Zaļā vārna

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Aves – putnu klase
■ Coraciiformes – zaļvārnveidīgo kārta
■ Coraciidae – zaļvārnu dzimta
Coracias garrulus – zaļā vārna

Izplatība savvaļā

Zaļā vārna ligzdo Eiropas centrālajā un dienvidu daļā, Āzijas dienvidrietumos un Āfrikas ziemeļrietumos. Zaļo vārnu skaits pasaulē arvien ir liels, un suga nav iekļauta Pasaules Sarkanajā grāmatā. Āzijā skaits ir stabils, bet Eiropas populācija (šobrīd aptuveni 40% pasaules zaļo vārnu) samazinās.

Zaļo vārnu populācijas samazināšanās Eiropā sākās XX gs. otrajā pusē. Gadsimta beigās zaļā vārna jau bija izzudusi Dānijā, Vācijā un Zviedrijā. Skaita samazināšanās turpinās arī XXI gs., bet vairs ne tik strauji kā iepriekš. Tomēr Eiropas ziemeļu daļā (Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Baltkrievijā) suga arvien ir bīstami tuvu izzušanai.

Migrāciju laikā dažās Vidusjūras valstīs zaļās vārnas apdraud mednieki, un Sarkano jūru šķērsojušie, pārgurušie putni, kas nometas atpūsties piekrastes krūmājā, kļūst par vieglu mērķi. Omānā un Indijā ik gadus simtiem, varbūt pat tūkstošiem zaļo vārnu nošauj izmantošanai pārtikā.

Tomēr visbūtiskākais apdraudējums ir piemērotas dzīves vides un ligzdošanas vietu samazināšanās. Mainoties lauksaimniecības metodēm, izzūd zaļo vārnu ligzdošanas biotopi (piemēram, agrāko pļavu un ganību vietā nāk labības lauki bez neviena koka, kas zaļajām vārnām vairs neder, un kādreizējās ligzdošanas vietas par nepiemērotām padara apbūve un pastāvīga cilvēku klātbūtne). Pesticīdu lietošana samazina zaļo vārnu barības avotu. Būtisks ir arī ligzdošanai nepieciešamo koku dobumu trūkums.

Vairākās Eiropas valstīs veic zaļās vārnas saglabāšanas projektus, tostarp arī Latvijā.

Latvijā zaļā vārna savulaik bija parasta ligzdotāja, bet XX gs. 60. gados skaits sāka strauji samazināties. Pašlaik Latvijā ligzdo mazāk nekā 30 zaļo vārnu pāru, kas koncentrēti nelielā teritorijā Rīgas apkārtnes mežos – Garkalnē un Silakrogā.

Lasiet par zaļās vārnas aizsardzību Latvijā:

Gulbe E. 2005. Kurš redzējis vārnu? Stāsti aiz un šaipus kadra. – Putni dabā 15.2: 7–10. Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Zaļās vārnas pārtiek no vīnogām?
■ Zaļo vārnu olas ir baltas tādēļ, lai vecāki tās vieglāk ieraudzītu?
■ Zaļās vārnas ir nevis zaļas, bet zilas?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit