Tropu mēnesis - mājsēde
2021.02.01.

Rīgas zooloģiskā dārza neklātienes “Tropu mēneša” – februāra pirmā nedēļa veltīta “komandantstundai” un “mājsēdei”.

Cik dažādi dzīvnieki Zoodārza Tropu mājā, tik dažādi arī iemesli, kāpēc tie lielu daļu dzīves pavada mājās.

Pirmdiena - iepazīstinām ar mājsēdi

 • Liela daļa tropu dzīvnieku izvēlas krēslas un nakts dzīves veidu, īpaši piemērojoties dzīvei tumsā. Tāpēc jau Tropu mājas naktsdzīvnieku ekspozīcijās ir  mainīts dienas – nakts režīms – pamatgaisma dziest no rīta ap plkst. 11.00, bet iedegas vakarā ap 20.00. Un tad sākas komandantstunda, kad Sebas augļsikspārņi, zemes kuskusi, Filipīnu mākoņžurkas un vairāku citu sugu dzīvnieki noslēpjas mājās. 
 • Arī daudzi abinieki un rāpuļi izvēlējušies nakts un krēslas dzīves veidu, jo tropos dienā ir ļoti karsti un aukstasiņu dzīvniekiem draud pārkaršana. Tad nu tieši vakara stundās Tropu mājas abinieku ekspozīcijā dzīve visinteresantākā, jo sākas putotājvaržu, kokvaržu un indesvaržu kurkstēšanas un kvakstēšanas laiks.
 • Tropu dzīvniekiem, ar retiem izņēmumiem,  nav ierasts doties ziemas guļā, lai pārciestu salu, tomēr par īpaši garas “komandantstundas” iemeslu var kalpot ilgstošs sausums. Potenciāla “mājsēdes čempione” Tropu mājas iemītnieku vidū  ir milzīgā, gandrīz kilogramu smagā Āfrikas racējvarde, kas dzīvībai bīstamo sauso sezonu sagaida, uzkrājot ūdens rezerves un ierokoties dziļi smiltīs. Reizēm šādā, dziļā mājsēdē tiek pavadīta lielākā daļa gada.
 • Tomēr vairums dzīvnieku  “paliek mājās” daudz komfortablākos apstākļos. Piemēram zemes kuskusi, Filipīnu mākoņžurkas, galago un tamandua  iekārtojas drošā un sausā dobumā koka zarotnē.
 • Savukārt Madagaskaras milzukāmji ir čakli alu racēji un virszemē iznāk tika tad, kad sāk krēslot.
 • Īpaši rūpīgi savu migu krūmājā vai akmeņu spraugā iekārto tvērējastes žurkķengurs. Sauso zāli tas rūpīgi izšķiro, un iesaiņo astes gredzenos, nogādāšanai uz migu.
 • Neparastu vietu mājsēdei izvēlas pundurmangusti. Nereti tie savas alas rok termītu pūžņos un prot sadzīvot ar to daudzajiem iemītniekiem.
 • Savukārt bruņnesis jūtās droši kā mājās, savilcies cietā, apaļā bruņu kamolā, bet bruņrupuči ievelk galvu un kājas bruņās. Tiec nu tādam klāt!.
 • Bet, ko darīt, ja mājas nav? Tad jāizliekas, ka tevis paša arī nemaz nav, lai izvairītos no nevēlamas kontaktēšanās! Daudzi kukaiņi ir īsti maskēšanās čempioni, kas prasmīgi saplūst ar apkārtējo vidi izliekoties par lapām vai sausiem zariņiem, kā piemēram, zarkukaiņi un sienāži.
 • Neatpaliek arī abinieki. Tā sūnu kārpvarde tik ļoti līdzinās sūnu piciņai, ka pilnībā saplūst ar dīķa augāju, bet daudzas kokvaržu sugas prasmīgi maina krāsu, piemērojoties apkārtējai videi.

 

Otrdiena - mājsēdes lietpratēji

Skaties foto galeriju!

Zeltainais lauvtamarīns (Leontopithecus rosalia)

Lauvtamarīni ir ļoti principiāli, kad runa ir par gulēšanas un mājsēdes paradumiem!

Iestājoties krēslai, grupa  uzmeklē savu iezīmēto dobumu kokā, kur drošībā un kopā siltumā guļ līdz pat saullēktam.

Zeltainie lauvtamarīni ir sastopami nu vairs tikai trīs mazos reģionos Brazīlijas dienvidaustrumu tropu mežos. Tur par mājokli šie retie pērtiķīši izvēlējušies tropu meža zemākos stāvus, kur  biezais augājs un nelielais gaismas daudzums ir būtisks, lai paslēptos no plēsējiem dienā, barotos ar augļiem un  medītu dažādus kukaiņus, zirnekļus, gliemežus, sīkas ķirzakas, putnu olas un mazus putnus.  Plašāk par zeltainajiem lauvtamarīniem!

Sebas augļsikspārnis (Carollia perspicillata)

Sastopami Centrālās un Dienvidamerikas tropu mežos.

Gaišās dienas stundas augļsikspārņi pavada noslēpušies, guļot alās vai koku dobumos.Tiklīdz saule ir rietējusi, 10-100 augļsikspārņi izlido naktī, kur uzsāk barošanos! Tie barojas ar vismaz 50 dažādām augļu sugām un pat ar dažādiem mazākiem kukaiņiem, kurus atrod ar savu izcilo ožu.

Tikai 30% sikspārņu sugu ir augļēdāji. Augļsikspārņiem ir būtiska nozīme ziedu apputeksnēšanā un sēklu izplatīšanā - viens Sebas augļsikspārnis naktī uzņem simtiem līdz tūkstošiem augļu sēklu!! Plašāk par Sebas augļsikspārņiem!

Milzu racējvarde (Pyxicephalus adspersus)

Āfrikas racējvarde ir viens no lielākajiem un izturīgākajiem abiniekiem pasaulē. Tās mājsēdē - pašu raktos pazemes bunkuros, pavada visu sausuma sezonu jeb lielāko dzīves daļu. Lai miegā neizžūtu, vardes ap sevi izveido kokonu vairākas reizes nometot ādas virsējo slāni (līdzīgi kā čūskas mainot ādu) un atstājot to kā segu. 

Āfrikas koku dzeloņcūka (Atherurus africanus)

Āfrikas koku dzeloņcūkas ir sastopamas tikai Āfrikas tropu mežos. 

Mājsēdi koku dzeloņcūkas uztver tik nopietni, ka pat spožās mēness gaismas naktīs grupa nepametīs savu slēptuvi. Par slēptuvēm dienā šis grauzējs izvēlas citu dzīvnieku izraktas alas, lielu koku saknes, dobus baļķus, kritušus zarus un pat spraugas klintīs. 

Austrumu pundurkalitrikss (Callithrix pygmaea niveiventris)

Šie mazākie pērtiķīši pasaulē ir sastopami Amazones tropu meža pamežā. Pundurkalitriksu grupa rosīties sāk vēlā rītā un turpina līdz pat vēlām pēcpusdienām. 

Ātrums, veiklība un maskējošās kažoka krāsas ir pundurkalitriksu lielākās priekšrocības, lai izvairītos no briesmām diennakts gaišajā laikā, kad notiek intensīva barošanās un socializēšanās. Kustīgais kakls ļauj pagriezt galvu līdz pat 180 grādiem, īpaši novērojot apkārtni! 

Tuvojoties naktij, pērtiķīšu grupa atrod gana lapainu zaru, kur, cieši saspiedušies, guļ līdz pat rītam. Plašāk par pundurkalitriksiem!

 

Trešdiena - viens varen labs mājsēdētājs

Veidojot dzīvnieka sugas nosaukumu vērā tiek ņemtas līdzības un atšķirības. Līdzīgos dzīvniekus apvieno ģintīs, dodot tiem vienotu nosaukumu, piemēram, bruņneši. Latviešu valodā parasti šis ģints nosaukums tiek rakstīts kā dzīvnieka nosaukuma otrais vārds. Tālāk tiek skatītas atšķirības starp bruņnešiem (piemēram, kādas atšķirīgas krāsas svītras vai laukumi uz ķermeņa, izaugumi, atšķirīgs pirkstu skaits, dzīves vides - purvi, ūdeņi, izplatības areāli, ķermeņa izmēri - lielais, mazais utt.). Un tad tiek piešķirts nosaukums, kas atšķir konkrēto sugu no pārējām ģints pārstāvēm. Skatāmies video un cenšamies izdomāt kāds ir pilnais mūsu bruņneša sugas nosaukums!

Protams, tas ir trīsjoslu bruņnesis!

Bruņnesis nesaritinās kamolā pilnībā, bet atstāj mazu spraugu, kur plēsējam ielikt ziņkārīgu degunu vai pirkstus. Tikai tad dzīvnieks aizcērt savas bruņas kā lamatas, spēcīgi saspiežot visu, kas nepaspēj izbēgt no tvēriena. Pēc šādas pieredzes nevienam vairs nekārojas bruņnesi traucēt, pat ja pirksti vēl ir vietā un varbūt pat taisni. Fotogalerijāvar labi redzēt aicinošo slazdu!

 

Ceturtdiena - kur katram mājsēde?

Šodien neliels darbiņš uzmanībai! Mājas ir visdažādākās un atrodas visdaudzveidīgākajās vietās. Ir pat redzēti attēli, kur bites iemitinājušās kādās vecās un nomestās metāla kannās. 

Spied uz saites un atradīsi darba lapu. Tad seko pavedienam un tas aizvedīs līdz katra dzīvnieka piemērotākajām mājām! 

Īpaši gribētos izcelt mazāk zināmo kalnu svilpējvardi. Sezonas sākumā tēviņš sagādā drošu alu, bet tajā mātīte izveido ērtu (un mitru) putu gultu, kur nērš ikrus. Mazuļiem attīstoties, abi vecāki paliek alas ieejas tuvumā, lai to sargātu no nevēlamiem viesiem. Māte apmēram reizi nedēļā dodas alā lai papildinātu putas un pabarotu kurkuļus ar neapaugļotām olām, kuras izdēj apciemojuma laikā. Lai pabarotu visus prasīgos pēcnācējus, mātīte izdēj līdz pat 25 000 olu!

 

Piektdiena - kā izlikties, ka manis te nav?

Ja māju nav, tad jāizliekas ka arī paša nemaz nav! Kļūt neredzamam ir superspēja, ko jau sen apguvuši zarkukaiņi, pie tam - katrs savā veidā, lai plēsējiem mīkla būtu vēl sarežģītāka. Lai gan kukaiņi ir gandrīz barības ķēdes apakšā, zarkukaiņi ir ēdienkartē reti kuram. No acu krāsas līdz kāju pozai - viss gadu tūkstošu (pat miljonu) laikā pielāgots tā, lai netiktu apēsts. Lai sevi nenodotu pat vējā, daudzi pat šūpojas līdz, gluži kā zari un lapas vējā (to interesanti vērot terārijā, kur vējš nav, bet "zari" līgojās).

Skaties fotogalerijas turpinājumu!
 • Vislabāk paslēpties var, ja esi tādā pat krāsā kā apkārtējā vide. Dzīvojot lapotnē piemērotākā ir zaļā krāsa. Savukārt daudzi zari ir brūnos toņos, tādēļ daļai zarkukaiņu piestāv arī brūnā krāsa.
 • Ideāli, ja ķermeņa formas ir līdzīgas tiem objektiem, starp kuriem uzturies. Lapkukaiņu lapai līdzīgais ķermenis ir lielisks maskēšanās paraugs.
 • Reizēm maskēties palīdz būšana lielā barā. Kāju un zaram līdzīgo ķermeņu mudžeklis padara nesaprotamu redzamo ainu.
 • Daži zarkukaiņi izliekas par skorpioniem – briesmu brīžos paceļ vēderu uz augšu un izloc to lokā līdzīgi kā skorpioni. Mednieks, kam bijusi nepatīkama satikšanas ar šiem indīgajiem posmkājiem, skaidri saprot, ka labāk netuvoties.
 • Līdzīgas pārdomas un atmiņas var uzplaiksnīt ieraugot kādu ļoti dzeloņainu zaru kamolu. Varbūt tas ir kāds ērkšķains krūms, kādu tropos netrūkst, bet varbūt tikpat briesmīgs kukainis. Starp citu šie ērkšķi ir cieti un ar tiem patiešām var nodarīt sāpes uzbrucējam.

Nu, lūk! Bruņojušies ar šādām zināšanām, tagad varam tās likt lietā. Šajā attēlā ir redzami vairāki zarkukaiņi! Mēģiniet tos ieraudzīt un saskaitīt! Un te otrās grūtības pakāpes uzdevums!

***

Tā kā šogad februārī Tropu mājas durvis, visticamāk, paliks slēgtas un apmeklētāji varēs vērot vien tos zoodārza dzīvniekus, kas mīt ārpus telpām, visu februāri aicinām paviesoties zoodārza mājaslapā vai sekot Rīgas zooloģiskajam dārzam Facebook kontā kur varēs uzzināt daudzus interesantus faktus par to, kā tropu dzīvnieki piemērojušies izdzīvošanai visai skarbajā tropu vidē.

Attālināti paviesoties Zoodārza Tropu mājā - skatīt galeriju!

Dzīvosim veseli un drošībā!

< Atpakaļ

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit