Sākums Publikācijas un pētījumi Jaunākie pētījumi un aktualitātes 

Jaunākie pētījumi un aktualitātes 

EAZA ikgadējā konference Helsinkos 

18.09.2023. 

Septembrī Korkeasaari zoodārzā Helsinkos noritēja ikgadējā EAZA konference. Tajā piedalījās daudzi Rīga ZOO darbinieki. Pētnieks Alessandro Di Marzio prezentēja veiktos takinu Budorcas taxicolor uzvedības pētījumus.  

Konferencē prezentēti arī trīs plakāti: 

Publicēts raksts par hameleonu dvīņiem 

4.07.2023. 

Pagājušā gada martā Rīga ZOO terāriju nodaļā bija rets novērojums – no divām olām izšķīlās divi pāri Jemenas hameleonu Chamaleo calyptratus dvīņi. Vieni no dvīņiem bija tēviņi, otri – mātītes. Tie bija izmērā un svarā mazāki kā pārējie dējuma hameleoni un viens no četriem neizdzīvoja. 

Īpašais notikums deva iedvesmu izpētīt vai tiešām dvīņi rāpuļu pasaulē ir tik reti kā tiek uzskatīts. Rīga ZOO pētnieks Alessandro Di Marzio, PhD kopā ar kolēģiem veica literatūras analīzi par ķirzaku (Squamata) dvīņu sastopamību. Pēc literatūras analīzes tika secināts, ka ķirzakām dvīņu izšķilšanās ir visticamāk biežāka nekā tiek uzskatīts. Iemesli tam varētu būt, ka dabā ir ļoti sarežģīti konstatēt dvīņus kā arī bieži ziņas par dvīņiem netiek publicētas. 

Raksts publicēts zinātniskajā žurnālā Herpetology Notes, 16. izdevumā, kas ir arī publiski pieejams. 

Publikācija: 

Di Marzio, A., Birbele, E., Puchades, L. and Lazdiņš, A., 2023. A review of twinning in lizards and a report of Veiled Chameleon (Chamaeleo calyptratus) twin births. Herpetology Notes, 16, pp.471-476. 

Rīga ZOO pētnieku dalība konferencē Vācijā 

30.03.2023. 

No 22. līdz 25. martam Zinātnes un izglītības nodaļas pētnieki piedalījās konferencē “3rd International Meeting on Zoo Research, Conservation and Biodiversity” Vācijā. Konference norisinājās safari tipa parkā “Serengeti-Park”. Elza Birbele, sugu saglabāšanas un labturības speciāliste, prezentēja savu doktorantūras pētījumu par reintroducētās Austrumu kokvardes Hyla orientalis ģenētikas analīzi. Savukārt Alessandro Di Marzio, zinātniskās darbības vadošais speciālists, stāstīja par Eiropas pūču fluorescenci. 

Konferencē iepazīti vairāki domu biedri – speciālisti no citām zoodārzu pētījumu grupām, kā arī iepazīstināta starptautiskā publika ar Rīga ZOO zinātniskajiem pētījumiem. 

Prezentācijas: 

Publicēts raksts par Eiropas pūču fluorescenci 

23.02.2023. 

Rīgas zoodārzā vairākus gadus pētīta pūču spalvu fluorescence jeb spīdēšana ultravioletās gaismas ietekmē. Darbs ir vainagojies ar panākumiem – kopā ar Latvijas Nacionālo dabas muzeju, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu un ornitologu Andri Avotiņu tapis pētījums, kas publicēts starptautiskā zinātniskajā žurnālā “Annales Zoologici Fennici”. 

“Interesantākā pētījuma daļa bija tieši fluoerescences atklāšana. Lasījām, ka dažās sugās fluorescence lietota putnu vecuma noteikšanai, bet neviens nebija klasificējis visas sugas, kas fluorescē. Ieraudzīt to visās zoodārza sugās bija aizraujoši, īpaši tad, kad to redzējām arī baltajai pūcei, kuru līdz tam uzskatīja par nespējīgu fluorescēt,” stāsta pētījuma autors, Rīga ZOO zinātniskās darbības vadošais speciālists Alessandro Di Marzio. “Tāpat arī brīdis, kad Dabas muzejā konstatējām fluorescenci visās Eiropas pūču sugās – tad sapratām, ka atklātais ir kas liels un konsekvents.” 

Pūču “spīdēšanu” var aplūkot šeit

Fluorescenci putnu spalvās izraisa viela vārdā porfirīns, kas tām piešķir brūnu krāsojumu. Tātad visi dzīvnieki, kuri ir brūni sarkanā krāsā, spēj fluorescēt – tiem ir porfirīna krājumi. Pētījumā noskaidrots, ka spēja UV gaismā “spīdēt” piemīt visām Eiropā sastopamajām pūču sugām, turklāt veikts jaunatklājums, ka fluorescence piemīt arī baltajai pūcei. 

Publikācija: 

Di Marzio, A., Avotins, A., Ķemere, M., Šķērstiņa, R. and Di Marzio, G., 2023, January. Fluorescence in European Owls. In Annales Zoologici Fennici (Vol. 60, No. 1, pp. 31-51). Finnish Zoological and Botanical Publishing Board. 

EAZA konferencē prezentēti vairāki pētījumi 

28.01.2023. 

Pagājušajā nedēļā Rīgas Zooloģiskais dārzs pirmo reizi uzņēma EAZA – the European Association of Zoos and Aquaria – starptautisko konferenci “12th European Zoo Nutrition Conference”, kurā pulcējās profesionāļi no 28 pasaules valstīm, lai dalītos ar zināšanām, labākajām praksēm un paņēmieniem. Šāda mēroga pasākums bija ne vien  atbildīgs pienākums, bet arī lieliska iespēja zoodārzam un tā darbiniekiem mācīties, veidot jaunus kontaktus un arī dalīties ar pašu zināšanām. 

Rīga ZOO prezentēja: 

Kā arī tika izrādīti divi plakāti: 

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri