Sākums Notikumi Rīgas zooloģiskajā dārzā notiks vārda došanas svētki lūšu mazuļiem

Rīgas zooloģiskajā dārzā notiks vārda došanas svētki lūšu mazuļiem

7. septembrī plkst. 11.00 Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā notiks svinīgā vārda došana šogad dzimušajiem lūšu mazuļiem. Lūšu aizbildņa lomā jau vairāk nekā 10 gadus ir Jēkabpils, tāpēc lēmumu par mazuļu vārdiem ikgadēji pieņem jēkabpilieši.

13. maijā lūšu pāris Rubīns un Dadze sagaidīja ģimenes papildinājumu – divus lūšu mazuļus – puiku un meiteni. Vasaras noslēdzošajā nedēļā Jēkabpils iedzīvotāji tika aicināti iesniegt savus priekšlikumus mazuļu vārdiem ar nosacījumu, ka tiem jāsākas ar “D” vai “R” burtu, gluži kā mātei un tēvam. Apkopojot teju 300 ierosinājumu, Jēkabpils nākamajai balsošanas kārtai izvirzījusi trīs kandidātus puikas vārdam – Rūdis, Dadzis un Riko –, un trīs meitenes vārdam – Rasa, Rota un Daile. 7. septembrī plkst. 11.00 Rīgas Zoodārzā ieradīsies Jēkabpils pārstāvji, lai svinīgi pasludinātu mazuļu vārdus un oficiāli pieņemtu tos pilsētas aizbildniecībā.

Lūsēnu dzimums tika noskaidrots divus mēnešus pēc to dzimšanas – līdz tam laikam mamma tos īpaši rūpīgi sargā. Kad mazuļi devās izpētīt mītni, māte tos neizlaida no acīm, un, ja tuvumā bija dzirdama lielāka kņada, tad arī satvēra aiz skausta un nogādāja drošākā vietā. Reizē ar dzimuma noskaidrošanu lūsēni tika vakcinēti pret slimībām un nosvērti. Divus mēnešus jaunie savvaļas kaķi svēra teju divas reizes vairāk nekā tāda paša vecuma mājas kaķi, taču lūšiem pieaugot, tēviņu svars var sasniegt pat 30 kilogramus.

Vairāk kā 10 gadus ilgstošā sadarbība ar Jēkabpili ir zīmīga – pilsētas dibināšanas teikā viens no galvenajiem varoņiem ir lūsis, kas attēlots Jēkabpils ģerbonī. Leģenda vēsta, ka hercogs Jēkabs devies medībās, kur zem kuplas egles stāvējis lūsis. To hercogam izdevies nomedīt, un par godu šim notikumam viņš tuvējo ciematu nosaucis savā vārdā un tam piešķīris pilsētas tiesības.

Eirāzijas lūsis (Lynx lynx), tajā skaitā Rīgas Zoodārzā apskatāmā pasuga – ziemeļu lūsis (Lynx lynx lynx) – ir īpaši aizsargājams Latvijā, kā arī iekļauts Vašingtonas konvencijas (CITES) II pielikumā kā suga, kuras pastāvēšana var kļūt apdraudēta, ja netiks stingri kontrolēta šo dzīvnieku un to daļu un izstrādājumu starptautiskā tirdzniecība. Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs piedalās starptautiskajā apdraudēto lūšu sugas uzturēšanas un vairošanas Eiropas programmā (EEP), kas nodrošina apdraudēto sugu saglabāšanu nebrīvē. Pagājušajā gadā dzimusī Dora vēl dzīvo kopā ar vecākiem un mazo brāli un māsu, taču pirms diviem gadiem dzimusī Demija nu savas dienas pavada “Schönbrunner Tiergarte” zoodārzā Vīnē, Austrijā. Demijas brālis Rems šobrīd atrodas no vecākiem atsevišķā mītnē, gaidot koordinatora rekomendāciju un braucienu uz kādu citu Eiropas zoodārzu. Rīgas Zoodārzā augušo mazuļu ceļošana uz citiem zoodārziem ir veids, kā saglabāt daudzviet izzūdošu dzīvnieku sugu ģenētiski pilnvērtīgu īpatņu kopumu.

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri