Sākums Publikācijas un pētījumi Jaunākie pētījumi un aktualitātes 

Jaunākie pētījumi un aktualitātes 

Dalība EAZA Dzīvnieku labturības forumā 2024

27.03.2024.

No 19. līdz 21. martam Itālijā, Parco Natura Viva zoodārzā netālu no Veronas, notika EAZA – the European Association of Zoos and Aquaria (Eiropas Zooloģisko dārzu un akvāriju asociācija) “Animal Welfare Forum 2024” (Dzīvnieku labturības forums), kurā piedalījās Rīga ZOO Zinātnes un izglītības nodaļas vadītāja Daina Matskina.

Daina ieguva jaunas zināšanas un praktiskus paņēmienus no profesionāliem nozares speciālistiem, lai veidotu Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu arvien aktuālākajām tendencēm atbilstošāku un zinošāku par aktuālāko dzīvnieku labturības novērtēšanas un trenēšanas jomā.

Daina forumā prezentēja Rīga ZOO speciālistu vadītos pētījumus par takiniem. Zinātniskajā plakātā attēloti Elzas Poles, Elīzas Āboltiņas (LU studentes), Jūlijas Laubertes un Alesandro Di Marcio pētījumos iegūtie rezultāti, pētot dažādu takinu pasugu sociālo uzvedību un analizējot Mišmi takinu mītnes telpisko izmantojumu.

Dalība LU 82. starptautiskajā zinātniskajā konferencē

1.02.2024.

Nupat aizritējusi LU 82. starptautiskās zinātniskās konferences zooloģijas sekcija, kurā piedalījās speciālisti no Rīga ZOO, stāstot par saviem pētījumiem gan Latvijā, gan ārzemēs.

Aizvadīts seminārs par abinieku un rāpuļu aizsardzību

15.12.2023.

14. decembrī Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā notika Dabas aizsardzības pārvaldes projekta LIFE for Species seminārs “Abinieku un rāpuļu aizsardzība”.

Seminārā eksperti no dažādām iestādēm diskutēja par Latvijas abinieku un rāpuļu aizsardzību, biotopu atjaunošanas pasākumiem un sugu izpēti. Abinieki un rāpuļi ir ļoti nozīmīgas dzīvnieku grupas Latvijas dabas aizsardzības sistēmā. Tās ir īpaši apdraudētas un jūtīgas pret dažādām cilvēku tiešas un netiešas darbības ietekmēm, vides un klimata pārmaiņām, slimībām, invazīvajām sugām un dzīvnieku tirdzniecību. Tāpēc arī nepieciešamie aizsardzības pasākumi ir ļoti dažādi – no sabiedrības izglītošanas līdz savvaļas populāciju papildināšanu ar nebrīvē audzētiem īpatņiem.

Seminārā Rīga ZOO pārstāvēja:

Vairāk par semināru lasi šeit: https://www.daba.gov.lv/lv/jaunums/eksperti-seminara-diskute-par-abinieku-un-rapulu-aizsardzibu?fbclid=IwAR2HLou4CBSqjyfNSM6Y-20q63pnlKqAiVocbIOD6cu3SKf2yCaLgtgyDYI

Semināru organizēja Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Latvijas Universitāti un Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu Eiropas Savienības LIFE programmas projekta LIFE FOR SPECIES (Nr. LIFE19 GIE/LV/000857) „Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” ietvaros.

Publicēts raksts par austrumu kokvardi Latvijā 

11.12.2023. 

Šonedēļ publicēts Rīga ZOO pētnieku zinātniskais raksts “Treefrogs in Latvia: preliminary results of a census and a genetic analysis 30 years after reintroduction” – pētījums par pirms 30 gadiem Kurzemē reintroducētajām kokvardēm. Rakstā izklāstīts, ka varžu izplatība ir pārsniegusi 40 km no reintrodukcijas vietas, tātad to ceļā nav bijuši šķēršļi. Veiktas arī ģenētiskās analīzes, un iegūtie dati liecina, ka varžu ģenētiskā daudzveidība ir zema, tomēr tam nepieciešama padziļināta izpēte. Analīzēs noteikts arī tas, ka Latvijā mītošā suga ir austrumu kokvarde, nevis Eiropas kokvarde kā uzskatīts līdz šim. 

Pētītās austrumu kokvardes ir to varžu pēcteči, kuras no 1988. līdz 1992. gadam reintroducēja Rīgas Zoodārza Ekoloģijas laboratorija Jura Zvirgzda vadībā. Tieši šie zoodārza darbinieki bija tie, kuri pēc vairāku gadu desmitu izzušanas atgrieza sugu Latvijas dabā. Tolaik Blažģa ezera dabas liegumā Embūtes pagastā izlaistas 4110 zoodārza laboratorijā savairotas jaunās kokvardes. 

Publikācija: https://www.biotaxa.org/hn/article/view/76951  

EAZA ikgadējā konference Helsinkos 

18.09.2023. 

Septembrī Korkeasaari zoodārzā Helsinkos noritēja ikgadējā EAZA konference. Tajā piedalījās daudzi Rīga ZOO darbinieki. Pētnieks Alessandro Di Marzio prezentēja veiktos takinu Budorcas taxicolor uzvedības pētījumus.  

Konferencē prezentēti arī trīs plakāti: 

Publicēts raksts par hameleonu dvīņiem 

4.07.2023. 

Pagājušā gada martā Rīga ZOO terāriju nodaļā bija rets novērojums – no divām olām izšķīlās divi pāri Jemenas hameleonu Chamaleo calyptratus dvīņi. Vieni no dvīņiem bija tēviņi, otri – mātītes. Tie bija izmērā un svarā mazāki kā pārējie dējuma hameleoni un viens no četriem neizdzīvoja. 

Īpašais notikums deva iedvesmu izpētīt vai tiešām dvīņi rāpuļu pasaulē ir tik reti kā tiek uzskatīts. Rīga ZOO pētnieks Alessandro Di Marzio, PhD kopā ar kolēģiem veica literatūras analīzi par ķirzaku (Squamata) dvīņu sastopamību. Pēc literatūras analīzes tika secināts, ka ķirzakām dvīņu izšķilšanās ir visticamāk biežāka nekā tiek uzskatīts. Iemesli tam varētu būt, ka dabā ir ļoti sarežģīti konstatēt dvīņus kā arī bieži ziņas par dvīņiem netiek publicētas. 

Raksts publicēts zinātniskajā žurnālā Herpetology Notes, 16. izdevumā, kas ir arī publiski pieejams. 

Publikācija: 

Di Marzio, A., Birbele, E., Puchades, L. and Lazdiņš, A., 2023. A review of twinning in lizards and a report of Veiled Chameleon (Chamaeleo calyptratus) twin births. Herpetology Notes, 16, pp.471-476. 

Rīga ZOO pētnieku dalība konferencē Vācijā 

30.03.2023. 

No 22. līdz 25. martam Zinātnes un izglītības nodaļas pētnieki piedalījās konferencē “3rd International Meeting on Zoo Research, Conservation and Biodiversity” Vācijā. Konference norisinājās safari tipa parkā “Serengeti-Park”. Elza Birbele, sugu saglabāšanas un labturības speciāliste, prezentēja savu doktorantūras pētījumu par reintroducētās Austrumu kokvardes Hyla orientalis ģenētikas analīzi. Savukārt Alessandro Di Marzio, zinātniskās darbības vadošais speciālists, stāstīja par Eiropas pūču fluorescenci. 

Konferencē iepazīti vairāki domu biedri – speciālisti no citām zoodārzu pētījumu grupām, kā arī iepazīstināta starptautiskā publika ar Rīga ZOO zinātniskajiem pētījumiem. 

Prezentācijas: 

Publicēts raksts par Eiropas pūču fluorescenci 

23.02.2023. 

Rīgas zoodārzā vairākus gadus pētīta pūču spalvu fluorescence jeb spīdēšana ultravioletās gaismas ietekmē. Darbs ir vainagojies ar panākumiem – kopā ar Latvijas Nacionālo dabas muzeju, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu un ornitologu Andri Avotiņu tapis pētījums, kas publicēts starptautiskā zinātniskajā žurnālā “Annales Zoologici Fennici”. 

“Interesantākā pētījuma daļa bija tieši fluoerescences atklāšana. Lasījām, ka dažās sugās fluorescence lietota putnu vecuma noteikšanai, bet neviens nebija klasificējis visas sugas, kas fluorescē. Ieraudzīt to visās zoodārza sugās bija aizraujoši, īpaši tad, kad to redzējām arī baltajai pūcei, kuru līdz tam uzskatīja par nespējīgu fluorescēt,” stāsta pētījuma autors, Rīga ZOO zinātniskās darbības vadošais speciālists Alessandro Di Marzio. “Tāpat arī brīdis, kad Dabas muzejā konstatējām fluorescenci visās Eiropas pūču sugās – tad sapratām, ka atklātais ir kas liels un konsekvents.” 

Pūču “spīdēšanu” var aplūkot šeit

Fluorescenci putnu spalvās izraisa viela vārdā porfirīns, kas tām piešķir brūnu krāsojumu. Tātad visi dzīvnieki, kuri ir brūni sarkanā krāsā, spēj fluorescēt – tiem ir porfirīna krājumi. Pētījumā noskaidrots, ka spēja UV gaismā “spīdēt” piemīt visām Eiropā sastopamajām pūču sugām, turklāt veikts jaunatklājums, ka fluorescence piemīt arī baltajai pūcei. 

Publikācija: 

Di Marzio, A., Avotins, A., Ķemere, M., Šķērstiņa, R. and Di Marzio, G., 2023, January. Fluorescence in European Owls. In Annales Zoologici Fennici (Vol. 60, No. 1, pp. 31-51). Finnish Zoological and Botanical Publishing Board. 

EAZA konferencē prezentēti vairāki pētījumi 

28.01.2023. 

Pagājušajā nedēļā Rīgas Zooloģiskais dārzs pirmo reizi uzņēma EAZA – the European Association of Zoos and Aquaria – starptautisko konferenci “12th European Zoo Nutrition Conference”, kurā pulcējās profesionāļi no 28 pasaules valstīm, lai dalītos ar zināšanām, labākajām praksēm un paņēmieniem. Šāda mēroga pasākums bija ne vien  atbildīgs pienākums, bet arī lieliska iespēja zoodārzam un tā darbiniekiem mācīties, veidot jaunus kontaktus un arī dalīties ar pašu zināšanām. 

Rīga ZOO prezentēja: 

Kā arī tika izrādīti divi plakāti: 

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri