Melno grifu pāris būvē ligzdu!
2018.03.01.

Melnais grifu pāris jau vairākas dienas aktīvi būvē ligzdu. Dzīvnieku kopēji un zoologi uzrauga, lai pietiktu celtniecības materiāls: dažāda izmēra zari un salmi. Šķiet, ligzdas veidošana turpināsies vēl pāris nedēļas un šobrīd ir īstais brīdis, lai pakavētos un klusi pavērotu putnu uzvedību.

Apmēram pēc mēneša, sākoties ligzdošanas laikam, putniem būs nepieciešams miers. Tādēļ, kā jau ierasts ik pavasari, pastaigas taka gar plēsīgo putnu aplokiem pāris mēnešus tiks slēgta. 
Rīgas Zooloģiskā dārza kolekcijā šobrīd ir divi melno grifu pāri – Rīgā un ārpilsētas bāzē “Cīruļi”, kuri iekļauti apdraudēto sugu Eiropas programmā (EEP – European Endangered Species Programme). Katra grifēna izšķilšanās un sekmīga izaugšana ir vērtīgs papildinājums sugas EEP populācijai, to kopumā veido ap 200 putni Eiropas zoodārzos. 2017. gadā izšķīlās un izauga tikai četri jaunie grifi un viens no tiem Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Ceram pēcnācējus sagaidīt arī šogad. 

Mūsu melno grifu pāri jau vairākkārt sekmīgi izaudzinājuši jaunos grifēnus, kuri papildinājuši vairākas kolekcijas Eiropā. 2014. gadā šķīlušos grifēnu uzņēma Prāgas zoodārzs Čehijā. 2015. gadā izaugušie putni nosūtīti uz Mehelenas zoodārzu Beļģijā. 2016. gadā Rīgā izaugušais tēviņš devās uz Kerkrades zoodārzu, jaunā mātīte no “Cīruļiem” – uz Renenas zoodārzu Nīderlandē.

No 1988. gada melnie grifi iekļauti Pasaules Sarkanajā grāmatā. Populācijas Eiropā ir stabilas, pateicoties sugas saglabāšanas pasākumiem un aizsardzībai. Āzijā skaits turpina arvien samazināties, galvenie apdraudējuma faktori: biotopu pārveidošana un piemērotu ligzdošanas vietu trūkums, pieejamās barības daudzuma samazināšanās, šaušana, ligzdu postīšana, traucējumi ligzdošanas laikā, plēsējiem izliktās saindētās ēsmas, netieši – arī mājlopiem lietotie medikamenti.

< Atpakaļ

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit