Sagādā žirafītei dzimšanas dienas mielastu!
2021.08.05.

Vairums Rīgas Zooloģiskā dārza apmeklētāju apzinīgi ievēro norādi nebarot dzīvniekus, kaut reizēm tik ļoti gribas pasniegt gardo cienastu... Tomēr palīdzēt pabarot, piemēram, 22. jūlijā uz Rīgu atvesto žirafīti Vakiliju, ir pavisam vienkārši – ieejot Rīgas Zooloģiskā dārza interneta mājas lapā, sadaļā ATBALSTI - Ziedo žirafei Vakilijai, var noziedot 25,00 EUR ar norādi “Ziedojums žirafei Vakilijai”, un summa tiks izlietota 3,8 kilogramu trīs veidu speciālo barības granulu un īpašu barības piedevu iegādei. Un tieši tik šīs gardās un veselīgās barības iekļauts Vakilijas katras dienas ēdienkartē. Pavisam drīz – 9. augustā,  jaunā zoodārza iemītniece svinēs divu gadu jubileju, un barības traukā noteikti būs īpašās granulas. Ja tās nopirksi tu, tā būs vislabākā dāvana, un Rīgas zoodārza mājas lapā katrs ziedotājs varēs uzzināt dienu, kad Vakilija saņems dāvināto mielastu.

Šmidingas zoodārzā (Zoo Schmiding) Austrijā dzimusī žirafe Vakilija (Wakilia) ar SIA “Latvijas Mobilais Telefons”atbalstu, īpašas konstrukcijas piekabē atceļoja uz Rīgas Zooloģisko dārzu 22. jūlijā un savu divu gadu dzimšanas dienu svinēs, līdzās 14 gadus vecajam žirafu puisim Kimi, kurš Rīgā dzīvo jau kopš 2008. gada. Vairāk par žirafes ceļojumu.  

Žirafu barošana zooloģiskajos dārzos ir visai specifiska. To pamatbarība ir kārklu zari un miza, kā arī lucernas siens, kuru Latvijas apstākļos ievākt izdodas ne katru gadu. Papildus tiek dotas barības granulas, kuras piegādā specializēti zoodārzu dzīvnieku barības ražošanas uzņēmumi. Pie tam, nepieaugušām žirafēm, kāda ir Vakilija, paredzēti citi, īpaši barības granulu veidi, kuru ražošanas izmaksas, ņemot vērā nelielo pieprasījumu, ir visai augstas. Vakilijas barošanai tiek iepirktas trīs veidu granulas (ražotāji “Kasper”, “Pegus Power Pellets” un “Hassel”). Granulu porcija tiek papildināta ar “Josser” minerālu piedevām un lucernas pulveri vai granulām. Vēl žirafīte ik dienu saņem arī īpaši sagatavotu placinātu un pilngraudu auzu porciju. Zāle, augļi un dārzeņi satur pārāk daudz ūdens un žirafēm var izraisīt gremošanas problēmas, tāpēc kā īpašs gardums ik dienu tiek izmantota tikai saujiņa burkānu. Patiesībā granulas nav tikai barība, tās izbarošana ir arī veids, kā radīt savstarpēju uzticēšanos un nodibināt draudzību. Jo ātrāk zoodārza jaunpienācēja padosies kārdinājumam un paņems no kopēja rokas garduma saujiņu, jo ātrāk noritēs iejušanās process arī jaunajā mītnē. Te labs piemērs Vakilijai ir zoodārza “veterāns” Kimi, kurš labprāt no kopēja rokas ēd granulas un burkānus, reizēm apēdot arī nepieciešamās zāles vai barības piedevas. 

Pirms Vakilijas atvešanas Rīgas zoodārza speciālisti vairākkārt sazinājās ar Šmidingas zoodārza kolēģiem, lai jauno iemītniecei sagaidītu ar viņai ierastu ēdienkarti, kuras sastāvdaļas nu jāiepērk ilgākam laikam. Cerams, ar ziedotāju atbalstu.

Āfrikā sastopamas 9 pasugu žirafes. Rīgas zoodārzā apskatāmas ir Rotšilda žirafes, kuru izcelsme meklējama Ugandā un Kenijā. Gan malumedības, gan cilvēku saimnieciskā darbība arvien samazina žirafu skaitu savvaļā un šī šuga 1996. gadā iekļauta Pasaules Sarkanajā grāmatā un 2016. gadā atzīta par jutīgu pret apdraudējumiem (VU-Vulnerable). Lai koordinētu un uzraudzītu žirafu turēšanu un vairošanu nebrīvē, 1990. gadā izveidota šīs apdraudētās sugas vairošanas Eiropas programma, kuras ietvaros arī notiek Vakilijas uzticēšana Rīgas zoodārzam.

< Atpakaļ

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit