Senāk uzskatīja, ka mandarīnu tritons ir suga, kura apdzīvo plašu areālu Āzijas dienvidaustrumos. 2013.–2015. gadā visu mainīja līdzšinējās sugas sadalīšana sešās radniecīgās sugās – Tylototriton verrucosus (mandarīnu tritons, bet nu jau daudz mazākā izplatības areālā), T. himalayanus, T. panhai, T. podichthys, T. shanorum un T. uyenoi.
Kopš sugas sadalīšanas, kamēr nav veikts vairāk pētījumu, mandarīnu tritona izplatība ir pilnīgi droši zināma vienīgi Ķīnas dienvidos – Juņnaņas provincē – kalnos 1500–1600 m augstumā virs jūras līmeņa.
Līdzīgs kalnu biotops iesniedzas arī blakus apvidos, ieskaitot Mjanmas Šanas un Kačinas štatus, bet vēl jānoskaidro, vai šeit sastopamie tritoni tiešām pieskaitāmi mandarīnu tritoniem. Kamēr tas nav pierādīts, sugas klātbūtne Mjanmā jāuzskata par neskaidru.
Zināmās mandarīnu tritona populācijas lielums un skaita izmaiņu tendences nav zināmas. Tomēr, tā kā turpinās sugas dzīves vides izpostīšana, tāpat – mandarīnu tritonu ķeršana izmantošanai tautas medicīnā un starptautiskajai mājas mīluļu tirdzniecībai, vērtē, ka mandarīnu tritonu skaits savvaļā, visticamāk, samazinās.
Aizsardzība
■ Iekļauts Pasaules Sarkanajā grāmatā kā daļēji apdraudēta suga (NT – Near Threatened).
■ Iekļauts Vašingtonas konvencijas (CITES) II pielikumā kā suga, kuras pastāvēšana var kļūt apdraudēta, ja netiks stingri kontrolēta šo dzīvnieku un to daļu un izstrādājumu starptautiskā tirdzniecība.
Dzīves vide
Mandarīnu tritons sastopams slapjos kalnu mežos, kā arī rajonos, kur agrāk pletās šādi meži, bet tagad to vietā nākuši rīsa lauki, tējas plantācijas un pļavas. Dzīve ir cieši saistīta ar ūdeni, jo ūdenī notiek nārsts un ikru un kāpuru attīstība.
Nārsta biotopi ir dažādas pastāvīgas vai sezonālas saldūdens ūdenstilpes – strauti, upes, dīķi, ezeri, peļķes un muklāji.
Dzīvesveids un pielāgojumi
Mandarīnu tritonu dzīve norisinās ūdens tuvumā. Pieaugušie tritoni ūdenī uzturas nārsta laikā, kas sakrīt ar musonu sezonas sākumu (marta beigās–aprīlī, bet nārsts var turpināties arī vēlāk lietus sezonā). Kad vairošanās sezona galā, pieaugušie tritoni pārceļas dzīvot uz sauszemes. Gada aukstāko laiku pārlaiž ziemojot.
Mandarīnu tritoniem ir sāniski saplacināta aste ar labi attīstītu "spuru", kas palīdz veikli peldēt.
Masīvie indes dziedzeri galvas sānos liecina, ka spilgti oranžais abinieks ir indīgs.
Barība un barošanās
Mandarīnu tritoni barojas ar dažādiem ūdens un sauszemes bezmugurkaulniekiem – kukaiņiem, gliemenēm, sliekām u.c. Ēd arī pašu sugas ikrus. Var baroties arī ar augiem.
Vairošanās un dzīves cikls
Vairošanās sezona sākas, tikko mandarīnu tritoni musonu sezonas sākumā (marta beigās–aprīļa sākumā) iznāk no ziemošanas. Nārsta dīķos pirmie ierodas tēviņi, un tēviņi tajos arī uzturas ilgāk, kamēr iznārstojušās mātītes ūdeni jau atstājušas. Tāpēc mandarīnu tritonu dzimumu sastāvs ūdenstilpēs sezonāli mainās.
Nārsts notiek gan dienas, gan nakts laikā. Mātītes nērš ikrus ūdenstilpju seklākajā daļā. Ikrus piestiprina ūdens augiem vai uz ūdenstilpes gultnes, retos gadījumos – uz sauszemes. Mātīte sezonā iznērš 26–60 ikrus un, tikko tas paveikts, dodas prom no ūdens.
Mandarīnu tritonu kāpuri barojas galvenokārt ar ūdens kukaiņiem.
Liela daļa mandarīnu tritonu ikru un kāpuru nokļūst barības ķēdēs – tos ēd gan dažādi dzīvnieki, gan dažkārt arī mandarīnu tritoni paši.
Metamorfoze lielākoties notiek vasaras beigās–rudens sākumā – ūdenī dzīvojošie kāpuri pārveidojas par jauniem tritoniem, kas dzīvo uz sauszemes un ūdenī atgriežas tikai, lai nārstotu. Tomēr dažkārt gadās, ka mandarīnu tritonu kāpuri ūdenī pārziemo.
Mandarīnu tritoni dzimumgatavību sasniedz 3–5 gadu vecumā.
Dzīves ilgums – līdz 11 gadiem.
Kas visvairāk apdraud mandarīnu tritonus?
Apdraudētības faktori:
■ dzīves vides izpostīšana;
■ plēsīgu zivju introdukcija;
■ starptautiskais mājas mīluļu tirgus;
■ izmantošana tautas medicīnā un zivju ēsmai;
■ vajāšana.
Dzīves vides izpostīšana
Visbūtiskākais faktors, kas apdraud mandarīnu tritonus, ir tas, ka samazinās tiem piemērota dzīves vide. Mandarīnu tritoni jau piemērojušies turpināt dzīvot teritorijās, kur izcirsti slapjie kalnu meži un ierīkoti rīsa lauki. Tomēr pārmaiņas dzīves vidē turpinās – cilvēki bieži izdedzina mežus, strauji notiek apbūve, tiek paplašinātas lauksaimniecības zemes.
Tritoniem ir grūtāk piemēroties izmaiņām to nārsta biotopos. Kalnu strauti izsīkst, to ūdeni izmantojot apūdeņošanai. Ievērojams apdraudējums ir ūdeņu piesārņojums ar lauksaimniecības ķimikālijām.
Plēsīgu zivju introdukcija
Mandarīnu tritonu apdzīvotajos dīķos ielaižot karpas vai citas plēsīgas zivis, tās barojas ar tritonu ikriem un ievērojami samazina vairošanās rezultātus.
Starptautiskais mājas mīluļu tirgus
Gan mandarīnu tritoni, gan citu sugu Tylototriton ģints tritoni ir ļoti populāri mājas mīluļu tirdzniecībā. Starptautiskajā tirgū nonāk liels skaits "mandarīnu tritonu", šim nosaukumam gan ietverot arī citas radniecīgās sugas. Pārmērīga ņemšana no dabas šai sugai ir būtisks apdraudējums.
Izmantošana tautas medicīnā un zivju ēsmai
Mandarīnu tritoni un radniecīgās sugas ir pieprasīti izmantošanai ķīniešu tautas medicīnā, un tos lielā daudzumā ķer tirdzniecībai.
Mjanmā tritoni ir iecienīta ēsma, ķerot zivis.
Vajāšana
Cilvēkam iznīcinot sugas dabisko dzīves vidi, tritoni cenšas izdzīvot cilvēka radītā un apdzīvotā vidē – ciemos un lauksaimniecības zemēs. Tomēr dzīve cilvēka tuvumā dzīvniekiem rada draudus pati par sevi.
Dažos Mjanmas rajonos iedzīvotāji nogalina tritonus, jo pēc ticējumiem tritoni nes nelaimi un ir uzskatāmi par sliktu zīmi.
* * *
Mandarīnu tritons Ķīnā ir aizsargātas ar likumu, un ķeršana dabā ir aizliegta. Suga arī iekļauta CITES II pielikumā. Tas samazina nelikumīgu starptautisko tirdzniecību, lai arī to pilnībā nenovērš.
Dažādi fakti
Angļu valodā gan mandarīnu tritonus, gan citus Tylototriton ģints pārstāvjus mēdz saukt par "krokodilu tritoniem".
Informācijas avoti
AmphibiaWeb 2021. Tylototriton verrucosus – Himalayan Newt. https://amphibiaweb.org/species/4309. University of California, Berkeley, CA, USA. Accessed on 13 October 2022.
IUCN SSC Amphibian Specialist Group 2021. Tylototriton verrucosus. – The IUCN Red List of Threatened Species 2021: e.T73733175A63872034. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2021-3.RLTS.T73733175A63872034.en. Accessed on 13 October 2022.