Ronis Melluzis

Roņa Melluža lielais ceļojums - sekojam līdzi

9.-15.augusts

Urrā! Melluzis ziņo par atrašanās vietu!

Lielas klusuma brīdis turpinās līdz 15. augusta vakaram, kad tiek saņemti divi ne visai precīzi signāli no Zēlandes salas piekrastes. Melluzis atrodas šajā apkārtnē. Kur tas klejojis visu šo laiku, laikam paliks noslēpumā tīts. Bet tikpat labi viņš varētu būt visu laiku uzturējies šajā reģionā, jo te mēdz dzīvot diezgan daudz roņu.

26.jūlijs - 8. augusts

Klusais periods

Visu šo laiku mums nav pienākušas ziņas par Melluža un Grīvas atrašanās vietām.  Analizējot iespējamos iemeslus, nerodas neviens racionāls arguments.

Potenciāla abu dzīvnieku bojāeja – vienā laikā divās pilnīgi atšķirīgās Baltijas jūras vietās - nešķiet ticama.

Nokritis raidītājs – abiem dzīvniekiem vienā laikā - arī neiztur kritiku.

Kāpēc signāls nenonāk līdz mūsu datoriem, arī pakalpojuma nodrošinātāji neziņā šūpo galvas.

Tas tikai nozīmē to, ka visticamāk abi dzīvnieki kaut kur peld ar raidītājiem uz skausta, bet signālus mēs nesaņemam.

 
19.-25. jūlijs

Melluzis ceļo tālāk

Uzņēmis iepriekšējā nedēļā iesākto tempu, ar raidītāju aprīkotais pelēkais ronis Melluzis devās tālāk gar Zviedrijas dienvidu piekrasti Dānijas lielākās salas Zēlandes virzienā. Starp citu, arī šajā vietā labprāt koncentrējas Baltijas jūras pelēkie roņi, liecina poļu pētnieku rezultāti.

Diemžēl Melluža gaitas nedēļas otrajā pusē ir miglā tītas, jo 21. jūlija rītā apklusa ienākošie signāli. Dzīvnieka bojāeja neliekas ticama, jo apmēram tajā pat laikā pazudis kontakts arī ar otru mūsu roni Grīvu, kas atrodas netālu no Ventspils. Patlaban cenšamies izzināt problēmu cēloni.

12.-18.jūlijs

Tik uz dienvidrietumiem

Melluzis šonedēļ ir uzņēmis spraigu kursu uz Baltijas jūras dienvidu daļu. No Zviedrijas pārvaldītās Gotlandes dienvidiem gar Ēlandes salu uz Dānijai piederošo Bornholmas salu. Iztaisnojot roņa veikto maršrutu sanāk, ka dzīvnieks veicis ap 300 km distanci. Svētdien Melluzis atradās salīdzinoši netālu no Irbes apdzīvotā reģiona (uz rietumiem no tā). Taču, vai ronis apmetīsies uz vasarošanu līdzās Irbei, grūti teikt.

5.-11.jūlijs

Starp Gotlandi un Zviedriju

Visu šo nedēļu ronis Melluzis uzturējās starp Zviedrijas krastiem un Gotlandes salu, piebremzējot straujo peldējumu dienvidu virzienā. Tā kā salas attālums līdz Zviedrijai ir ap 80-100 kilometru, tad arī austrumu/rietumu virzienā ronis var veikt ievērojamus attālumus. Arī šajā reģionā Baltijas jūras ūdens virskārtas temperatūra ir ap 20 grādiem, savukārt jūras dziļums sasniedz  60-140 metrus.

Grūti teikt, vai karstums ierobežos roņa uzsākto ceļu uz dienvidiem. To redzēsim nākošās nedēļas piezīmēs.

28.jūnijs-4.jūlijs

Uz dienvidiem!

Melluža ceļojums turpinās dienvidu virzienā. Pa taisni nopeldētais attālums ir apmēram 120 kilometri, taču patiesībā veiktais attālums ir krietni lielāks, jo ne jau visu laiku dzīvnieks pārvietojas taisnā virzienā. Nedēļas laikā satelīti fiksējuši 57 Melluža raidītāja signālus.

21.-27.jūnijs

Lielais ceļojums turpinās

Šajā nedēļā ronis Melluzis turpināja pagājušonedēļ iesākto – aktīvu peldējumu ziemeļu/ ziemeļaustrumu virzienā, tādejādi sasniedzot  jaunu šķērsli: neskaitāmās saliņas Somijas dienvidu piekrastē. Ilgi nedomājis dzīvnieks pagriezās rietumu virzienā, nokļūstot jau pie Zviedrijas salām.  Taču arī šeit ronis ilgi neuzkavējās un gar Zviedrijas piekrasti uzsāka ceļu dienvidu virzienā. Šī nedēļa satelītiem bijusi ražīgāka, jo Melluža raidītājs nosūtījis 76 signālus.

14.-20.jūnijs

Aiziet "Lielajā" jūrā!

Šajā nedēļā ronis Melluzis devās iepazīt Baltijas jūras plašumus. Pametis ardievas Rīgas piekrastei, Melluzis gar Roju un Kolku izpeldēja no Rīgas līča. Sekmīgi šķērsojis Irbes šaurumu, jaunais ronis pagriezās nevis uz dienvidu pusi, kā tika cerēts, bet gan uz ziemeļiem. Šajā nedēļā satelīts uztvēris 52 Melluža raidītāja sūtītos signālus.  Intensīvais peldējums arī liecina, ka roņu tēviņš ir iemācījies ķert zivis, līdz ar to dzīvnieks ir atrisinājis vienu no galvenajām izdzīvošanas problēmām – sekmīgas medības.

8.-13.jūnijs

Melluzis dodas uz Mellužiem

Apmetis loku Roņu salai, Melluzis devās uz Rīgas līča dienvidiem. 12. jūnijā ronis nonāca līdz apvidum - Mellužiem, (krastā gan neizkāpjot) kur tas aprīļa vidū kā novārdzis un savainots mazulis tika atrasts un ar Dabas aizsardzības pārvaldes inspektoru gādību nogādāts Rīgas Zoodārzā rehabilitācijai. Apmēram dienu pavadījis šajā apkaimē, tas dodas Rīgas virzienā. Uzreiz gan jāatzīmē, ka dzīvnieks atrodas vismaz 10 km no krasta. Pagājušonedēļ Melluzis satelītiem atzīmējies 40 reižu, kas liecina, ka dzīvnieks ir aktīvs un kustīgs.

3.-7.jūnijs

Uz Roņu salu!

Pirmā un otrā diena pēc izlaišanas pagāja lielā neziņā – Melluža raidītājs klusē, kaut pirms tam tika pārbaudīts un viss strādājis. Par laimi, piektdienas vēlā vakarā varējām atviegloti uzelpot, jo parādījās pirmais signāls. Pēc tam vēl un vēl un vēl. Tas viss liecināja tikai to, ka ar abiem – Melluzi un raidītāju - viss ir kārtībā. Nākamajās dienās pēc izlaišanas Melluzis uzņēmis kursu uz ziemeļiem un devies izpētīt Roņu salas rietumkrasta ūdeņus.

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit