Filiālē “Cīruļi” pelēko vilku ģimenē pieaugums - 6 vilcēni!
2018.07.11.

Latvijā pelēkais vilks ir visnotaļ parasts lielo mežu iemītnieks, kuru pat intensīvi medī. Turpretī Skandināvijā tas ir nopietni apdraudēts un pelēko vilku saglabāšanai izveidota aizsardzības un reintrodukcijas programma, kurā dalību ņem arī Rīgas Zooloģiskais dārzs. 
Pērn, saņemot Skandināvijas ciltsgrāmatas vadītāja rekomendācijas, zooloģiskā dārza filiālē “Cīruļi”, tika izveidots saskanīgs pelēko vilku pāris  - Ķoniņš un Alize. Vērojot abu vilku mierīgās un draudzīgās attiecības, klusām cerējām jau šogad sagaidīt pirmos mazuļus. Gaidas piepildījušās – 2018.gada 12. maijs reģistrēts kā sešu vilcēnu dzimšanas datums. 

 

Vilcene Alize midzeni iekārtojusi labi apslēptā vietā. Pirmajās dienās par nopietno notikumu ģimenē liecināja Alizes nozušana aploka augājā un Ķoniņa gādīgā uzvedība. Pelēcis, kopēja atstāto barību zobos sakampis, regulāri pazuda migas virzienā koku un krūmu aizsegā. Ņemot vērā plašo aploka un vilku slēpto dzīvesveidu, mazuļus novērot un noteikt precīzu skaitu gan izdevās krietni vēlāk. Jūnija beigās vilcēni sāka pamest migu un sekot mammai. Dzīvnieki ir ļoti piesardzīgi un, lai ieraudzītu mazos pelēčus, jāapbruņojas ar pacietību. 

 

Vilcēnu tēvs Ķoniņš kā mātes pamests mazulis Cīruļos nonāca 2015.gada jūnijā. Mazo vilcēnu, novārgušu un izmirkušu, atrada mežstrādnieki novadgrāvju tīrīšanas darbu laikā Vandzenes pusē. Ar zoodārza darbinieku gādību un rūpēm, Ķoniņš atkopās un izauga, 2016.gada jūlijā jau iejutās savā teritorijā – 1,7 hektārus plašajā aplokā. Drīz vien tika saņemta laba ziņa. DNS analīzes apliecināja  - Ķoniņš ir tīrs pelēkais vilks bez suņa gēna piemaisījuma. Pēc konsultācijām ar sugas Skandināvijas ciltsgrāmatas vadītāju, saņēmām rekomendācijas veidot pāri. 2017. gada 17.martā Ķoniņš sagaidīja draudzeni no Zviedrijas. Pelēkā vilcene Alize dzimusi 2015.gadā Likseles zoodārzā. Jau no abu vilku pirmajām tikšanās reizēm visas pazīmes liecināja, ka veidojas mierīgs un saskanīgs pāris. Tā pēcnācēji ir vērtīgs pelēko vilku vairošanas un reintrodukcijas programmas papildinājums.

Vairāk par pelēko vilku aizsardzību pasaulē lasi šeit – Pasaules Sarkanajā grāmatā (IUCN RedList)

Vairāk par vilkiem Latvijā lasi šeit – Pelēkā vilka Canis lupus sugas aizsardzības plāns

< Atpakaļ

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit