Tropu mājas uzdevumi

Visvairāk dzīvnieku sugu vienuviet Rīgas Zoodārzā apskatāmi Tropu mājā. Tādēļ par ilggadēju tradīciju kļuvis aicinājums apmeklētājus īpaši ciemoties šajā daudzveidīgajā ekspozīcijā tieši gada visaukstākajā mēnesī – februārī. Darba lapas, uzdevumi, negaidītas tikšanās, sarunas par tropiem, par tropu dzīvniekiem, to maņām un izdzīvošanas stratēģijām, par tropu meža uzbūvi un citām ar šo bagātīgo, taču diemžēl trauslo Zemes reģionu, ļauj bagātināt interesentu izpratni. Katrs Tropu mēnesis ir atšķirīgs. Piedāvājam informatīvi izglītojošus materiālus, lai Tropu mājas apmeklējums Tropu mēnesī būtu piepildītāks.

2021. gada Tropu mēneša informācija un darba lapas

2022. gada Tropu mēnesis

Darba lapas Tropu mājai           Mājasdarbi

Šogad, “Tropu mēneša” laikā, par Zoodārza Tropu mājas dzīvnieku dažādajām maņām stāstīs Tropu mājas zinātājs Naksnītis.

Redze. Kā pasauli redz pundurkalitrikss? Cik acis ir zirneklim vai kukainim? Kurš rāpulis visu mūžu pavada ar aizvērtām acīm? Kam un kāpēc acis ir izvietotas galvas virspusē? Kādām acīm jābūt Naksnītim un citiem naktī aktīviem dzīvniekiem? Par šiem jautājumiem plašāk sižetā!

Dzirde. Kam ir visgarākās ausis? Kur ausis atrodas kukaiņiem? Vai vardēm ir ausis? Vai ir kāds dzīvnieks, kas daudz runā un pēc tam klausās savu teikto? Par šiem jautājumiem plašāk sižetā!

Oža. Tā dzīvnieku pasaulē ir ļoti nozīmīga maņa. Lai labi saostu, ļoti noderīgs ir deguns. Kāds tas ir tamandua? Bet kā smaržas sajūt skudras, kam nav deguna? Un kurš dzīvnieks aromātus sajūt ar mēli? Ja reiz dzīvnieku pasaulē aktuāla smaržu sajušana, tad tās ir jārada. Kā to dara pundurmangusti? Par to skatāmies video sižetā!

​​

Tauste. Kā tausta kalitriksi? Bet kā sataustīt, ja pirkstu nav – piemēram samam? Kāpēc alu un dobumu iemītnieki nekad neiesprūdīs šaurajā bezizejā kā Vinnijs Pūks? Vai kaut ko var sataustīt ar antenām?

Darba lapas Tropu mājai 

 

Naksnīša darba lapa pašiem mazākajiem Tropu mājas apmeklētājiem

 

Naksnīša darba lapa zinošiem Tropu mājas apmeklētājiem

 

Naksnīša darba lapa lietpratīgiem Tropu mājas apmeklētājiem

   

Mājasdarbi

Kukainis pasauli redz krāsainu, taču savādākos toņos. Šajā fotogrāfijā varat apskatīt, kā attēlu redzam mēs, bet izpildot darbalapu, uzzināsiet, kā tas izskatās kukaiņa acīm. Veiksmi darbā!

 

2021. gada Tropu mēnesis

Covid-19 dēļ Tropu mēnesis norit tikai attālināti. Tā kā mums šajā gadā jāievēro mājsēde, distancēšanās un pastiprināta higiēna, tādēļ mēs nolēmām paskatīties, kādas ir dzīvnieku izdzīvošanas stratēģijas. 

Mājsēde

Rīgas zooloģiskā dārza neklātienes “Tropu mēneša” – februāra pirmā nedēļa veltīta “komandantstundai” un “mājsēdei”.

Cik dažādi dzīvnieki Zoodārza Tropu mājā, tik dažādi arī iemesli, kāpēc tie lielu daļu dzīves pavada mājās.

Plašāka informācija par mājsēdes metodēm šeit!

Dzīvnieki labi zina, kur atrodas viņu mājas. Bet vai zini kādas tās ir? Seko pavedienam šajā darba lapā un uzzini, kādās mājās dzīvo katrs no šiem dzīvniekiem! 

Ja māju - alas, dobuma vai citas slēptuves - dzīvajai radībai nav, tad tai jāizliekas, ka tās nemaz nav. Šajos attēlos redzami daudzi kukaiņi, kas līdzinās zariem. Ne velti tos sauc par zarkukaiņiem. Skaties uzmanīgi zemāk izvietotajos attēlos (uzklikšķinot atvērsies pilns attēls) un atrodi tos! 

   

Distancēšanās

Distances ieturēšana ar svešiniekiem dzīvnieku pasaulē ir ikdienišķa dzīves nepieciešamība, jo, ja neievērosi distanci, būs jācīnās, vai arī tiksi apēsts. Kā atrisināt šo problēmsituāciju? Var aizlēkt, aizplanēt, aizlidot. Var cītīgi uzraudzīt apkārtnē notiekošo un censties laikus pamanīt briesmas.

Plašāk par dzīvnieku distancēšanās mākslu var lasīt šeit!

Izpildi testu un uzzini, kāda veida distancēšanās stratēģija - ragvardes, pundurmangusta vai skudru - vairāk piemērota tieši tev!

Bet tagad laiks izkustēties un mazliet pavingrot!

Viens no distancēšanās veidiem ir tālu aizlekt no briesmām. Daļa mūsu Tropu mājas iemītnieku ir lietpratēji šajā jomā. Senegālas galago var pārlekt uz zaru, kas atrodas 2,25 metrus tālu, jeb 6 savu ķermeņa garumu attālumā. Tvērējastes žurkķengurs pamanās lekt 2,5 metrus tālu (7 ķermeņa garumi), kalnu svilpējvardei izdodas divus metrus tāli un tikpat augsti lēcieni (10 ķermeņa garumi). Savukārt apmēram 2 cm garai mājas circenis iespēj 12 ķermeņa garumu lēcienus. Bet par mūsu Tropu mājas tāllēkšanas lielāko meistaru šķiet varētu nosaukt sīko austrumu pundurkalitriksu, kurš spētu pārlekt uz zaru, kas atrodas 5 metru attālumā, jeb 25 viņa ķermeņa garumu tālu!

Lai aprēķinātu savu iespēto, tev būs jāizmēra savs augums un sava lēciena attālums. Izmantojot formulu LA/ĶG= RĶ, kur LA ir lēciena attālums, ĶG – ķermeņa garums, RĶ – rezultāts, cik sava ķermeņa garumus ir izdevies aizlēkt.

Savukārt, lai salīdzinātos ar mūsu Tropu mājas iemītniekiem jāizmanto cita formula (ĶG * RT)+ ĶG = LA, kur ĶG – tavs ķermeņa garums (metros, piem. 1,6 m 1,93 m), RT - cik reizes tālāk par savu ķermeņa garumu spēj aizlēkt Tropu mājas iemītnieks, LA – tava potenciālā lēciena attālums (metros), ja gribi veikt to tikpat veikli, kā mūsu iemītnieks.

Piemēram, 1,6 metrus garam cilvēkam, kurš gribētu lēkāt kā pundurkalitrikss, vajadzētu aizlēkt uz teju 42 metrus attāla zara…

Secinājums? Ir plašas iespējas attīstībai!

Varbūt var censties aizplanēt no bīstamās vietas? Izgatavo planieri no papīra!

 

Tuvoties bīstami!

Ideja vienkārša - man tuvoties bīstami, jo vai nu esmu liels, vai esmu indīgs, vai arī līdzinos kādai bīstamai radībai.

Par bīstamību tuvoties stāstām šeit!

Cik mazs ir liels vai cik viegls ir smags? Klikšķini uz darba lapas attēla un izzini! Dzīvnieku izmēri še salīdzināti ar dažādiem mūsu ikdienā lietotiem priekšmetiem.

Šīs darbalapas izkrāsošanai vispiemērotākās ir guašas krāsas. Kāpēc? Tādēļ, ka baiļu brīdī tūkstoškājis izdala līdzīgu smaržu. Tātad krāsojot sajutīsi izbiedēta tūkstoškāja aromātu.

P.S. no guašas krāsām baidīties nevajag, jo to ražošanā netiek izmantoti tūkstoškāji vai citi līdzīgi dzīvnieki. Tās arī nav indīgas.

Bet varbūt var izmantot to, ka kāds cits ir bīstams (indīgs) un izskatā līdzināties tam? Kurš gan, ieraugot uz īsu brīdi, paspēs saprast – indīgs, vai tikai par tādu izliekas?! Attēlā ir indīgā koraļčūska un tai līdzīgā un pavisam nekaitīgā pienačūska. Salīdzini un atrodi atšķirības!

Sadarbība

Attālinātā Tropu mēneša ceturtā nedēļa veltīta tiem dzīvniekiem, kuri ar visām dzīves grūtībām tiek galā pateicoties savstarpējai sapratnei un disciplīnai milzu kolektīvā.

Skudru pilsētas dzīve aprakstīta šeit!

Lapgriežskudru pūznis ir milzīga un sarežģīta pilsēta. Izpēti infografiku!

Protams, šādā megapolē dzīvojot nepieciešams veikt dažādus darbus. To mēs labi redzam cilvēku radītās pilsētās. Skudru “pilsētās” notiek tāpat – darba lapā ar līnijām savelc katrai skudru profesijai darāmos uzdevumus.

Jāsadarbojas ne tikai dzīvniekiem, bet arī mums, cilvēkiem! Arī zoodārzi strādā kopīgu mērķu vārdā - saglabāt dzīvo dabu!

Sadarbībā ir spēks! Lasām vairāk!

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit