Sākums Dzīvnieki Mainīgā partula

Mainīgā partula

Pasaules Sarkanā grāmata: savvaļā izmirusi suga (Extinct in the Wild)
Eiropas ex situ programma

Klasifikācija

Izplatība savvaļā

Mainīgā partula ir Franču Polinēzijas endēms, kas bija sastopama Huahines salā. Mūsdienās tā ir savvaļā jau izmirusi un saglabājusies tikai nebrīvē.

Mainīgās partulas un vairāku citu endēmo sauszemes gliemežu sugu izmiršanu izraisīja plēsīgā sārtā vilkgliemeža (Euglandina rosea) ievešana Franču Polinēzijā ar mērķi iznīcināt iepriekš ievesto invazīvo sugu – Austrumāfrikas ahātgliemezi (Achatina fulica), kurš bija sācis kaitēt stādījumiem. Tā vietā, lai pārtiktu no lielajiem ahātgliemežiem, vilkgliemeži sāka baroties ar daudz piemērotāka izmēra barības objektiem – nelielajiem vietējiem gliemežiem, īsā laikā izsaucot daudzu sugu izzušanu.

Sārto vilkgliemezi Huahines salā ieveda 20. gadsimta 90. gadu sākumā. Kad kļuva skaidri sugu izmiršanas draudi, partulas, tostarp mainīgo partulu, sāka ievākt vairošanas programmai nebrīvē, lai pasargātu no pilnīgas izmiršanas.   

1994. gadā mainīgo partulu atzina par pasaules mērogā nopietni apdraudētu, bet 1996. gadā – par bīstami apdraudētu. 2000. gadā uzskaitēs Huahines salā vairs neizdevās atrast nevienu mainīgo partulu, un 2009. gadā sugu atzina par izmirušu savvaļā.

Aizsardzība

Iekļauta Pasaules Sarkanajā grāmatā kā savvaļā izmirusi suga (EW – Extinct in the Wild).
Partulām izveidota Eiropas ex situ programma (EEP – EAZA Ex-situ Programme). Pašlaik to koordinē Londonas zoodārzs Lielbritānijā.

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri