Purva bruņrupucis

Pasaules Sarkanā grāmata: daļēji apdraudēta suga (Near Threatened)

Apdraudēto sugu Eiropas programma

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Reptilia – rāpuļu klase
■ Testudines – bruņrupuču kārta
■ Emydidae – purva bruņrupuču dzimta
Emys orbicularis – purva bruņrupucis

Izplatība savvaļā

Purva bruņrupucim ir plašs, bet mūsdienās ļoti sadrumstalots areāls. Izplatīts galvenokārt Eiropā – bagātīgas populācijas ir Dienvideiropā, bet mazas un izkaisītas tālāk ziemeļos. Sastopams arī Āzijā (Melnās un Kaspijas jūras reģionos) un Āfrikas dienvidrietumu piekrastē (Alžīrijā, Marokā un Tunisijā).

Sugas dabiskās izplatības novērtēšanu apgrūtina tas, ka purva bruņrupučus daudzviet dabā tīši vai netīši izlaidis cilvēks. 

Par purva bruņrupuču skaitu un tā izmaiņām trūkst datu, bet iespējams, ka skaits būtiski samazinās, jo īpaši Eiropā. Galvenais faktors ir piemērotas dzīves vides samazināšanās lielākajā daļā areāla. Vēsturiski daudz kaitēja ķeršana dabā izmantošanai pārtikā un tirdzniecībai (bruņrupuči ir iecienīti mājas mīluļi). Mūsdienās kaitē arī ūdens piesārņojums un invazīvu bruņrupuču sugu radītā konkurence.

Purva bruņrupucis ļoti reti sastopams arī Latvijā.

Projekti Rīgas zoodārzā

■ Meklējam purva bruņrupuci

2005. gadā sadarbībā ar Latgales zoodārzu realizēta akcija "Meklējam purva bruņrupuci Latvijā", aicinot ziņot par purva bruņrupuču atradnēm. Projektu finansiāli atbalstīja Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Publikācijas:

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs 2005. Meklējam purva bruņrupuci Latvijā. Buklets.

Līdaka L. 2006. Kampaņa "Bruņas briesmās". – Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs 2005. 3.–5. lpp.

■ Bruņrupuču patversme

Latvijā ļoti retajam purva bruņrupucim kaitē svešzemju bruņrupuču sugu ieviešanās to dzīves vidē un to radītā konkurence. Lai samazinātu invazīvu bruņurupuču sugu nonākšanu Latvijas dabā, Rīgas zoodārzā izveidota bruņrupuču patversme, piedāvājot iespēju tajā nodot bijušos mājas mīluļus – ūdens un sauszemes bruņrupučus. 2003.–2020. gadā zoodārzā pieņemti 513 bruņrupuči, visvairāk – sarkanausu bruņrupuči un citas dīķa bruņrupuča pasugas. Bruņrupuču patversmes izveidošana palīdzēja izglītot iedzīvotājus, kā arī izvietot daļu saņemto bruņrupuču, atrodot tiem jaunus, atbildīgus saimniekus.

 

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Purva bruņrupucis slēpj bruņās asti?
■ Pa ūdens virsu peldoši zivju peldpūšļi liecina, ka ezerā dzīvo purva bruņrupucis? 
■ Purva bruņrupuča mazuļu dzimums atkarīgs no olu inkubācijas temperatūras?

 

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit