Zilā aita

Eiropas ciltsgrāmata

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Artiodactyla – pārnadžu kārta
■ Bovidae – dobradžu dzimta
Pseudois nayaur – zilā aita

Izplatība savvaļā

Zilā aita jeb Himalaju zilā aita sastopama Butānā, Indijas ziemeļos, Ķīnas ziemeļrietumos, Mjanmas ziemeļos, Nepālā un Pakistānas ziemeļos. Sugu neuzskata par globālā mērogā apdraudētu, bet par pašreizējām skaita izmaiņu tendencēm trūkst informācijas.

Potenciāls apdraudējums ir medības un mājlopu (piemēram, jaku) radītā konkurence uz barību. Pašlaik neviens no šiem faktoriem sugas populāciju būtiski neapdraud. Lielu daudzumu zilo aitu izmedīt traucē tas, ka suga apdzīvo grūti pieejamus kalnu rajonus, turklāt kā salīdzinoši neliels dzīvnieks nemaz nav sevišķi saistošs medību objekts gaļas tirgum. Zilās aitas pārtikai medī vietējie iedzīvotāji, taču, piemēram, Nepālā sugu no medībām daļēji pasargā vietējie reliģiskie ticējumi, bet Ķīnā lopkopjiem aizliegta šaujamieroču turēšana. Dažviet Ķīnā, Nepālā un, iespējams, arī Pakistānā tiek organizētas trofeju medības ārzemju tūristiem, bet ne sugai bīstamos apjomos. Savukārt mājlopi, kas sagādā būtisku konkurenci daudzām citām savvaļas sugām, zilo aitu barošanās biotopus skarbajā kalnu reljefā ietekmē maz.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Zilās aitas nav zilas?
■ Zilo aitu mātītes dusmās kož? 
■ Zilās aitas ir radniecīgākas kazām, nevis aitām?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit