Zoodārza Āfrikas savannā mīt lielākās zebras
2020.11.26.

Jau vairāk nekā mēnesi Rīgas zoodārzu par savām mājām var saukt divas Grevi zebras – Greta un Inaija (Inaya), kuras atvestas attiecīgi no Vācijas un Francijas zoodārziem. Līdzšinējās zoodārza “Āfrikas savannas ekspozīcijas” iemītnieces Čapmana zebras aizceļoja uz Ukrainu, jo Rīgas zoodārza prioritāte ir līdzdalība globāli apdraudētu dzīvnieku sugu saglabāšana. Un tieši Grevi zebras ir visapdraudētākā zebru suga, kuras pārstāvju Kenijas un, mazā skaitā, arī Etiopijas tuksnešainajā savannā atlicis vien aptuveni 2800 (2018. gada dati).

Zināmu laiku padzīvojušas atšķirtībā, Grevi zebras nu iepazinušās ar citiem zoodārza “savannas” iemītniekiem – antilopēm, un nu gatavas saredzēties ar apmeklētājiem visā savā svītrainumā. Šīs sugas zebras ir atpazīstamas pēc smalkā un filigrānā svītrojuma, pateicoties kuram, Samburu Nacionālajā parkā (Kenijā), kas ir galvenā šīs sugas dzīvesvieta, tiek veikta zebru skaitīšana, pateicoties datorprogrammai, kas, līdzīgi, kā cilvēkus pēc pirkstu nospiedumiem, atpazīst zebras pēc svītru raksta, apstrādājot brīvprātīgo palīgu un skautu ievākto fotomateriālu.

Grevi zebras, kuras tiek uzskatītas par augumā lielāko (līdz 450 kg) zirgu ģints savvaļas sugu, mēdz dēvēt arī par tuksneša zebrām, jo tās patiešām dzīvo tik tuksnešainā vidē, kur izdzīvot var ne katrs liels zālēdājs, tāpēc tās iemanījušās iztikt, ēdot tik cietus augus, ko citi dzīvnieki nespēj sagremot. Tomēr Grevi zebru zinātniskais nosaukums ir visai dižciltīgs – par godu Francijas prezidentam Žilam Grevi,  kuram 1880. gadā pirmo zinātnei zināmo šīs sugas pārstāvi uzdāvināja Abesīnijas valdība. Ņemot vērā Grevi zebru populācijas visai bēdīgo stāvokli savvaļā, Eiropās zoodārzi 1991. gadā uzsāka  Grevi zebru Eiropas apdraudēto sugu saglabāšanas programmu (EEP), kuras dalībnieks tagad ir arī Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs.

Plašāk par Grevi zebrām var lasīt šeit!

Par Grevi zebru situāciju savvaļā un darbiem to saglabāšanā plašāk šeit!

Starp citu, ja nu kādam neizdodas Rīgas zoodārza tīģermājas plašumos pamanīt kādu no nesen atvestajiem Amūras tīģeriem (Augustu vai Taigu), der palasīt izcilā dabaszinātnieka Alfrēda Brēma grāmatas, kur pieminēti TĪĢERZIRGI… un doties uz Rīgas zoodārza “savannu”, aplūkot zebras…

Gaidām ciemos uzmanīgi…

Zooloģiskā dārza dzīvniekiem ieilgušais rudens ir īsti pa prātam, jo āra aplokos vairāk plašuma nekā ziemas mītnēs un šo priekšrocību vēl steidz izmantot pat Geladas pērtiķi zoodārza Āfrikas savannā. Pat ierasti rudeņos miegainie jenotsuņi vēl nepošas uz ziemas guļu – tērpušies kuplos ziemas kažokos, tie tekalē pa jaunās – nupat pārbūvētās mītnes taciņām.

Rīgas zooloģiskais dārzs joprojām gaida ciemos! Gaida uzmanīgi, ik dienas sekojot epidemioloģiskajai situācijai valstī. Šobrīd iekštelpu ekspozīcijas ir slēgtas, tāpēc noteiktas ieejas biļešu cenu atlaides – pieaugušajiem 5,00 €, bērniem un pensionāriem 3,00 €.

Savukārt Rīgas Zoodārza filiāle “Cīruļi” strādā ierastā režīmā, jo, vērojot dzīvniekus plašajos aplokos, iespējams distancēties no pārējiem daudz lielākā attālumā nekā minimālie ieteiktie 2 metri.

Iesakām, pirms doties uz zoodārzu, vēlams sameklēt aktuālāko informāciju Rīgas zoodārza mājas lapā. Lai jums visiem laba veselība! 

 

< Atpakaļ

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit