Prževaļska zirgs

Pasaules Sarkanā grāmata: nopietni apdraudēta suga (Endangered)

Eiropas ex situ programma

Starptautiskā ciltsgrāmata

Vašingtonas konvencijas I pielikums

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Perissodactyla – nepārnadžu kārta
■ Equidae – zirgu dzimta
■ Equus caballus – zirgs
■ Equus caballus przewalskii – Prževaļska zirgs

Prževaļska zirgi ir vienīgie mūsdienās saglabājušies savvaļas zirgi.

Par zirgu taksonomiju viedokļi arvien dalās. Pēc jaunākajiem pētījumiem zirgi būtu jāpavieno vienā sugā Equus ferus, kurai ir trīs pasugas – Equus ferus ferus (izmirušais tarpans), Equus ferus przewalskii (Prževaļska zirgs) un Equus ferus caballus (mājas zirgs). To pamato mitohondriju DNS pētījumi, kas liecina, ka Prževaļska zirgs un mūsdienu mājas zirgs veidojušies no kopēja senča, nošķiroties pirms 150–250 tūkstošiem gadu.

Izplatība savvaļā

Prževaļska zirgi XX. gs. otrajā pusē bija pilnībā izzuduši savvaļā. Mongolijā un Ķīnā pašlaik populācija atjaunota ar reintrodukcijas palīdzību, un skaits palielinās. Prževaļska zirgs ir izmiris savā kādreizējā areālā Kazahstānā, Krievijā un Ukrainā.

Mūsdienās galvenie faktori, kas apdraud reintroducētās Prževaļska zirga populācijas, ir nelielais populāciju lielums un nelielā izplatības teritorija pati par sevi, potenciālā hibridizācija ar mājas zirgiem, mājas zirgu un citu mājlopu radītā konkurence uz ganībām un ūdeni, un pēdējā laikā – arī nelegāla izrakteņu ieguve un ar to saistītie traucējumi.

Nonākot kontaktā ar mājas zirgiem, Prževaļska zirgiem draud gan hibridizācija, gan infekcijas. Tie var inficēties ar mājas zirgu pārnēsāto kumeļu ienāšu izraisītāju – baktēriju Streptococcus equi, kā arī babeziozes izraisītājiem – vienšūņiem Babesia equi un B. caballi.

Bažas rada arī tas, ka Prževaļska zirgu skaits ir bijis samazinājies ārkārtīgi mazs, genofondu pakļaujot ģenētiskajam "pudeles kakliņam". Starptautiskās ciltsgrāmatas populācijā zaudēti 60% unikālu Prževaļska zirgam raksturīgu gēnu, un tie nav atgūstami. Tomēr atbilstošs populācijas menedžments var palīdzēt turpmāk samazināt tālākus inbrīdinga depresijas radītus zaudējumus. DNS analīzes rāda, ka Prževaļska zirgiem arvien ir augstāka kodola un mitohondriju DNS daudzveidība nekā daudzām mājas zirgu šķirnēm.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Prževaļska zirgi sagādājuši nepatikšanas Čingishanam?
■ Prževaļskis par jaunas sugas atklājēju kļuva, saņemot dāvanu?
■ Prževaļska zirgi dzīvo Černobiļas slēgtajā zonā?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit