Eiropas ūdele

Pasaules Sarkanā grāmata: bīstami apdraudēta suga (Critically Endangered)

Apdraudēto sugu Eiropas programma

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Carnivora – plēsēju kārta
■ Mustelidae – sermuļu dzimta
Mustela lutreola – Eiropas ūdele
Mustela lutreola novikovi – Eiropas ūdele (Viduskrievijas pasuga)

Izplatība savvaļā

Eiropas ūdele vēl pirms gadsimta bija plaši izplatīta lielākajā daļā Eiropas, bet tagad savvaļā ir mazāk nekā 30 000 šo dzīvnieku. Eiropas ūdeles izzudušas lielākajā daļā agrākā areāla un stipri samazinājušās skaitā visā palikušajā teritorijā, kur tās vēl sastopamas. 150 gadu laikā Eiropas ūdeļu areāls samazinājies par vairāk nekā 80%. Tagad Eiropas ūdele sastopama vairs tikai daļā Austrumeiropas (Igaunijā, Latvijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Krievijā un Donavas deltā Rumānijā), kā arī saglabājusies neliela, izolēta populācija Spānijas ziemeļos un Francijas rietumos.

Vēsturiski Eiropas ūdeles samazināšanos veicinājusi arī pārmedīšana, piemērotas dzīves vides samazināšanās un ūdens piesārņojums, bet par galveno Eiropas ūdeles skaita sarukšanas cēloni uzskata invazīvās Amerikas ūdeles (Mustela nivalis) radīto konkurenci. Amerikas ūdeles Eiropā savvaļā nonāca, izbēgot no ūdeļu fermām (Rietumeiropā daudzos gadījumos Amerikas ūdeles no fermām dabā izlaiduši dzīvnieku tiesību aktīvisti). Augumā lielākās Amerikas ūdeles izkonkurē Eiropas ūdeles no to ekoloģiskās nišas. Visur Eiropā pieaug Amerikas ūdeļu skaits un izzūd Eiropas ūdeles. Vienīgās vietas Eiropas ūdeles areālā, kur nav sastopama Amerikas ūdele, ir upes Arhangeļskas reģionā un Komi Krievijā.

Pastāv arī teorija, ka notiek Eiropas ūdeles dabiska izmiršana.

Līdz Otrajam pasaules karam Eiropas ūdeles Latvijā bija samērā bieži sastopamas gandrīz visās dzīvei piemērotajās Gaujas, Daugavas un Ventas baseina upītēs un strautos. Pēdējos gadu desmitos vietējo ūdeļu skaits ievērojami samazinājies – bez īpašiem pētījumiem nav iespējams pateikt, kur un kādā daudzumā Eiropas ūdele Latvijā vispār vairs saglabājusies.

Tallinas zoodārzā izveidotais fonds "Lutreola" veic nebrīvē vairotu Eiropas ūdeļu reintrodukciju Hījumā salā Igaunijā, kur iepriekš pabeigta konkurējošās invazīvās Amerikas ūdeles izskaušana (sala ir pietiekami tālu no kontinenta, lai Amerikas ūdeles to nesasniegtu).

Eiropas ūdeļu reintrodukciju veic arī Vācijā, Krievijā, Tadžikistānā. Spānijā un Francijā sāktas Amerikas ūdeles kontroles programmas.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Nav zināms, cik Eiropas ūdeļu šobrīd Latvijā palicis?
■ Eiropas ūdelei visvairāk kaitē Amerikas ūdeles?
■ Amerikas ūdeles Eiropā savvaļā nonākušas ne vien, nejauši izbēgot no fermām, bet arī, tās speciāli introducējot?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit