Pelēkais ronis

Eiropas ciltsgrāmata

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Pinnipedia – airkāju kārta
■ Phocidae – roņu dzimta
Halichoerus grypus – pelēkais ronis

Izplatība savvaļā

Pelēkie roņi dzīvo Atlantijas okeāna ziemeļu daļā. Suga iedalīta trīs atšķirīgās populācijās, kas atbilstoši mīt Rietumatlantijā, Austrumatlantijā un Baltijas jūrā. Baltijas jūras pasugas roņi biežāk sastopami tās ziemeļu daļā – Botnijas un Somu līcī.

Pelēkais ronis ir Baltijas jūrā visbiežāk sastopamā un augumā lielākā (150–300 kg) roņu suga. Senāk roņus intensīvi medīja, galvenokārt, lai iegūtu taukus. 20. gs. vidū roņu skaits strauji samazinājās pārmērīgu medību un jūras piesārņojuma dēļ. Pateicoties medību aizliegumiem, pēdējos 20 gados pelēko roņu skaits Baltijas jūrā pieaug un tos arvien biežāk un lielākā skaitā sastop arī Latvijas piekrastē.

Galvenie draudi sugai ir jūras piesārņošana. Roņu dzimstību un izdzīvošanu ietekmē arī klimata izmaiņas, traucēšana mazuļu dzimšanas un barošanās vietās, intensīva kuģniecība. Jaunie roņi sapinas zvejnieku izliktajos tīklos un murdos, nespēj uzpeldēt un noslīkst.

Lasiet par roņiem Rīgas zoodārzā – roņu treneru stāsti:

Heidere I. 2006. Roņu apmācība Rīgas zoodārzā 2005.–2006. gadā. – Par mums un mūsu dzīvniekiem: Rīgas zoodārza dzīvnieku kopēju kurss 2005/2006. Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs. 121.–131. lpp.

Jačmenkina K. 2007. Roņu trenēšanas metodika. – Par mums un mūsu dzīvniekiem: Rīgas zoodārza dzīvnieku kopēju kurss 2006/2007. Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs. 51.–62. lpp.

Jačmenkina K. 2008. Roņi Rīgas zoodārzā. Prezentācija seminārā.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Roņi ēd gliemjus?
■ Roņu tēviņi veido harēmus?
■ Roņa mūžs ilgst pat 40 gadus?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit