Putnu dienas Cīruļos 8. un 9. aprīlī
2017.04.05.

Šajā nedēļas nogalē, 8. un 9. aprīlī no plkst. 12.00-15.00 “Cīruļos” darbosies Dzeņa darbnīca, kurā ikvienam zoodārza filiāles apmeklētājam ir iespēja iemācīties pareizi izgatavot būrīšus sīkajiem dobumperētājiem putniem zīlītēm, mušķērājiem un mājas strazdiem.

Lai visi dēlīši atrastu pareizās vietas, celtniecības procesus uzraudzīs gan zinoši zoodārza speciālisti, gan arī “Cīruļu” galvenie dispečeri – lāču saime tēviņa Toma virsvadībā. Putnu dienās “Cīruļos” plānojam izgatavot 125 būrus zīlītēm, mušķērājiem un zvirbuļiem un 125 mākslīgos dobumus mājas strazdiem. Pašu izgatavotos būrīšus netiks liegts ņemt līdzi un izkārt putniem piemērotā vietā savu māju apkaimē.

“Cīruļos” tiks būvētas mākslīgās ligzdvietas arī Latvijas mazākajai pūcītei apodziņam. Atbalstot apodziņa izpētes un aizsardzības programmu, Putnu dienās šogad ir paredzēts izgatavot 100 būrus šim mazajam naktsputnam. Lielākā daļa darba jau ir paveikta, jo iepriekšējās nedēļas nogalē Rīgā uzbūvēti 80 būri. Tātad “Cīruļu” apmeklētājiem būs iespēja dot savu ieguldījumu šīs sugas izpētē un aizsardzībā un izgatavot 20 mākslīgās ligzdvietas apodziņam.

Lai iepazīstinātu ar mākslīgo ligzdvietu daudzveidību, “Cīruļos” būs apskatāma būru ekspozīcija, kurā redzami mājokļi, gan pupuķiem, zaļajām vārnām, meža pūcēm un urālpūcēm, gan arī erickiņiem un dzeguzēm, gan arī cielavām, susuriem un sikspārņiem. Šī ekspozīcija arī sniedz vērtīgus ieteikumus par ligzdvietu izvietošanu (cik augstu, uz kuru debess pusi, cik tālu vienu no otra, utt.).

Katru gadu Putnu dienās Rīgas Zoodārzs pievērš uzmanību arī Latvijas dabai, sniedzot reālu ieguldījumu dažādu dobumos ligzdojošo putnu un neputnu aizsardzībai un atbalstam. Pērn un aizpērn tika uzbūvēti 200 būri  susuriem, kas izvietoti Daugavpils  un Talsu pusē, pirms tam 30  labiekārtotus mājokļus ieguvušas pupuķi (mājvietas izliktas Ādažu poligonā), zaļā vārna (30 ligzdvietas izkārtas Garkalnes apkārtnē) un daudzus būrus meža pūcei un urālpūcei (vairākus gadus sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi izvietoti īpaši aizsargājamās dabas teritorijās).

Šogad Putnu dienas atbalsta PATA kokmateriāli, Latvijas ornitoloģijas biedrība, Latvijas pūču izpētes biedrība un attīstošais bērnu žurnāls “Pūcīte”.

Citi jaunumi

Zoodārza filiāles “Cīruļi” pļavās un tīrumos jau sen dzied cīruļi, bet plašais kiangu aploks bieži ir piebiris ar baltām sniega kupenām – tur atpūsties un baroties nosēstas neskaitāmi caurceļojoši gulbji.

Savukārt melnie grifi un baltgalvas grifi jau sen nosvinējuši pavasara atnākšanu, tagad cītīgi perē olas. Tāpēc apciemojot plēsīgo putnu kompleksu, jābūt uzmanīgam un klusam. Tad varbūt izdosies redzēt, kā no perēšanas brīvais putns vāc ligzdas materiālu un rūpīgi iebūvē milzīgajā ligzdā.

Plašā kiangu saime pavasari sagaida viens otru rūpīgi pucējot – tie ar zobiem noplucina biezo ziemas apmatojumu, tādējādi sagādājot ligzdas materiālu dažādajiem “Cīruļu” lidoņiem.  Kas vieniem vairs neder, to labprāt izmantos citi!

No 1. aprīļa arī Zooloģiskā dārza filiāle strādā vasaras režīmā un apmeklētājiem ir iespēja ilgāk vērot “Cīruļu” dzīvnieku mierīgo un nesteidzīgo dzīves ritmu. “Cīruļu” kases atvērtas no plkst. 10.00-18.00

Laipni aicināti piedalīties!

< Atpakaļ

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit