Jaunākie pētījumi un aktualitātes
EAZA ikgadējā konference Helsinkos
18.09.2023.
Septembrī Korkeasaari zoodārzā Helsinkos noritēja ikgadējā EAZA konference. Tajā piedalījās daudzi Rīga ZOO darbinieki. Pētnieks Alessandro Di Marzio prezentēja veiktos takinu Budorcas taxicolor uzvedības pētījumus.
Konferencē prezentēti arī trīs plakāti:
- Research and conservation of threatened Latvian amphibians – Elza Birbele, Alessandro Di Marzio, Rebeka Šķērstiņa.
- The Shining: Fluorescence in European owls – Alessandro Di Marzio, Andris Avotiņš, Ķemere M., Šķērstiņa R., Di Marzio
- Grey seal ecotoxicological survey in Latvia – Alessandro Di Marzio, Emma Martinez-Lopez.
Publicēts raksts par hameleonu dvīņiem
4.07.2023.
Pagājušā gada martā Rīga ZOO terāriju nodaļā bija rets novērojums – no divām olām izšķīlās divi pāri Jemenas hameleonu Chamaleo calyptratus dvīņi. Vieni no dvīņiem bija tēviņi, otri – mātītes. Tie bija izmērā un svarā mazāki kā pārējie dējuma hameleoni un viens no četriem neizdzīvoja.
Īpašais notikums deva iedvesmu izpētīt vai tiešām dvīņi rāpuļu pasaulē ir tik reti kā tiek uzskatīts. Rīga ZOO pētnieks Alessandro Di Marzio, PhD kopā ar kolēģiem veica literatūras analīzi par ķirzaku (Squamata) dvīņu sastopamību. Pēc literatūras analīzes tika secināts, ka ķirzakām dvīņu izšķilšanās ir visticamāk biežāka nekā tiek uzskatīts. Iemesli tam varētu būt, ka dabā ir ļoti sarežģīti konstatēt dvīņus kā arī bieži ziņas par dvīņiem netiek publicētas.
Raksts publicēts zinātniskajā žurnālā Herpetology Notes, 16. izdevumā, kas ir arī publiski pieejams.
Publikācija:
Rīga ZOO pētnieku dalība konferencē Vācijā
30.03.2023.
No 22. līdz 25. martam Zinātnes un izglītības nodaļas pētnieki piedalījās konferencē “3rd International Meeting on Zoo Research, Conservation and Biodiversity” Vācijā. Konference norisinājās safari tipa parkā “Serengeti-Park”. Elza Birbele, sugu saglabāšanas un labturības speciāliste, prezentēja savu doktorantūras pētījumu par reintroducētās Austrumu kokvardes Hyla orientalis ģenētikas analīzi. Savukārt Alessandro Di Marzio, zinātniskās darbības vadošais speciālists, stāstīja par Eiropas pūču fluorescenci.
Konferencē iepazīti vairāki domu biedri – speciālisti no citām zoodārzu pētījumu grupām, kā arī iepazīstināta starptautiskā publika ar Rīga ZOO zinātniskajiem pētījumiem.
Prezentācijas:
- The Shining: Fluorescence in European owls – Alessandro Di Marzio, Rebeka Šķērstiņa, Andris Avotiņš, Meldra Ķemere, Gabriele Di Marzio.
- Genetic diversity analysis of the reintroduced Eastern tree frog Hyla orientalis population in Latvia and development of a genetic diversity restoration method – Elza Birbele, Alessandro Di Marzio, Gunita Deksne.
Publicēts raksts par Eiropas pūču fluorescenci
23.02.2023.
Rīgas zoodārzā vairākus gadus pētīta pūču spalvu fluorescence jeb spīdēšana ultravioletās gaismas ietekmē. Darbs ir vainagojies ar panākumiem – kopā ar Latvijas Nacionālo dabas muzeju, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu un ornitologu Andri Avotiņu tapis pētījums, kas publicēts starptautiskā zinātniskajā žurnālā “Annales Zoologici Fennici”.
“Interesantākā pētījuma daļa bija tieši fluoerescences atklāšana. Lasījām, ka dažās sugās fluorescence lietota putnu vecuma noteikšanai, bet neviens nebija klasificējis visas sugas, kas fluorescē. Ieraudzīt to visās zoodārza sugās bija aizraujoši, īpaši tad, kad to redzējām arī baltajai pūcei, kuru līdz tam uzskatīja par nespējīgu fluorescēt,” stāsta pētījuma autors, Rīga ZOO zinātniskās darbības vadošais speciālists Alessandro Di Marzio. “Tāpat arī brīdis, kad Dabas muzejā konstatējām fluorescenci visās Eiropas pūču sugās – tad sapratām, ka atklātais ir kas liels un konsekvents.”
Pūču “spīdēšanu” var aplūkot šeit.
Fluorescenci putnu spalvās izraisa viela vārdā porfirīns, kas tām piešķir brūnu krāsojumu. Tātad visi dzīvnieki, kuri ir brūni sarkanā krāsā, spēj fluorescēt – tiem ir porfirīna krājumi. Pētījumā noskaidrots, ka spēja UV gaismā “spīdēt” piemīt visām Eiropā sastopamajām pūču sugām, turklāt veikts jaunatklājums, ka fluorescence piemīt arī baltajai pūcei.
Publikācija:
EAZA konferencē prezentēti vairāki pētījumi
28.01.2023.
Pagājušajā nedēļā Rīgas Zooloģiskais dārzs pirmo reizi uzņēma EAZA – the European Association of Zoos and Aquaria – starptautisko konferenci “12th European Zoo Nutrition Conference”, kurā pulcējās profesionāļi no 28 pasaules valstīm, lai dalītos ar zināšanām, labākajām praksēm un paņēmieniem. Šāda mēroga pasākums bija ne vien atbildīgs pienākums, bet arī lieliska iespēja zoodārzam un tā darbiniekiem mācīties, veidot jaunus kontaktus un arī dalīties ar pašu zināšanām.
Rīga ZOO prezentēja:
- Raptor diets diversity based on species and their role in zoo collection – Alessandro Di Marzio.
- Dietary guidelines for each developmental stage of the Natterjack toad Epidalea calamita – Elza Birbele, Linda Zauere, Ginta Jansone, Renārs Rozentāls, Rebeka Šķērstiņa, Alessandro Di Marzio.
- Wanted dead or alive: ethics and animal welfare in food choice – Rebeka Šķērstiņa, Elza Birbele, Alessandro Di Marzio.
Kā arī tika izrādīti divi plakāti:
- Healthy live snack for aquarium fishes – Renārs Rozentāls, Margarita Jegorova, Alisa Mergolde, Alessandro Di Marzio.
- Zero km food for insects – Ilona Roma, Aleksandrs Napolovs, Aigija Ladiga, Alessandro Di Marzio. Plakāts ieguva balvu par labāko konferences plakātu. Apsveicam!