Zeltainais šakālis

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Carnivora – plēsēju kārta
■ Canidae – suņu dzimta
■ Canis aureus – zeltainais šakālis

Līdz šim uzskatīja, ka Eirāzijā un Āfrikā izplatīti vienas sugas zeltainie šakāļi. Tomēr jaunākie mitohondriju DNS pētījumi pierādījuši, ka Āfrikas populācijas dzīvnieki ir tuvāk radnieciski pelēkajam vilkam, nevis Eirāzijā dzīvojošajam zeltainajam šakālim. Āfrikas dzīvnieki pie tam ir arī augumā lielāki. Rezultātā līdzšinējā suga tagad sadalīta divās sugās. Āfrikas populācija nodalīta kā jauna suga – Canis lupaster (Āfrikas vilks), bet Eirāzijas populācijai saglabāts sugas līdzšinējais nosaukums – Canis aureus (zeltainais šakālis).

Izplatība savvaļā

Zeltainais šakālis ir suga, kas ne vien ir parasta un palielinās skaitā viscaur savā sākotnējā izplatības areālā, bet pēdējos gados arī strauji ieviešas rajonos, kur nav dzīvojusi nekad iepriekš.

Āzijā zeltainais šakālis izplatīts Irānā, Centrālāzijā, Indijas subkontinentā un daļā Indoķīnas pussalas. Izplatības areāls Eiropā savulaik ietvēra tikai piekrastes reģionus gar Vidusjūru un Melno jūru. 

XX gs. zeltainie šakāļi daudzviet Eiropā paplašināja savu areālu uz ziemeļiem un rietumiem. Pēdējos gados reģistrēta vēl tālāka sugas izplatība. Piemēram, 2015. gadā zeltaino šakāli pirmoreiz novēroja Dānijā, 2016. gadā – Nīderlandē, 2017. gadā – Augšsavojā Francijā. Jaunajās areāla valstīs šakāļi pagaidām sastopami galvenokārt kā klejotāji – piemēram, Polijā, Šveicē un Vācijā. Izņēmums ir Slovākija, kur zeltaino šakāli jau uzskata par vietējās faunas sugu.

XXI gs. zeltainā šakāļa izplatība sasniedza arī Baltijas valstis. Latvijā zeltainais šakālis pirmoreiz tika nomedīts 2013. gada decembrī pie Jelgavas. Turpmākajos gados vairāki indivīdi tika nomedīti Zemgalē un Kurzemē. Uzskata, ka zeltainais šakālis Latvijā ienācis no dienvidaustrumiem caur Ukrainu un Baltkrievijas ziemeļu daļu. 

Areāla paplašināšanās, visticamāk, nav ne tuvu galā, un paredz, ka šakālis turpinās izplatīties ziemeļu un rietumu virzienā.

Kāda ir zeltainā šakāļa pašreizējā izplatība?

■ Vietējā suga – Afganistānā, Albānijā, Armēnijā, Austrijā, Azerbaidžānā, Bangladešā, Bosnijā un Hercegovinā, Bulgārijā, Butānā, Čehijā, Grieķijā, Gruzijā, Horvātijā, Indijā, Irākā, Irānā, Itālijā, Izraēlā, Jordānijā, Kambodžā, Katarā, Kazahstānā, Krievijā, Laosā, Libānā, Maķedonijas Republikā, Melnkalnē, Mjanmā, Moldovā, Nepālā, Pakistānā, Rumānijā, Saūda Arābijā, Serbijā, Sīrijā, Slovākijā, Slovēnijā, Šrilankā, Tadžikistānā, Taizemē, Turcijā, Turkmenistānā, Ukrainā, Ungārijā, Uzbekistānā un Vjetnamā.

■ Ieklejo – Baltkrievijā, Dānijā, Francijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Nīderlandē, Polijā, Šveicē un Vācijā.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Zeltainajam šakālim nāk par labu globālā sasilšana?
■ Zeltainajam šakālim nāk par labu cilvēka klātbūtne?
■ Zeltainie šakāļi veido barības krātuves nebaltai dienai?

Atpakaļ uz sarakstu

Galerija

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit