Rone Grīva

Sekojam līdzi rones Grīvas ceļojuma piezīmēm

26.jūlijs-15.augusts

Klusais periods 

Līdz pat 15. augustam mums nebija pienākušas ziņas no abiem roņiem - Grīvas un Melluža.  Analizējot iespējamos iemeslus, nerodas neviens racionāls arguments.

Potenciāla abu dzīvnieku bojāeja – vienā laikā divās pilnīgi atšķirīgās Baltijas jūras vietās -  nešķiet ticama.

Nokritis raidītājs – abiem dzīvniekiem vienā laikā - arī neiztur kritiku.

Kāpēc signāls nenonāk līdz mūsu datoriem, arī pakalpojuma nodrošinātāji neziņā šūpo galvas.

Tas tikai nozīmē to, ka visticamāk abi dzīvnieki kaut kur peld ar raidītājiem uz skausta, bet signālus mēs nesaņemam. 15. augustā pienāca apstpirinājums mūsu pārdomām - vakarā saņēmām divus signālus no Melluža. Acīmredzot sakari bija atjaunojušies uz īsu brīdi un pēc atkal pazuduši, jo diemžēl ronenes Grīvas antena šajā laika sprīdī virs ūdens nebija. Žēl!

 

 
19.-25. jūlijs

Turpat netālu no Ventspils

Jaunā rone Grīva šonedēļ izlēmusi tomēr uzturēties ūdeņos netālu no Ventspils, nevis turpināt iepriekš raiti uzsākto ceļu uz dienvidiem.

Diemžēl arī Grīvas atrašanās vietas datu ienākšana 21. jūlija rītā pārtrūkusi. Dzīvnieka bojāeja neliekas ticama, jo apmēram tajā pat laikā pazudis kontakts arī ar otru mūsu roni Melluzi, kas atrodas jūras otrā pusē starp Zviedriju un Dānijas lielāko salu Zēlandi. Patlaban cenšamies izzināt problēmu cēloni.

12.-18. jūlijs

Pārdomāja: tomēr uz dienvidiem

Šajā nedēļā ronene Grīva tomēr neturpināja iepriekš naski uzsākto ceļu uz ziemeļiem. Jau itin drīz tā pagriezās atpakaļ un devās dienvidu virzienā gar Latvijas piekrasti. Ceļošanas temps atšķirībā no Melluža nav ļoti straujš. Aizpeldējusi līdz Ventspils krastiem, Grīva nolēma paņemt brīvdienas un atlikušo nedēļas daļu uzkavējās tur – laiski devās iepretim Užavai, tad griezās atpakaļ. Domājam, ka pārāk ilgi šeit neuzkavēsies, bet peldēs tālāk uz dienvidiem, taču par to mēs uzzināsim nākošnedēļ.

P.S. Ventspils pilsēta jau četrpadsmito gadu atbalsta Rīgas Zoodārza roņu, tostarp zooloģiskajā dārzā nogādāto novārgušo piekrastes ronēnu, rehabilitāciju un uzturēšanu. Arī Grīva ir viens no šogad piekrastē atrastajiem un rehabilitētajiem roņiem.

5.-11.jūlijs

Projām atklātā jūrā

Viskarstāk vārda tiešā nozīmē no mūsu trim roņiem klājas tieši Grīvai. Jūras virskārtas temperatūra voņas atrašanās apgabalā sasniedz 20-23 grādus. Arī jūras dziļums ir tikai 15-40 metrus, tādēļ vēsāku ūdeni dzelmē grūtāk atrast.

Tomēr pats galvenais: ronene Grīva šonedēļ straujā tempā devās uz Irbes šaurumu un pēc tam, izkļūstot atklātā jūrā, peldēja ziemeļu virzienā. Tiesa gan, atšķirībā no Melluža, temps ir lēnāks.

28.jūnijs-4.jūlijs

Mazliet uz ziemeļiem

Šīs nedēļas laikā jaunā ronene Grīva pavirzījusies uz Rīgas līča ziemeļu daļu un uzturas uz dienvidiem no Sāmsalas. Šajā laikā dzīvnieks darbojies itin aktīvi, jo satelīti uztvēruši 107 Grīvas raidītāja signālus.

21.-27.jūnijs

Sākas lielāka kustība

Ronenes Grīvas ceļošanas intensitāti gan nevar salīdzināt ar otra izlaistā roņa Melluža pieveiktajiem attālumiem, tomēr arī Grīvai sāk vairāk pārvietoties. Nedēļas otrajā pusē tā veikusi slaidu loku apkārt Roņu salai. Šajā nedēļā satelīti uztvēruši 92 signālus, ko sūtījis Grīvas raidītājs. Salīdzinot ar iepriekšējo atskaites periodu, signālu skits ir būtiski lielāks.

14.-20.jūnijs

Šķiet izbauda medību prieku!

Visu nedēļu jaunā ronene Grīva uzturējās nelielā apvidū starp Roņu un Kihnu salu, 56 reizes nosūtot raidītāja signālus satelītu uztvērējiem. Tā kā šī ir jau trešā nedēļa kopš izlaišanas, tad noteikti dzīvnieks jau ir iemācījies ķert dzīvas zivis. Tad nu, acīmredzot, tagad ir kārtīgi jāuzbarojas un jākļūst stiprākam. Pietiekami lielais uztverto signālu skaits arī liecina, ka Grīva ir aktīva un jūtas itin omulīgi.

8.-13.jūnijs

Tuvāk Igaunijas salām

Grīva izvēlējusies citu ceļu nekā Melluzis. No Roņu salas ronene virzījās austrumu ziemeļaustrumu virzienā uz Igaunijai piederošās Kihnu salas pusi. Nesasniedzot to, dzīvnieks mainīja virzienu un pagriezās atpakaļ. Nedēļas laikā Grīva satelītiem savu raidītāju parādījusi 29 reizes. Tā kā dzīvniekam, ieelpojot atmosfēras gaisu, nepieciešams pacelties līdz ūdens virsmai, tad salīdzinoši nelielais signālu skaits liecina, ka Grīva izbāž purnu no ūdens, ieelpo un atkal iegremdējas dziļumā. Jūra šajā apvidū ir 15-40 metrus dziļa.

3.-7.jūnijs

Uz Roņu salu!

Izskatās, ka pēc izlaišanas ronene Grīva izvēlējās nedaudz doties Kolkas virzienā, taču jau itin drīz pagriezās uz ziemeļiem un arī devās uz Roņu salu, lai iepazītos ar salas rietumu piekrastes ūdeņiem.

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit