Ķīķis

Vašingtonas konvencijas II pielikums

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Aves – putnu klase
■ Accipitriformes – vanagveidīgo kārta
■ Accipitridae – vanagu dzimta
■ Pernis apivorus – ķīķis jeb lapseņu klijāns

Izplatība savvaļā

Ķīķis ligzdo Eiropā un Krievijas Āzijas daļas rietumos. Skaits samazinās. Ķīķi visvairāk apdraud mežu izciršana, malu medības, pesticīdi un sadursmes ar vēja turbīnām.

Populācijas samazināšanos Eiropas ziemeļos izsaukusi mežu izciršana un medības. Kaitē arī cilvēka radīti traucējumi. Eiropā ķīķim pesticīdi nekaitē, jo tas dzīvo mežā un barojas ar lapsenēm, kuras no insekticīdiem necieš un tāpēc ne samazinās skaitā, ne satur indīgas vielas. Pesticīdiem toties ir jūtama ietekme Āfrikā, kur to lietošanu ierobežo mazāk, un ķīķi var saindēties, ēdot siseņus.

Daudz ķīķu nošauj migrāciju laikā, jo sevišķi Itālijā (bēdīgi slavena migrējošo plēsīgo putnu medību vieta ir Mesīnas pāreja Sicīlijā), kā arī Maltā, Libānā un Melnās jūras austrumu piekrastē. Ķīķus šauj gan sporta pēc, gan pārtikai, jo treknos, pirms migrācijas labi uzbarojušos ķīķus uzskata par delikatesi.

Ķīķis ir diezgan izplatīts ligzdotājs Latvijā, ligzdo 2000–3000 pāru.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Ķīķis vajā lapsenes lidojumā?
■ Ķīķis pārtiek no medus?
■ Ķīķis migrāciju laikā neko neēd?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit