Cīruļos olas perē grifi, ērgļi un ūpji
2021.04.15.

Kamēr kā katru gadu Rīgas Zoodārza filiālē “Cīruļi” debesis pieskandina cīruļi, dzērves un gulbji, vēstot par pavasara iestāšanos, Plēsīgo putnu kompleksā jau pilnā sparā rit aktīva perēšanas sezona. Darbinieku un putnu iekārtotajās ligzdās olas silda melnie grifi, klinšu ērgļi, jūras ērgļi un ūpji. Kādas būs šogad ligzdošanas sekmes, to redzēsim vēlāk.

Iepriekšējos gados sekmīga mazuļu izaudzināšana vairākkārt sekmējusies Pasaules Sarkanajā grāmatā ierakstītajiem melnajiem grifiem. Ja atceramies, 2018. gadā “Cīruļos” izaudzētā jaunule vārdā Rīga kopā ar Rīgā izaugušo melno grifu mātīti Bojanu devās uz Bulgāriju, lai projekta “Zaļie Balkāni” ietvaros uzsāktu dzīvi savvaļā. Reintrodukcija bija sekmīga un abas jaunās mātītes ir iedzīvojušās savvaļā. Grifene Rīga šajā laikā kopā ar citiem grifiem klejojusi reģionā no Grieķijas līdz Austrijai un Šveicei. Nupat nesen tā atgriezusies izlaišanas reģionā Bulgārijā. Savukārt Bojana izvēlējusies Turcijas virzienu un klejo pa šo valsti. Dzimumbriedumu melnie grifi sasniedz 4-5 gadu vecumā, tādēļ gan Rīgai, gan Bojanai vēl ir laiks “izbaudīt zaļo jaunību”. Svarīgākais, ka abām grifu mātītēm ir izdevies iekļauties savvaļas putnu dzīvē, un tas panākts pateicoties tam, ka mazuļu audzināšana tika atstāta vecāku ziņā, kas vislabāk prot sagatavot tos dzīvei. Liela nozīme ir arī piemērotiem dzīves apstākļiem. Lai mēs sekmīgi varētu vairot retos plēsīgos putnus, Rīgas Zoodārza filiālē “Cīruļi” ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu tika uzbūvēts Plēsīgo putnu komplekss ar plašiem voljēriem. Nu ieguldītais darbs dod rezultātus. Plašāk par melnā grifa Rīgas gaitām Balkānos šeit! 

 

2020. gadā filiāles “Cīruļi” Plēsīgo putnu kompleksā ieradās jaunu bārdaino grifu pāris, radot izaicinājumu panākt šīs sugas sekmīgu vairošanos mūsu zooloģiskajā dārzā. Pasaules Sarkanajā grāmatā iekļauti melnie grifi un bārdainie grifi, savukārt Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstos ierakstīti klinšu ērgļi, jūras ērgļi un ūpji. Šo sugu pārstāvji dzīvo “Cīruļos”. Bez tam Rīgas Zooloģiskais dārzs piedalās abu sugu grifu un jūras ērgļu vairošanas Eiropas programmās (EEP).

Plašāk par  melno grifu projektu (un ne tikai) šeit!

Pievienotie faili: RigaZOO_Ciruli_MelnaisGrifs8.JPG
RigaZOO_Ciruli_KlinsuErglis2.JPG
RigaZOO_Ciruli_KlinsuErglis3.JPG
RigaZOO_Ciruli_JurasErglis1.JPG
RigaZOO_Ciruli_JurasErglis3.JPG
RigaZOO_Ciruli_BardanaisGrifs2.JPG
RigaZOO_Ciruli_BardanaisGrifs4.JPG
< Atpakaļ

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit