Klinšu ibiss

Pasaules Sarkanā grāmata: apdraudēta suga (Endangered)

Apdraudēto sugu Eiropas programma

Vašingtonas konvencijas I pielikums

Klinšu ibisi ligzdo Āfrikas ziemeļos (Marokā), Tuvajos Austrumos (Sīrijā, Turcijā un Jemenā), reintroducēta populācija nostiprinājusies Eiropas dienvidos (Spānijā). Apdraudētās sugas pasaules populācija šobrīd ir stabilizējusies. Klinšu ibisus visvairāk apdraud medības, malu medības, dzīves vides samazināšanās, piesārņojums ar pesticīdiem, kā arī karadarbība (Sīrijā bija liela ligzdotāju kolonija, tās pašreizējais liktenis ir neskaidrs).

Aizsardzība

■ 1988. gadā iekļauts Pasaules Sarkanajā grāmatā, 1994. gadā atzīts par bīstami apdraudētu (CR – Critically Endangered). 2018. gadā apdraudētības kategorija pazemināta uz nopietni apdraudētu (EN – Endangered).
■ Klinšu ibisam 1991. gadā izveidota apdraudēto sugu vairošanas Eiropas programma (EEP), to koordinē Insbrukas zoodārzs Austrijā.
■ Iekļauts Vašingtonas konvencijas (CITES) I pielikumā kā suga, kurai draud izmiršana un kuru tieši vai netieši apdraud starptautiskā tirdzniecība.
■ Iekļauts Bonnas konvencijas I un II pielikumā kā migrējošā suga, kuras saglabāšanai jāveic konkrēti aizsardzības pasākumi (I pielikums) un kurai ir nelabvēlīgs aizsardzības statuss un kuras saglabāšanu varētu veicināt starptautiskā sadarbība, noslēdzot līgumus tās aizsardzībai (II pielikums).
■ Iekļauts Bernes konvencijas II pielikumā kā īpaši aizsargājama dzīvnieku suga, šīs sugas un tās dzīves vides aizsardzība jānodrošina konvencijas dalībvalstu nacionālajos normatīvajos aktos.

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit