Eirāzijas bebrs

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Rodentia – grauzēju kārta
■ Castoridae – bebru dzimta
Castor fiber – Eirāzijas bebrs

Izplatība savvaļā

Bebrs savulaik bija plaši izplatīts Eiropā un Āzijas ziemeļos. Tomēr 20. gs. sākumā pārmedīšana (gan gaļas un kažokādu, gan bebra dziedzeru ieguvei) un mitrāju platību samazināšanās bija dramatiski samazinājusi gan bebru skaitu, gan izplatības areālu. Lielākajā daļā Eiropas valstu bebru populācija bija samazinājusies jau Viduslaikos, bet tad bebri saglabājās muklājos un citās maz pieejamās vietās, līdz 17. gs. uzplauka dzelzs lamatas un precīzie šaujamieroči. 19. gs., kad piedevām tika nosusinātas lielas mitrāju platības, suga izzuda vēl arī valstīs, kurās līdz tam bija saglabājusies. 20. gs. sākumā Eiropā bija palikuši tikai nelieli kādreizējās populācijas fragmenti – Ronā (Francijā), Elbā (Vācijā), Nemunā un Dņepras baseinā (Baltkrievijā), Voroņežā (Krievijā) un Norvēģijas dienvidos, kopā ne vairāk kā 1200 bebru.

Aizsardzības pasākumi (sākot ar Norvēģijā jau 1845. gadā izsludināto bebru medību aizliegumu), dabiskā izplatīšanās un reintrodukcija ļāva bebram atgriezties lielākajā daļā tā agrākā areāla. Latvijā bebra reintrodukciju sāka 1927. gadā, kad no Norvēģijas ievestos divus bebru pārus izlaida Irbes pietekā Stendē, pēc tam 1935. gadā vienu pāri ielaida Gaujas pietekā Rauzā. Savukārt 1952. gadā no Voroņežas rezervāta apmaiņā ieveda piecus pārus melnās formas bebru. Vēlāk, sākot no 60. gadiem, Daugavas baseinā sākās strauja bebru ieceļošana no Baltkrievijas, Lielupes un Ventas baseinos – no Lietuvas, bet 70. gadu sākumā bebri parādījās Veļikajas baseina Zilupes un Ludzas upēs. 1975.–1979. gadā ap 100 vietējo bebru izlaisti citur Daugavas un Gaujas baseina upēs.

Pašlaik Eiropā ir vairākas strauji augošas bebru populācijas, kas plešas no Spānijas un Francijas līdz pat Krievijai, kā arī Skandināvijā un Somijas rietumos. 1998. gadā vērtēja, ka Eirāzijas bebra pasaules populācijā ir 430 000 dzīvnieku, 2002. gadā – vismaz 593 000, 2006. gadā – vismaz 639 000.

Galvenie draudi augošajai Eirāzijas bebru populācijai pašlaik ir mitrāju platību samazināšanās, hidroelektrostaciju būve un ūdens piesārņojums. Upēs un ezeros iepludinātie deterģenti (virsmas aktīvās vielas, kādas ir mazgāšanas līdzekļu sastāvā) kaitē bebriem, samazinot to vilnas ūdensnecaurlaidību.

Dažos rajonos strauji augošās bebru populācijas sāk nonākt konfliktā ar cilvēku, sākot sagādāt postu mežsaimniecībai un lauksaimniecībai. Bebru dambji var bloķēt upju satiksmi. Palielinās uz ceļiem bojā gājušo bebru skaits.

Par Eirāzijas bebra konkurentu var kļūt dažās Eiropas vietās introducētais Kanādas bebrs (Castor canadensis). Izteikta doma, ka abu sugu konkurencē Eiropas ziemeļos priekšrocības būtu Kanādas bebram, kamēr dienvidos – vietējai sugai. Introducēto Kanādas bebru populācijas Polijā un Austrijā acīmredzami tagad ir izzudušas, bet ūdenskrātuvē pie Parīzes – izvāktas. Pašlaik Kanādas bebri Eiropā saglabājušies tikai Somijā (kur populācija tiek kontrolēta, lai novērstu tās izplatīšanos uz rietumiem) un Krievijas ziemeļrietumos. Neapstāv iespēja, ka abas bebru sugas varētu krustoties – Kanādas bebram ir 40 hromosomas, bet Eirāzijas bebram – 48.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ 25 cm resnu apsi divi bebri, strādājot uz maiņām, nogāž četrās stundās?
■ Bebri iet uz pakaļkājām, žagaru kaudzi nesot "rokās"?
■ Bebru mazuļi nevēlas mērcēties, un mātei tie ūdenī jāiedzen ar varu?

Atpakaļ uz sarakstu

Galerija

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit