Sugu saglabāšana

Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza misija ir

■ sniegt ieskatu daudzveidīgajā dzīvnieku pasaulē;
■ praktiski līdzdarboties Latvijas un pasaules dzīvnieku sugu izpētē un saglabāšanā;
■ aicināt saudzēt dzīvniekus un to dabisko dzīves vidi;
■ kā arī rosināt izprast dabu mums līdzās un cilvēku vietu tajā.

Ar Rīgas domes 15.12.2015. lēmumu Nr. 3345 noteikts  SIA "Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs"  stratēģiskais mērķis: "Nodrošināt vienīgā nacionālā zooloģiskā dārza Latvijā darbību, līdzdarbojoties dabas aizsardzības projektu īstenošanā, sniedzot iedzīvotājiem zooloģiska un ekoloģiska rakstura zināšanas, veicinot iedzīvotāju veselīgu dzīvesveidu un sekmējot tūrismu."

Mūsdienu zoodārzu darbības pamatuzdevumus nosaka Pasaules zoodārzu un akvāriju stratēģija dabas saglabāšanā.

1992. gadā Rīgas zoodārzs iestājās Eiropas Zoodārzu un akvāriju asociācijā – EAZA (European Association of Zoos and Aquaria). Dalība šajā organizācijā uzliek pienākumu uzturēt augstus standartus gan dzīvnieku labturībā, gan citās zoodārza darbības jomās. Saskaņā ar EAZA formulētajiem zoodārzu stratēģiskajiem mērķiem, Rīgas zoodārzs uzņēmies piedalīties bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā, ieguldīt resursus dabas aizsardzības projektos un veikt darbu vides izglītībā.

EAZA 2021. gada beigās apvieno vairāk kā 400 organizāciju no 48 valstīm Eiropā un Tuvajos Austrumos. EAZA izstrādā reģionālos sugu saglabāšanas plānus, uztur sugu nebrīves populāciju menedžmenta programmas un ciltsgrāmatas (2021. gada nogalē –  440 sugām).

 

Apdraudētās sugas Rīgas zoodārzā

110 dzīvnieku sugas iekļautas Pasaules Sarkanajā grāmatā – kā dažādā pakāpē apdraudētas (84), daļēji apdraudētas (21) vai nepietiekami izpētītas (5).
86 dzīvnieku sugām ir apdraudēto sugu menedžmenta programmas (65) vai ciltsgrāmatas.
124 dzīvnieku sugas iekļautas Vašingtonas konvencijas – CITES pielikumos.
25 dzīvnieku sugas iekļautas Latvijas īpaši apdraudēto sugu sarakstā.

Lasiet sīkāk, kuras Rīgas zoodārza dzīvnieku sugas ir apdraudētas!

 

Pasaules Sarkanā grāmata

Pasaules Sarkano grāmatu (IUCN Red List of Threatened Species) no 1966. gada uztur Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (International Union for Conservation of Nature). Informācija par apdraudētajām sugām tiek regulāri pārskatīta.

EW – savvaļā izmirusi suga (Extinct in the Wild) – savvaļā izzudusi, saglabājusies tikai nebrīvē vai mākslīgi izveidotās populācijās ārpus oriģinālā izplatības areāla.
CR – bīstami apdraudēta suga (Critically Endangered) – skaita un izplatības vērtējumi liecina, ka sugai pastāv ārkārtīgi augsta iespējamība izmirt savvaļā.
EN – nopietni apdraudēta suga (Endangered) – skaita un izplatības vērtējumi liecina, ka sugai pastāv ļoti augsta iespējamība izmirt savvaļā.
VU – jutīga suga (Vulnerable) – skaita un izplatības vērtējumi liecina, ka sugai pastāv augsta iespējamība izmirt savvaļā.
NT – daļēji apdraudēta suga (Near Threatened) – skaita un izplatības vērtējumi nedod pamatu sugu šobrīd iekļaut CR, EN vai VU kategorijā, bet pastāv iespēja, ka nākotnē suga būs jāiekļauj kādā no šīm kategorijām.
DD – nepietiekami izpētīta suga (Data Deficient) – pagaidām nav pietiekami informācijas, lai pēc tieša vai netieša izplatības un skaita aplēsuma novērtētu sugas izmiršanas iespējamību.

 

Nebrīves populāciju menedžmenta programmas un ciltsgrāmatas

ESB – Eiropas ciltsgrāmatā (European Studbook) tiek apkopota un analizēta informācija par sugas turēšanu un vairošanu Eiropas zoodārzos.
EEP – Eiropas ex situ programma (EAZA Ex-situ Programme) – sugai ir Eiropas ciltsgrāmata, un tās turēšana un vairošana zoodārzos tiek koordinēta (EAZA nozīmēts sugas koordinators sadarbībā ar sugas komiteju veic informācijas analīzi, izstrādā sugas turēšanas un vairošanas vadlīnijas, izstrādā sugas menedžmenta plānu un ik gadu visiem programmā iesaistītajiem zoodārziem sniedz rekomendācijas sugas vairošanā, t.sk. kuri dzīvnieki iesaistāmi vairošanā, uz kuriem zoodārziem sūtāmi savairotie dzīvnieki u.tml.).
ISB – starptautiskajā ciltsgrāmatā (International Studbook) tiek apkopota un analizēta informācija par sugas turēšanu un vairošanu pasaules zoodārzos.

 

Vašingtonas konvencija – CITES

1973. gada Vašingtonas konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām – CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) nosaka importa un eksporta kontroli, lai apdraudēto sugu savvaļas populācijas neciestu no nelegālas un nekontrolētas starptautiskās tirdzniecības. CITES Latvijā ratificēta 1996. gada decembrī.

CITES I pielikumā iekļautas sugas, kurām draud izmiršana un kuras tieši vai netieši apdraud starptautiskā tirdzniecība.
CITES II pielikumā iekļautas sugas, kuru pastāvēšana var kļūt apdraudēta, ja netiks stingri kontrolēta šo dzīvnieku un to daļu un izstrādājumu starptautiskā tirdzniecība.

 

Aizsargājamās sugas Latvijā

Latvijas īpaši apdraudēto sugu sarakstu nosaka Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumi nr. 396 (pieņemti 14.11.2000.). Sarakstā iekļautas apdraudētas, izzūdošas un retas sugas, kā arī sugas, kuras apdzīvo specifiskus biotopus. Šīs sugas atrodas īpašā valsts aizsardzībā, un tām noteikts īpaši aizsargājamo sugu vai ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu statuss.

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit