Sākums Jaunumi Zoozīļuks aicina lasīt ozolzīles un radoši darboties

Zoozīļuks aicina lasīt ozolzīles un radoši darboties

19.09.2023
Zoozīļuks aicina lasīt ozolzīles un radoši darboties

Kā ik rudeni, Zoozīļuks atkal aicina skolēnus un bērnudārzniekus lasīt zīles! Tās kopā ar radošajiem darbiņiem zoodārzā varēs nogādāt no 30. septembra līdz 2. oktobrim.

Dzestrais rudens gaiss liecina par to, ka steigšus jāsāk gatavoties ziemai. Lai to veiksmīgi izdarītu Rīgas Zoodārzs, aicinām talkā skolēnus un bērnudārzniekus, kuri gatavi doties zīļu meklējumos. Līdzīgi kā pērn, arī šoreiz maksimālais zīļu daudzums ir ierobežots – līdz 30 kg no klases, ieteicamais daudzums – 1 kg no lasītāja. Svarīgākais ir zīļu kvalitāte – tām jābūt veselām, tīrām, sausām un bez piemaisījumiem.

Labais darbs nepaliks neatalgots – katra klase, kas salasījusi zīles, saņems 50% atlaidi zoodārza apmeklējumam, ko varēs izmantot līdz mācību gada beigām, savukārt klase, kas iesniegs labākos radošos darbus, gūs iespēju apmeklēt zoodārzu gida pavadībā bez maksas.

Papildus zīļu lasīšanai aicinām iesniegt arī radošos darbus, visiem kopā veidojot Zīļuka rudens pastaigu. Lai to izdarītu, nepieciešams lejuplādēt sagatavoto failu, izdrukāt katram skolēnam vienu kadru, kuru papildināt, zīmējot, krāsojot, līmējot un citādi radoši izpaužoties. Dalībnieki var brīvi izvēlēties iesniedzamo zīmējumu skaitu – no viena no klases līdz pat vienam no katra skolēna. Visi iesniegtie zīmējumi tiks apkopoti Zoozīļuka pastaigas video, kur katrs zīmējums veidos vienu kadru.

Dzīvnieki, kuriem visvairāk vajadzīgas ozolzīles, ir Tropu mājā mītošie kukaiņi – tās tiek diedzētas, lai svaigos dzinumus un lapas izbarotu zarkukaiņiem, lapu kukaiņiem, siseņiem un sienāžiem. Tāpat jaunie dzinumi noder arī lapgriežskudrām, kuras savā maltītē patērē sēnes – to audzēšanai noder ozola lapiņu gabaliņi. Ar zīlēm mielojas arī pekari, brieži, kamieļi un dažādi grauzēji. Šim dzīvniekiem tā ir papildbarība – barības vielu un vitamīnu piedeva.

Lūdzam dalībniekus iepazīties ar akcijas noteikumiem!

Akcijas „Zoozīļuks 2023” noteikumi

Akcijas laiks

No 2023. gada 19. septembra līdz 2. oktobrim (ieskaitot). Ozolzīļu vākumu un radošo darbu būs iespējams nogādāt Zooloģiskā dārza Barības virtuvē no 30. septembra līdz 2. oktobrim.

Dalībnieki

Klase, bērnudārza grupiņa vai cita skolēnu/bērnudārznieku grupa no 10 līdz 35 personām. Pavisam mazās klases var kooperēties.

Kā piedalīties akcijā?

Klasei vai grupiņai gan jāatved zīles, gan viens vai vairāki zīmējumi Zoozīļuka rudens pastaigai.

Ko lasīt?

Ozola zīles. Der gan parastā, gan arī sarkanā ozola zīles. Kastaņus lūdzam nelasīt, jo tie dzīvniekiem ir kaitīgi!

Cik daudz?

Ieteicamais daudzums – 1 kg zīļu no skolēna, bet ne vairāk kā 30 kg no klases.

Kādas zīles pieņemsim?

Tā kā daudzums netiek vērtēts, galvenā ir kvalitāte – tām jābūt tīrām, sausām, bez piemaisījumiem, bet pieņemsim gan veselas, gan arī sadīgušas zīles. Nepieņemsim zīles ar piemaisījumiem – zāli, lapām vai zariem –, kā arī bojātas zīles!

Tās jāiepako kartona kastēs (pievērsiet uzmanību, vai kartona kastes līdz atvešanai mitruma dēļ neizjuks) vai auduma maisos (polipropilēna jeb “cukura” maisi derīgi tikai tad, ja zīles tajos sabērtas tieši pirms vešanas). Pirms vešanas lūgums apvienot sīkās un pustukšās kastītes. Līdz vešanai uz zoodārzu zīles lūdzam uzglabāt ārā zem nojumes, nevis telpās, lai tās neizžūst.

Kur un kad nodot?

Zīles un grupas veidoto Zoozīluku nogādājiet Rīgas zoodārza Barības virtuvē (shēma nokļūšanai) no 30. septembra līdz 2. oktobrim (ieskaitot) laikā no 10.00 līdz 16.00. Gadījumā, ja zīles šajā laikā nevarat atvest, sazinieties ar mums, rakstot uz e-pastu zooziluks@rigazoo.lv. 

Pirms vešanas aicinām aizpildīt un vākumam klāt pievienot anketu, tajā norādot skolu, klasi un kontaktinformāciju. Tas atvieglos datu apstrādi un saziņu ar akcijas dalībniekiem! Lejupielādēt anketu!

Kā veidot radošos darbus?

Lejuplādējiet sagatavoto failu, izdrukājiet katram skolēnam vienu kadru, kuru papildināt, zīmējot, krāsojot, līmējot un citādi radoši izpaužoties. Dalībnieki var brīvi izvēlēties iesniedzamo zīmējumu skaitu – no viena no klases līdz pat vienam no katra skolēna.

Lūgums no zīmējumiem neizņemt numerāciju un to neaizkrāsot, kā arī veidot darbiņus plakanus – tā, lai tos iespējams ieskenēt. Tāpat aicinām no 40 piedāvātajiem kadriem izvēlēties ne tikai pirmos, lai no visu dalībnieku izvēlētajiem kadriem būtu iespējams izveidot filmiņu.

Kā iesniegt radošos darbus?

Radošie darbi kopā ar zīlēm jānogādā Rīgas Zoodārzā.

Kādas būs balvas?

Dalībnieki, kuri būs izpildījuši visus akcijas noteikumus, saņems 50% atlaidi Rīgas Zoodārza apmeklējumam visai klasei (svarīgi – atlaidi būs iespējams izmantot tikai visai klasei/grupiņai reizē!). To būs iespējams izmantot līdz 2024. gada 31. maijam. Klase, kas iesniegs labākos radošos darbus, varēs doties bezmaksas ekskursijā ar gidu pa Rīgas Zoodārzu. Darbus izvērtēs un uzvarētāju noteiks māksliniece Māra Viška.

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri