Gelada

Vašingtonas konvencijas II pielikums

Apdraudēto sugu Eiropas programma

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Primates – primātu kārta
■ Cercopithecidae – mērkaķu dzimta
■ Theropithecus gelada – gelada

Izplatība savvaļā

Geladas sastopamas nelielā areālā Āfrikā – Etiopijas centrālajā daļā. Populācija samazinās.

Geladu skaita samazināšanos pirmoreiz konstatēja 20. gs. 80. gadu beigās, kad uz dzīvnieku barības avotu bija atsaucies 1983.–1985. gada sausuma vilnis Somālijas pussalā, no kura ievērojami cieta arī Etiopijas iedzīvotāji.

Mūsdienās sugu visvairāk apdraud cilvēka radītās pārmaiņas dzīves vidē. Dabiskās pļavas nomaina sējumi, un mājlopu sagādātās konkurences dēļ geladām dažviet nākas atkāpties tālāk kalnos, kur ir mazāk barības. Vislielākās problēmas sagādā mežu izciršanas un pļavu pārganīšanas izsauktā augsnes erozija Etiopijas kalnienē. 

Geladu patvaļīgas medības Etiopijā vairs nav atļautas. Savulaik geladas medīja pārtikai, bet pieaugušos geladu tēviņus šāva, lai iegūtu to greznās krēpes, ko pēc oromu cilts tradīcijām izmantoja ceremoniālajos tērpos. No geladu krēpēm sāka izgatavot arī suvenīru cepures tūristiem. Tagad šāda produkcija vairs neatmaksājas, jo tūristiem ir sarežģīti nelegāli izvest no valsts geladu ādas izstrādājumus. Tomēr saglabājas malu medības – geladas dažviet vajā kā ražas postītājas.

Savulaik geladas izmantoja arī kā laboratorijas dzīvniekus (1968.–1973. gadā no Etiopijas uz ASV šim nolūkam eksportēja ap 1200 geladu). Tagad šāda geladu izmantošana ir pārtraukta.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Geladas nekāpj kokos?
■ Geladas pārvietojas, balstoties uz dibena?
■ Sāncenša uzvarēšana negarantē harēma iegūšanu?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit