Pirmo reizi mazulis klinšu ibisiem!
2018.07.03.

Mūsdienās kā svarīgs zoodārzu uzdevums izvirzīta līdzdalība apdraudēto savvaļas dzīvnieku sugu aizsardzībā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Tamdēļ dubultprieks un lepnums par cālēna izšķilšanos klinšu ibisu saimē. Tās rosīšanos var vērot Flamingu un ibisu mītnes iekštelpu ekspozīcijā. Jau pērn priecājāmies par putnu vēlmi veidot ligzdu, un šogad 30. maija rīts mūs sagaidīja ar klinšu ibisēnu pirmo reizi Rīgas Zoodārza vēsturē.

 

Putni iekārtojušies ligzdu kastēs, un cālis ar melno knābīti vēl labi atšķirams no vecākiem. Vien atliek mierīgi vērot šos ļoti ziņkārīgos un skaistos putnus. Pieaugušajiem putniem raksturīga pazīme ir kailā galvas āda ar pagarinātu spalvu pušķi pakauša daļā un sarkanie pincetveidīgie knābji. Šķietami melnās spalvas iemirdzas te zaļā, te violetā nokrāsā. Putnus šobrīd traucējam pēc iespējas mazāk, tamdēļ ligzdu kastes un to tuvumā esošos sēdkokus klāj ibisu ātrās vielmaiņas radītā balsinājuma pēdas. 

Klinšu ibisi ierindoti kritiski apdraudēto sugu ( CR – Critically Endangered) sarakstā Pasaules Sarkanajā grāmatā ( IUCN RED LIST OF THREATENED SPECIES). To skaits joprojām turpina samazināties. Galveno apdraudējumu veido tādi faktori kā traucējumi ligzdu koloniju tuvumā, dzīvotnes postīšana, malu medības, ielidošana elektrolīnijās un saindēšanās ar lauksaimniecībā lietotām ķimikālijām. 

Putnu aizsardzībai Dienvideiropā izveidoti vairošanas centri un uzsākti reintrodukcijas projekti. Klinšu ibisu EEP (European Endangered Species Programme) izveidota 1991. gadā, to vada Insbrukas zoodārzs Austrijā. Izstrādātais sugas aizsardzības plāns ietver nebrīves populācijas uzturēšanu, vairošanas programmas un nebrīvē vairoto putnu reintrodukciju. Rīgas Zoodārzs uzsāka līdzdalību klinšu ibisu EEP programmā 2012. gadā, atvedot mātīšu grupu no Cīrihes zoodārza Šveicē. 2013. gadā saņēmām klinšu ibisu tēviņus un izveidojām vairošanās grupu. Šī gada cālis ir vērtīgs papildinājums vairošanas programmai.

Arī citu putnu grupas priecē ar mazuļu augšanu. Kuplākas kļuvušas melno stārķu, Sarkankakla zosu, rudo dižpīļu un Japānas dzērvju saimes.

Lai jauks zooloģiskā dārza apmeklējums! 

 

< Atpakaļ

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit