Lielais susuris

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Rodentia – grauzēju kārta
■ Gliridae – susuru dzimta
Glis glis – lielais susuris

Izplatība savvaļā

Lielais susuris izplatīts Eiropā no Francijas un Spānijas līdz Volgai, un sastopams arī Vidusjūras salās Sardīnijā, Korsikā, Sicīlijā, Krētā un Korfu.

Areāla ziemeļdaļā lielo susuru skaits samazinās (iemesls – mežu, jo sevišķi ozolu mežu izciršana), bet izplatības dienvidos suga arvien ir plaši sastopama, lielajiem susuriem pat pārmet ražas postījumus.

Latvija ir tuvu sugas areāla ziemeļu robežai. Lielie susuri pie mums sastopami Daugavas senlejā pie Skrīveriem, Gaujas senlejā pie Siguldas un Amatas ielejā.

Vairākās Eiropas valstīs – Slovēnijā, Horvātijā un Itālijā – saglabājusies lielo susuru medību tradīcija. Agrākos laikos lielos susurus medīja izmantošanai pārtikā, tauku un kažokādiņu ieguvei, bet mūsdienās medības notiek vairāk prieka pēc. Itālijā lielais susuris ir aizsargājams, tomēr arvien nedaudz tiek medīts nelegāli.

Suga tikusi nejauši introducēta Lielbritānijā. 1902. gadā vairāki lielie susuri izbēga no Laionela Voltera Rotšilda privātās kolekcijas. Rezultātā Lielbritānijā tagad nostiprinājusies ap 10 000 lielo susuru populācija, kas sastopama apmēram 520 km² teritorijā Bekonsfīldas, Elisberi un Lūtonas apkārtnē. Lielbritānijā lielos susurus aizsargā likums, un to medības vai iznīcināšana atļauta tikai ar licenci.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Par lielā susura viesošanos liecina daudzi aizkosti āboli?
■ Lielie susuri savas migas izklāj ar papīriem?
■ Senajā Romā lielos susurus audzēja māla urnās, uzbaroja ar riekstiem un pasniedza galdā kā delikatesi?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit