Brūnais lācis

Vašingtonas konvencijas II pielikums

Eiropas ciltsgrāmata

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Carnivora – plēsēju kārta
■ Ursidae – lāču dzimta
Ursus arctos – brūnais lācis
Ursus arctos arctos – brūnais lācis (nominālā pasuga)

Izplatība savvaļā

Brūnais lācis ir visizplatītākā lāču suga pasaulē. Savulaik tas bija sastopams lielā daļā Ziemeļamerikas, viscaur Eiropā, Āzijā, Tuvajos Austrumos un pat Āfrikas ziemeļos. Eiropā lāči gadsimtiem tika medīti, rezultāts ir to pilnīga izzušana daudzās valstīs. Nav īsti skaidrs, kad lāči izzuda Āfrikā, bet zināms, ka vēl 18. gs. vidū tie bija sastopami Alžīrijā un Marokā. Pašlaik suga sastopama ap 5 000 000 km² plašā teritorijā Ziemeļamerikas ziemeļrietumos, 800 000 km² Eiropā (neskaitot Krieviju) un plašās teritorijas Āzijā.

Brūnos lāčus (Ursus arctos) iedala vairākās pasugās. Par pasugu iedalījumu un skaitu pētnieku starpā nav vienotības. Piedāvāti iedalījumi pat ar 90 pasugām. Reālistiskāks iedalījums ir 5–9 mūsdienās sastopamas pasugas, t.sk. divas Ziemeļamerikā, pārējās Eirāzijā.

Eirāzijas brūnais lācis jeb "parastais brūnais lācis" (Ursus arctos arctos) ir mazākā no brūnā lāča pasugām – pieaugušas mātītes sver tikai 90 kg (mātīšu svars var būt 90–150 kg, tēviņu – 135–205 kg). Šie lāči sastopami Eiropā un Sibīrijā. Brūnie lāči pastāvīgi ieklīst arī Latvijā.

Brūnie lāči izmiruši Lielbritānijā un Īrijā, bet arvien sastopami Ziemeļeiropā un Krievijā. Skandināvijas populācijas ir stabilas – Zviedrijā sastopami vairāk nekā 2000 lāču, Somijā – ap 840 un Norvēģijā – ap 70. Karpatos saglabājušies vairāk nekā 5000 lāču, Balkānos – ap 3000. Sīkas, skaitā sarūkošas populācijas saglabājušās Pirenejos uz Spānijas un Francijas robežas, kā arī Kantabrijas kalnos Spānijā, tāpat – Abruco kalnos un Trentīno ielejā Itālijā. Bet vislielākā brūno lāču populācija ir Krievijā, t.sk. vislielākais skaits – Sibīrijas mežos.

Cilvēks izmanto brūnā lāča ādu, gaļu, taukus, žulti (farmaceitiskajā rūpniecībā). Brūnie lāči ir vērtīgas medību trofejas.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Brūnajiem lāčiem ir grūti kāpt kokos?
■ Eiropā lāču barībā senākos laikos bijis 80% gaļas, bet tagad – tikai 10–15%?
■ Ne visi lāči ziemā guļ?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit