Sākums Dzīvnieki Taivānas fazāns

Taivānas fazāns

Pasaules Sarkanā grāmata: daļēji apdraudēta suga (Near Threatened)
Vašingtonas konvencijas I pielikums

Klasifikācija

Izplatība savvaļā

Taivānas fazāns sastopams Dienvidaustrumāzijā, tas ir Taivānas endēms. Sugas samazināšanos savulaik izraisīja galvenokārt nekontrolētas medības. Tagad būtiskākais apdraudējuma faktors ir mežu izzušana un ar to saistītā populācijas fragmentācija. Populācija turpina samazināties.

Vai ir tiesa, ka

Aizsardzība

1988. gadā iekļauts Pasaules Sarkanajā grāmatā, 1994. gadā atzīts par daļēji apdraudētu sugu (NT – Near Threatened).
Iekļauts Vašingtonas konvencijas (CITES) I pielikumā kā suga, kurai draud izmiršana un kuru tieši vai netieši apdraud starptautiskā tirdzniecība.

Barība un barošanās

Taivānas fazāni izmanto daudzveidīgu barību. Pamatbarība ir augi – ēd zīles, ogas, ziedpumpurus, lapas un citu augu barību. Ēd arī sliekas, tūkstoškājus, kā arī termītus un citus kukaiņus.

Barojas galvenokārt rīta agrumā un vēlā pēcpusdienā. Raksturīgs skats ir Taivānas fazāni, kas meklē barību ceļmalās zāles aizsegā.

Vairošanās un dzīves cikls

Savvaļā galvenā dēšanas sezona ir martā–maijā. Atsevišķi dējumi novēroti arī oktobrī.

Par ligzdu ir maz informācijas. Minēts, ka Taivānas fazāni olas dēj koka pakājē vai zem klintīm, uz kailas zemes vai kritušu lapu kaudzītē.

Dējumā 4–8 olas. Perēšana nebrīvē ilgst 25 dienas, perē mātīte.

Mazuļi ir ligzdbēgļi. Cālīšu dūnu tērps – muguriņa šokolādes brūna, galviņas virsa oranži ruda, apakšpuse baltgana un ruda.

Migrācijas

Nav informācijas par Taivānas fazānu dzīves veidu un sezonālu pārvietošanos.

Dažādi fakti

Tēviņiem ķermeņa garums ap 79 cm (aste 41–50 cm), mātītēm ap 50 cm (aste 20–22 cm). Svars ap 1100 g.

Taivānas fazāniem ir izteikts dzimumu dimorfisms. Tēviņiem ļoti krāšņs melni zils tērps ar metālisku spīdumu un sniegbalts cekuls. Mātītēm ir daudz neuzkrītošāks, brūns tērps.

Jauno putnu spalvu tērps ir līdzīgs pieaugušas mātītes tērpam, tikai bālāks. Gadu vecs tēviņš atgādina pieaugušu tēviņu, bet bālāks. Pieauguša tēviņa tērpu iegūst 2 gadu vecumā.

Informācijas avoti

BirdLife International 2019. Lophura swinhoii. The IUCN Red List of Threatened Species 2019: e.T22679241A136677351. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2019-3.RLTS.T22679241A136677351.en. Accessed on 29 April 2021.

McGowan P.J.K. 1994. Family Phasianidae (Pheasants and Partridges). – Del Hoyo J., Elliott A., Sargatal J. (eds). Handbook of the Birds of the World, Volume 2: New World Vultures to Guineafowl. Barcelona: Lynx Edicions. Pp. 434–553.

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri