Dīķa varde

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Amphibia – abinieku klase
■ Anura – bezastaino abinieku kārta
■ Ranidae – varžu dzimta
Pelophylax lessonae – dīķa varde

Izplatība savvaļā

Dīķa varde ir plaši izplatīta Eiropas ziemeļu, centrālajā un austrumu daļā – no Francijas austrumiem līdz pat Volgai. Suga apdzīvo zemienes, bet areāla dienvidos arī kalnus līdz pat 1500 m augstumā virs jūras līmeņa. 

Nav sastopama lielākajā daļā Skandināvijas (ir tikai divas dabiskas atradnes – Norvēģijā pie Oslo un Zviedrijā ziemeļos no Stokholmas), Ibērijas pussalā (Spānijā suga tikai dažās vietās introducēta), lielā daļā Itālijas un Grieķijā. Dīķa varde savulaik izzuda no Lielbritānijas, bet tika atjaunota ar reintrodukcijas palīdzību (vardes reintrodukcijai atveda no Zviedrijas).

Skaits kopumā samazinās. Samazināšanās notiek lielākajā daļā Eiropas, bet suga arvien ir izplatīta un parasta Polijā, Baltijas valstīs, Moldovā, Ukrainā un Krievijā.

Galvenie sugu apdraudošie faktori ir dzīves vides samazināšanās, ko izraisa lauksaimniecības intensifikācija, urbanizācija, ūdenskrātuvju pārbūve, mitrāju nosusināšana un piesārņojums. Kaitē arī plēsīgu zivju ielaišana vairošanās vietās. Papildu faktori teorētiski ir mežu izciršana (areāla ziemeļos) un iespējamā lielākās ezera vardes (Pelophylax ridibundus) radītā konkurence. Bijušās Dienvidslāvijas valstīs sugas populāciju samazināšanos izsauc pieaugošā tirdzniecība ar varžu kājiņām līdztekus ar spēcīgu ūdens piesārņojumu. 

Dīķa varde ir izplatīta un ļoti bieži sastopama visā Latvijas teritorijā, daudzviet – kopā ar zaļo vardi.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Dīķa vardes neziemo ūdenī?
■ Dīķa vardes pārtiek no citām vardēm?
■ Lai dīķa vardi atšķirtu no citām sugām, tā jānoķer un jāsaloka kājiņas?

Atpakaļ uz sarakstu

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit