Lūsis dodas uz Poliju
2018.12.14.

Šodien uz Kadzidlovas dabas parku Polijā devās 2017. gadā Rīgas zooloģiskajā dārzā dzimusī lūšu mātīte, lai pievienotos sešiem iepriekšējos gados aizbraukušajiem mūsu zoodārza dižkaķiem. Šeit sadarbībā ar Polijas Pasaules dabas fondu (WWF) tiek realizēts lūšu reintrodukcijas projekts, lai papildinātu šīs zemes savvaļas kaķu populāciju.

Pavisam kopš 2009. gadā uzsākām sadarbību ar lūšu reintrodukcijas projektu Polijā uz turienes dabas parkiem nogādāti 8 lūši (ieskaitot šodien nosūtīto), kas dzimuši Rīgas zoodārzā un tā filiālē “Cīruļi” vai mūsu zoodārzā nonākuši no savvaļas kā novārguši mazuļi: uz Kadzidlovas dabas parku - 7 dižkaķi, savukārt 1 lūšu tēviņš 2018. gada janvārī tika nosūtīts uz Jablonovas dabas parku Polijas ziemeļu daļā.

 

Tomēr Rīga bez lūšiem nepaliks, jo voljērā turpina dzīvot tēviņš Rubīns un mātīte Kamēlija, kā arī viņu šī gada puika Jakobs. Par viņiem turpina rūpēties Jēkabpils pilsēta, un ne velti, jo pilsētas ģerboni jau kopš 17. gadsimta rotā noslēpumainais un izveicīgais Latvijas vienīgais savvaļas kaķis.

Kāpēc poļus interesē Latvijas lūši?

Polijā dzīvo divas lūšu populācijas: Baltijas lūsis, kurš sastopams šīs zemes ziemeļu un austrumu daļā. To skaits pēc zinātnieku vērtējuma ir 65-100 kaķi. Šīs populācijas pārstāvji mīt arī Lietuvā, Latvijā un Igaunijā, kopumā apmēram 1500 īpatņi. Latvijā lūšu populācijas stāvoklis tiek vērtēts kā labākais pēdējo 100 gadu laikā. Pēc pētnieku domām, Latvijā pašlaik uzturas 600-800 dižkaķu, kas ir ap 37% no kopējā Baltijas lūšu skaita.

Turpretī Polijas pašos dienvidaustrumos mīt lūša Karpatu populācija, kuras iemītnieku skaits šajā valstī ir ap 140-200 īpatņi.

Lūšu populācija ir ļoti saskaldīta, tādēļ riesta periodā dzīvniekiem ir sarežģīti satikties, lai radītu pēcnācējus. Mūsu dzīvnieki tiek izmitināti Polijas ziemeļu daļā Baltijas lūšu teritorijā. Tur dabas parku lielajos aplokos, gandrīz savvaļas apstākļos turētiem lūšiem dzimst mazuļi, kuri pieauguši var uzsākt dzīvi savvaļā.

Rīgas Zooloģiskais dārzs jau vairāk nekā 20 gadus sekmīgi piedalās lūšu vairošanas programmā (ESB – Eiropas ciltsgrāmata, to uztur Šverīnes zoodārzs Vācijā). Lūši no Latvijas  ir ģenētiski ļoti augstvērtīgi. Pēdējo 10 gadu laikā lūsēni nosūtīti uz citiem zoodārziem Igaunijā, Lietuvā, Skotijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Ukrainā un Japānā. No 2009. gada nu jau 8 lūši nosūtīti uz Poliju, kur ar Pasaules dabas fonda (WWF) atbalstu tiek veikts šo savvaļas kaķu reintrodukcijas projekts. Plašāk var palasīt šeit!

< Atpakaļ

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs, elektroniskā pasta adrese: info@rigazoo.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit