Sākums Jaunumi Ziedmīļi salido Apputeksnētāju dienās Rīgas Zoodārzā

Ziedmīļi salido Apputeksnētāju dienās Rīgas Zoodārzā

29.04.2024
Ziedmīļi salido Apputeksnētāju dienās Rīgas Zoodārzā

Pavasaris ir laiks, kad atveras pumpuri un sāk zaļot pļavas, meži un krūmāji, un līdz ar tiem kājas un spārnus iekustina ziedu palīgi – apputeksnētāji. Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs sadarbībā ar Latvijas Biškopības biedrību un Latvijas Entomoloģijas biedrību maijā aicina izzināt bites, tauriņus, mušas un citus apputeksnētājus pasākumā “Ziedmīļi”. 

10. un 11. maijā “Ziedmīļi” aicina apmeklētājus salidot izzinošā piedzīvojumā Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā. Starp putnu vīterošanu, attāliem tīģeru un lauvu rūcieniem un blējieniem no Lauku sētas puses uzzināsim par mazajiem, darbīgajiem apputeksnētājiem un to lielo nozīmi dabā. 

Latvijas Biškopības biedrība sagādājusi iespēju ikkatram apmeklētājam tikt pie paša būvētas bišu viesnīcas, ko izvietot savā dārzā  – to  izveidot palīdzēs zinoši biškopji. Būvēšanas procesā uzzināsi, kāpēc šāda viesnīca ir nepieciešama un cik dažādi ir tās numuriņu iemītnieki. Turklāt pēc jaunceltnes izveidošanas apmeklētāji aicināti ielūkoties, kā rosība rit Rīga ZOO vientuļo bišu viesnīcā, kurā zumēšana sākusies jau aprīļa pirmajās dienās.

Viens no atpazīstamākajiem kukaiņiem, kas putekšņus pārnes no viena zieda uz otru, ir bite, taču tā ir tikai daļa no lielās saimes, kas ļauj ziediem gadu no gada plaukt un nest augļus. Iepazīt dažādos apputeksnētāju grupas palīdzēs Latvijas Entomoloģijas biedrība, ļaujot ieskatīties acīs vabolei un saskaitīt kamenes svītras ar stereomikroskopa palīdzību. Kopā ar entomologu apmeklētāji ne tikai uzzinās, bet arī ieraudzīs, kā mušām veidojas dūkšanas skaņa, kā tauriņš spēj sarullēt snuķi un kas ļauj kukaiņiem pārnest putekšņus no zieda uz ziedu. Garantēta arī vistuvākā iepazīšanās ar pūcīti un lācīti, kuru ēdienkartē ir uzturvielām bagātais nektārs. 

Kopā ar entomologu pētīsim arī Rīga ZOO mītošos kukaiņus, atklājot Pilsētas pļavas iemītniekus, kas ikdienā mēdz doties savās dienas gaitās pavisam nepamanīti. Entomologam notverot tos īpašā tīkliņā, apmeklētājiem būs iespēja mazos kustoņus redzēt pavisam tuvu, reizē uzzinot atbildes uz jautājumiem par to dzīves ciklu, barošanos un iecienītākajām atrašanās vietām. 

10. maijā “Ziedmīļi” aicina pieteikties skolu grupas, rezervējot laiku www.rigazoo.lv/ziedmili. Darbnīcas ilgs vienu stundu un ir paredzētas grupai līdz 25 cilvēkiem, tāpēc aicinām izvēlēties sev piemērotāko laiku no plkst. 10.00 līdz plkst. 15.00. Savukārt 11. maijā no plkst. 12.00 līdz 15.00 aktivitātēs aicināts piedalīties ikviens zoodārza apmeklētājs. 

Lai interesanti būtu arī pašiem mazākajiem apmeklētājiem, gan piektdien, gan sestdien darbosies arī papīra modeļu radošā darbnīca. Tajā ikkatrs darboties gribētājs varēs izgatavot kustīgu gada kukaiņa – lielacu kamenes – lellīti. Savukārt brīžos, kad no darbiem jāatpūtina rokas, apmeklētāji laipni aicināti iepazīties ar jaunajiem stendiem un uzzināt vairāk par pļavu nozīmi un daudzveidību, piedaloties Latvijas Dabas fonda aktivitātēs.

Gaidīsim viesos! 

Projekts “Daudzpusīgu aktivitāšu cikls apputeksnētāju saglabāšanas veicināšanai” (reģistrācijas Nr. 1-08/14/2024) tiek īstenots ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. 

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri