Eiropas staltbriedis

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Artiodactyla – pārnadžu kārta
■ Cervidae – briežu dzimta
Cervus elaphus – staltbriedis
Cervus elaphus hippelaphus – Eiropas staltbriedis

Izplatība savvaļā

Staltbrieži sastopami Eiropā, daļā Āzijas (Armēnijā, Krievijā un Turcijā) un Āfrikas ziemeļos (Alžīrijā un Tunisijā). Suga izzudusi Albānijā, Izraēlā, Jordānijā, Libānā un Sīrijā. Izzudusi, bet reintroducējot atjaunota – Grieķijā un Marokā.

Eiropas staltbriedis ir staltbriežu pasuga, kura plaši sastopama visā Eiropā, t.sk. Latvijā.

Staltbrieži Austrumbaltijā ieceļojuši pirms 8000–9000 gadu un savu uzplaukumu piedzīvojuši pirms 5000–6000 gadu, bet pēc tam skaits sācis samazināties. 2. gs. staltbrieži no Latvijas bija atkal izzuduši. Sugas reaklimatizācija Latvijā saistīta ar vācu muižnieku ierīkotajiem "iršu dārziem" (briežu aplokiem) sākot no 17. gs. beigām. 18. gs.–20. gs. sākumā Latvijas teritorijā, galvenokārt Kurzemē un Zemgalē, īsāku vai garāku laiku pastāvēja vismaz 13 "iršu dārzi". 19. gs. beigās no vairākiem aplokiem (Cīravā, Tomē u.c.) savvaļā izkļuvušie staltbrieži izdzīvoja un sekmīgi savairojās. Vēlāk staltbrieži vēl vairākkārt introducēti Latvijas teritorijā.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Staltbrieži ēd sēnes?
■ Staltbriežu tēviņi auru laikā var iet bojā?
■ Staltbrieži ir introducēti Austrālijā un Jaunzēlandē?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit