēs izgatavot kustīgu gada kukaiņa – lielacu kamenes – lellīti. Savukārt brīžos, kad no darbiem jāatpūtina rokas, apmeklētāji laipni aicināti iepazīties ar jaunajiem stendiem un uzzināt vairāk par pļavu nozīmi un daudzveidību, piedaloties Latvijas Dabas fonda aktivitātēs.
Gaidīsim viesos!
Nolūkā veicināt izglītības un zinātnes sasniegumu popularizēšanu, ar īpašu, speciāli notikumam veidotu programmu, Rīga ZOO būs sastopams Vides izglītības konceptvietā “Šūna”. Gan ceturtdienas, gan sestdienas un svētdienas aktivitātes paredzētas visai ģimenei, piedāvājot piedalīties dzīvnieku monitoringā, burtiski iekāpjot pētnieka zābakos, izveidot vidi bagātinošu rotaļlietu dzīvniekam, apskatīt, kā UV staru gaismā fluorescē pūce, uzzināt vairāk par Rīga ZOO attīstības plānu “Masterplan 2035” un sietspiedes darbnīcā papildināt sava apģērba vai aksesuāra dizainu.
Jau šodien, 13. jūnijā no plkst. 14.00 līdz 16.00 un sestdien, 15. jūnijā no plkst. 10.00 līdz 16.00 sarunas ar zoodārza izglītības kuratoriem par ekosistēmu mijiedarbību, sugu saglabāšanu un un praktiska darbošanās darbnīcā, kuras laikā būs iespēja izveidot enričmentu jeb vides bagātinošus elementus, kurus pēc pasākuma dzīvnieku kopēji nogādās zooloģiskā dārza dzīvniekiem. Tāpat maziem un lieliem pētniekiem tiks piedāvāta iespēja piedalīties dzīvnieku monitoringā, lietojot pētnieka ierīces un instrumentus, uzzinot par izpētes metodēm un pat pielaikojot speciālista apģērbu! Tiem, kuru kaislība ir krāsojamie zīmuļi, būs iespēja darboties ar Rīga ZOO darba lapām.
Paralēli darbnīcai, 13. jūnijā plkst. 15.00 tie, kuri ieinteresēti uzzināt par Rīga ZOO nākotnes plāniem, aicināti noskatīties uzņēmuma attīstības plāna “Masterplan 2035” prezentāciju, izmantojot iespēju satikt un uzdot jautājumus Rīga ZOO Valdes priekšsēdētājam Jānim Rudzītim un valdes loceklei Anetei Bilzēnai.
Meklējot atbildi uz jautājumu “Ko zinātnieki dara zooloģiskajos dārzos?”, visas dienas garumā interaktīvajos ekrānos būs redzami dažādās zinātniskajās konferencēs prezentētie plakāti par zoodārza pētnieku veiktajiem pētījumiem un noskatāma 2023. gadā Rīga ZOO notikušās Zooloģisko dārzu dzīvnieku barošanas staptautiskās konferences ietvaros tapusī filma par dzīvnieku barošanu zoodārzā.
Savukārt svētdien, 16. jūnijā no plkst. 12.00 līdz 16.00 programmas “Liec mani mierā” ietvaros Rīga ZOO izglītības speciālisti piedāvās sarunas par savvaļas dzīvnieku mazuļiem, to glābšanu un reizēm, kad labāk tos neaiztikt un kādos gadījumos vērsties pie zoodārza. Šajā dienā darbosies arī sietspiedes darbnīca, kuras vadītāja, Rīga ZOO grafiskā dizainere Māra Viška palīdzēs apdrukāt līdzpaņemtu apģērbu vai aksesuāru ar lakonisko un dziļdomīgo Rīga ZOO Roņu dienu saukli “Liec mani mierā”, kas attiecināms uz roņu mazuļu netraucēšanu laikā, kad tie atpūšas pludmalē. Pašiem mazākajiem būs sagatavotas darba un krāsojamās lapas.
Līdzās sietspiedes darbnīcai darbosies kukaiņu izpētes stacija, kurā Latvijas Entomoloģijas biedrība ar stereomikroskopa palīdzību ļaus ielūkoties acīs mušai, kā arī rādīs snuķus, kas nepieder ziloņiem un ļaus saredzēt matiņus uz kukaiņu kājām, ar kuru palīdzību tiek veikta apputeksnēšana. Savukārt apputeksnētāju stendā varēs uzzināt par dažādajiem ziedmīļu veidiem, to pielāgojumiem un barošanos. Pasākumu ciklu “Ziedmīļi” finansiāli atbalsta Latvijas Vides un aizsardzības fonds.
Projekts “Daudzpusīgu aktivitāšu cikls apputeksnētāju saglabāšanas veicināšanai” (reģistrācijas Nr. 1-08/14/2024) īstenots ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.
Putnu dienas
No 1952. gada ik pavasari Putnu dienās Rīgas zoodārzā notiek mākslīgo ligzdvietu izgatavošana putniem. Ik gadus gatavo būrīšus mājas strazdiem un sīkajiem dobumperētājiem putniem – zīlītēm, melnajiem mušķērājiem, erickiņiem. Katru gadu arī uzsveram kādas retas dobumperētājas sugas aizsardzības problēmas, un tai pagatavotās ligzdvietas tiek izliktas aizsargājamajās dabas teritorijās, tā atbalstot šo sugu izpēti un saglabāšanu. Pievērsām sabiedrības uzmanību lauku piekūnam (2006), gaigalai (2008), plīvurpūcei (2009), urālpūcei (2010, 2019), meža pūcei (2011, 2012), zaļajai vārnai (1013), pupuķim (2014), apodziņam (2017), bikšainajam apogam (2018), kā arī meža susurim (2007, 2015, 2016). Putnu dienu atbalstītāju vidū ir Dabas aizsardzības pārvalde, Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Latvijas Pūču izpētes biedrība.
Būrīšu izgatavošana
Skaties šeit, kā izgatavot būrīšus.
Putnu dienas 2023


Publikācijas: