Rone Irbe

Sekojam līdzi pelēko roņu mātītes Irbes gaitām Baltijas jūrā! 

 

 

16. augusts-24. oktobris

Rones Irbes mājsēde

Mājsēdi, jeb precīzāk PieBornholmsalasuzturēšanos, par vislabāko dzīves modeli uzskata arī ronene Irbe, kas pavasarī tikai izlaista Ventspils piekrastē. Bornholmas salas ziemeļu dziļajos ūdeņos Rīgas Zoodārzā dzimusī rone uzturas jau kopš maija vidus. Vienubrīd no 21. septembra līdz 1. oktobrim tā bija devusies nelielā ceļojumā uz Zviedrijas dienvidaustrumu daļas piekrasti. Tomēr pēc tam viņa atgriezās iemīļotajās vietās.

9.-15.augusts

Rutīna joprojām turpinās!

Ronene Irbe turpina uzturēties ierastajā reģionā.

2.-8.augusts

Rutīna turpinās!

Ronene Irbe turpina uzturēties ierastajā reģionā.

26.jūlijs-1.augusts

Ierastās vietas valdzinājums

Jau divarpus mēnešus ronene Irbe uzturas Bornholmas salas ziemeļu ziemeļaustrumu piekrastes ūdeņos. Šīs nedēļas laikā rones raidītājs 150 reizes ir nosūtījis signālu satelītiem par dzīvnieka atrašanās vietu. Tas ir mazliet vairāk nekā iepriekšējās nedēļās.  

19.-25.jūlijs

Dzīve vienā no iecienītākajām roņu vietām

Rones Irbes dzīvē nekas nemainās. Visu šo nedēļu ronene uzturējusies iemīļotajā apvidū netālu no Bornholmas salas – ķērusi zivis, aktīvi peldējusies, 120 reizes atzīmējusies satelītu uztvērējiem. Vienvārdsakot, viss kā pienākas.

Kā liecina poļu pētnieku rezultāti, tad Bornholmas salas ziemeļu/ziemeļaustrumu piekrastes reģions, kurā atrodas arī mūsu Irbe, ir viena no iecienītākajām pelēko roņu vietām Baltijas jūrā. Tur mēdz uzturēties vairāk nekā 100 pelēko roņu. Bez tam šajā apvidū var sastapt arī plankumainos roņus, kas ir otra šajā reģionā mītošā roņu suga (zīmīgi, ka Latvijas piekrastē plankumainie roņi manīti vien pāris reizes). Interesanti, ka Bornholmas dienvidrietumu piekrastē abu sugu pārstāvji arī vairojas (pelēkā roņa un plankumainā roņa izplatība Baltijas jūrā), taču salas ziemeļu puses ūdeņos tikai mēdz uzturēties.

12.-18.jūlijs

A kur jāskrien?

Kā teica viens senāk skatītas multfilmas varonis: “Kāpēc mums jādodas uz eksotiskām zemēm? Mūs arī šeit labi baro!”

Pēc šāda principa rīkojas arī mūsu ronene Irbe – barības pietiek, ūdens plašums liels, ideāla vieta vasarošanai! Galu galā dzīvnieks ievēro vienu no enerģijas taupīšanas principiem – mazāk tērēsi, mazāk vajadzēs ēst barības spēku atjaunošanai. Šonedēļ Irbes apdzīvotā apgabala rietumu malai pietuvojās cits ar Zoodārza raidītāju aprīkots ronis – Melluzis. Vērojot raidītāja datus, abi dzīvnieki tomēr vienā laikā nav uzturējušies vienā vietā.

Vēl neskaidrs jautājums ir, vai un kad Irbes apdzīvoto reģionu sasniegs trešais mūsu ronis ar raidītāju – Grīva, kas patlaban peld Ventspils tuvumā.

5.-11.jūlijs

Harmonija un stabilitāte

Šīs ir divas svarīgas lietas, kas aktuālas ronenes Irbes dzīves ritumā. Kārtējā nedēļa aizritējusi bez lielām izmaiņām: no Bornholmas ziemeļu piekrastes līdz Ertholmenes salu arhipelāgam un pa lēnām atpakaļ. Jūras ūdens virsējā kārta ir sasilusi līdz apmēram 20 grādiem. Savukārt jūras dziļums sasniedz 40-80 metrus. Ja virsējos ūdeņos paliek par siltu, tad var ienirt dziļumā.

28.jūnijs-4.jūlijs

Viss kā ierasts

Rones Irbes dzīvē viss rit ierastajā režīmā: dienas tiek vadītas Bornholmas ziemeļu piekrastes dziļajos ūdeņos. Nedēļas vidū jaunā ronene veica nelielu ceļojumu uz Zviedrijas krastu pusi, taču tas bija uz īsu brīdi, pēc kā dzīvnieks atgriezās atpakaļ ierastajā apvidū. Irbes aktivitāte saglabājas ierasti augstā līmenī, jo satelīti saņēmuši 144 raidītāja signālus.

21.-27.jūnijs

Vasaras Saulgrieži Bornholmas apkaimē

Gada visgarākās dienas un visīsākās naktis ronene Irbe Joprojām pavada ierastajā apvidū uz ziemeļiem no Bornholmas salas. Šīs nedēļas laikā dzīvnieks 138 reizes kārtīgi atzīmējies satelītiem, ļaujot tiem saņemt signālus par savu atrašanās vietu.

14.-20.jūnijs

Joprojām ierastajā vietā

Ronenes Irbes vasarēšana Bornholmas salas ziemeļu piekrastes dziļajos ūdeņos turpinās. Satelīti 128 reizes šonedēļ fiksējuši Irbes raidītāja signālus.

8.-13.jūnijs

Bornholmas valdzinājums

Irbe joprojām dzīvojas netālu no Bornholmas salas. Signāli rāda, ka ronene uzturas uz ziemeļiem no tās. Šajā piekrastē jūra sasniedz nopietnu dziļumu – 40-80 metrus, savukārt salu sargā vairākus desmitus metrus augstas klintis. Pagājušās nedēļas laikā Irbes raidītājs nosūtījis 109 signālus, kas liecina, ka ronis ir darbīgs, aktīvi kustas un, acīmredzot, jūtas labi. Irbes galvenais aktivitāšu laiks, kad tā kārtīgi uzpeld ūdens virspusē un “nodod satelītiem savu atrašanās vietu” ir vakara stundas. Pa dienu vairāk uzturas dziļumā, un,  ieelpojot gaisu, izbāž vien purniņu.

31.maijs-7.jūnijs

Viss kā ierasts

Tā vien šķiet, ka tuvākajās nedēļās ziņas par rones Irbes piedzīvojumiem Baltijas jūrā būs itin līdzīgas: Irbe joprojām dzīvojas pie Bornholmas salas. Tieši tā arī noticis šonedēļ. Dzīvnieks gan nedaudz attālinājies no Ertholmenes salu arhipelāga un vairāk uzturas Bornholmas ziemeļu puses ūdeņos.

24.-30.maijs

Atvaļinājums turpinās

Acīmredzot Ertholmenes arhipelāga ūdeņi Irbei ļoti iepatikušies, jo arī pagājušajā nedēļā ronene uzturējusies šajā apvidū.

Pagājušās nedēļas laikā satelīti uztvēruši 75 Irbes raidītāja signālus. Tas ir diezgan daudz un tas nozīmē, ka ronene ir tik daudz reižu uzpeldējusi ūdens virspusē, izceļot no ūdens raidītāja antenu. Daļā gadījumu signāls ir neprecīzs, taču tas liecina, ka dzīvnieks aktīvi peld un tam ir laba veselība.

17.-23.maijs

Irbei atvaļinājums

Visu pagājušo nedēļu  ronene Irbe uzturējās Ertholmenes salu arhipelāga tuvumā. Signāli uzrāda, ka dzīvnieks pabijis te vienā, te otrā vietā, te atkal aizpeldējis salām pretējā pusē. Ūdens temperatūra jūrā ir apmēram 8 °C. Gaisa temperatūra ir apmēram tāda pati kā pie mums.

11.-16.maijs

Starp Zviedriju un Dāniju

Pasveicinājusi Bornholmas salu no ziemeļiem rone Irbe taisnā ceļā devās tālāk un jau 11. maija vakarā bija pavisam netālu – tikai 2 kilometrus no Zviedrijas dienvidaustrumu piekrastes. Šīs zemes krastmalas apmeklējums nebija ilgs, jo jau nākošajā dienā Irbe devās atceļā uz Bornholmas pusi. No turienes ronene aizklejoja uz ziemeļaustrumiem, kur 18 kilometru attālumā atrodas Dānijai piederošo Ertholmenes salu arhipelāgs. Tā no 13. maija līdz pat šim brīdim (16. maija vakars) GPS signāli pienāk no reģiona visapkārt sīkajām saliņām. Acīmredzot šeit ir kaut kas interesants, kas piesaista ronenes Irbes uzmanību – barības krājumi vai citi roņi, taču par to varam tikai minēt.

5.-10.maijs

Uz Dāniju!

Vairākas dienas vēl paciemojusies Polijas ūdeņos, rone Irbe Izlēmusi mazliet paceļot. Šoreiz dienvidrietumu virzienā. Bet tur jau priekšā Dānijas teritoriālie ūdeņi un Dānijai piederošā Bornholmas sala. Šobrīd Irbe atrodas apmēram 40 kilometrus no salas. Jūras dziļums šajā reģionā 90-110 metri.

26.aprīlis-4. maijs

Polijas tuvumā

Pagājušo nedēļu un Latvijas garās svētku brīvdienas ronene Irbe pavadījusi plašākos ceļojumos 15-50 metru dziļos Baltijas jūras apvidos. Salīdzinot ar iepriekšējo atskaites periodu (līdz 25. aprīlim) Irbe ir pavirzījusies dienvidaustrumu virzienā tuvāk Polijas krastiem, tomēr tuvāk par 15 km no krasta netuvojas.

21.-25.aprīlis

Starp Zviedriju un Poliju

Pēc lielās ceļošanas uz Zviedrijas krastiem Irbe izdomājusi paņemt atvaļinājumu un tikai nedaudz pavirzījusies uz dienvidaustrumiem. Visu pagājušo nedēļu ronene uzturējās salīdzinoši nelielā apvidū pie Polijas teritoriālo ūdeņu ārējās robežas. Jūras dziļums te ir 20-40 metri.

13.-20.aprīlis

Zviedrijas apciemojums

Ceļojums turpinās iesāktajā rietumu virzienā,. No dienvidiem appeldot Ēlandes salu, rone Irbe tuvojās Zviedrijas dienvidu krastiem. Tomēr izlēma netuvoties tiem tuvāk par 14 kilometriem. Divas dienas uzturējusies šajā reģionā, kur jūras dziļums ir apmēram 40 metri, Irbe nolēma atstāt šo vietu. Tagad ar raidītāju aprīkotais ronis dodas dienvidaustrumu virzienā prom no Zviedrijas.

 

7.-12.aprīlis

Dziļāk jūriņā!

Savukārt pēc Lieldienām rone Irbe izvēlējās doties uz rietumiem un nu ļoti  mērķtiecīgi stūrē uz Zviedrijas dienvidu krastiem. Šāds ceļojums patērē ļoti daudz enerģijas, tādēļ dzīvniekam regulāri jāatjauno savi resursi. Un tas liek domāt, ka Irbe jau ir sekmīgi apguvusi zivju ķeršanas māku. Ja negadīsies pa ceļam kādas problēmas, tad varēsim vēl ilgi sekot līdzi jaunās ronenītes gaitām! Tpu, tpu, tpu! Un pieklauvējam pie koka!

1.-6.aprīlis

Lieldienas Liepājas pusē

Lieldienās rone Irbe bija izlēmusi doties nelielā ceļojumā uz “siltākām zemēm” - Liepāju. Nakti uz 3. aprīli pavadījusi salīdzinoši tuvu piekrastei (GPS signāli liecināja, ka līdz krastam bijis tikai puskilometrs), naskā peldētāja devās dziļākos ūdeņos un pagriezās atpakaļ uz ziemeļiem. Savukārt 5. aprīlī Irbe apņēmīgi vērsa savu degunu rietumu virzienā un devās izpētīt Baltijas jūras dziļākās vietas – 120-140 metru dziļumu.

Pēdējie uztvertie signāli vēsta, ka Irbe atrodas apmēram 45 kilometrus no krasta iepretim Liepājai.

25.-31.marts

Sveika, Pāvilosta!

Pēc vairāku dienu uzturēšanās Ventspils un Užavas tuvumā, Irbe izlēmusi mazliet paceļot uz dienvidu pusi. 31. marta vakarā plkst. 20.15 uztvertais signāls liecināja, ka mūsu iezīmētais ronis atrodas pretī Pāvilostai apmēram 20 km no Pāvilostas krasta un apmēram 16 km no Akmensraga. Irbes konstatēšanas vietā Baltijas jūra ir apmēram 40 metrus dziļa.

 

19.-25.marts

Pirmās dienas Baltijas jūrā

Rone Irbe pēc izlaišanas devās dienvidu virzienā, taču jau nākošajā dienā tā pagriezās atpakaļ uz ziemeļiem. Šajās dienās dzīvnieks uzturējās 8-30 kilometru attālumā no krasta.

     

19. marts - roņu meitene tiek izlaista Baltija jūrā

Pirms tam Ventspilī notiek vārda došanas svinības. Nu ronenīti var saukt par Irbi. Dzīvnieka vārdu izdomāja un par krusttēvu kļuva Kristers Pudulis-Indāns. Tā kā ronim tika piestiprināts raidītājs, tad būs iespējams sekot Irbes gaitām jūrā. Pateicamies igauņu kolēģim Martam Jussi (Mart Jüssi) par padomiem šajā jomā.

Plašāk lasīt šeit!

26. janvāris​ - Rīgas Zoodārzā piedzimis ronēns

Roņu pārim Kristai un Puikam šis ir trešais kopīgais mazulis. 

Plašāk lasīt šeit!

Taču šī priecīgā ziņa, ir arī atgādinājums jau martā un aprīlī mūsu jūras piekrastē varētu parādīties mazie ronēni, kam nebūt nebūs tik labi paveicies kā zoodārzā vai Igaunijas salās augošajiem roņu bērniem. Tādēļ tuvojoties šis periodam mēs kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldi stāstīsim, kā rīkoties sastopot ronēnu jūras malā.

Gan Rīgas Zoodārza roņu, gan arī pavasarī no Latvijas piekrastes atgādāto ronēnu uzturēšanu jau četrpadsmito gadu atbalsta Ventspils pilsēta. Paldies viņiem par ilggadīgo un veiksmīgo sadarbību!

Savukārt, pavasarī piekrastē sastopot novārgušus ronēnus, aicinām par tiem ziņot Dabas aizsardzības pārvaldei.

Plašāk par pelēkajiem roņiem varam lasīt šeit!

 

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit