Sākums Dzīvnieki Ungārijas stepju govs

Ungārijas stepju govs

Klasifikācija

Ungārijas stepju govis ir reta Eiropas liellopu šķirne, kas reiz bijusi tuvu izmiršanai, bet saglabāta gan sava skaistuma, gan ģenētiskās vērtības dēļ.

Vai ir tiesa, ka

Šķirnes vēsture

Ungārijas stepju govs izveidota no mājlopu pasugas Bos taurus taurus. Par šķirnes rašanos ir divas teorijas – vieni uzskata, ka šķirni 9. gs. Austrumeiropā ieveda maģāri (senie ungāri), otra teorija – ka šķirne nāk no Itālijas vai Balkāniem.

Lai kā izcēlušās, Ungārijas stepju govis 14.–18. gs. bija ļoti iecienīta šķirne. Tās tika pārdotas pat tik prestižās tirgus vietās kā Augsburga, Nirnberga, Venēcija un Vīne. Līdz pat 20. gs. sākumam Ungārijas stepju govis bija izplatītākā govju šķirne Ungārijā. Tās izmantoja gan kā gaļas, gan jūga lopus. Četru vēršu aizjūgi pa stepēm transportēja tirgotāju vagonus, nereti lielās karavānās.

Tomēr šķirnes popularitāte Eiropā sāka samazināties jau 19. gs. Palielinājās Zimmentāles šķirnes izplatība, savukārt tehnikas attīstība mazināja jūga lopu lomu. Vienubrīd Ungārijas stepju govju skaits pasaulē bija nokrities līdz 187 govīm un vienam bullim.

Pateicoties lauksaimnieku un zinātnieku pūlēm, šķirni izdevies saglābāt līdz mūsdienām. 1982. gadā Ungārijas stepju govju daudzums bija palielinājies līdz 850 lopiem sešos baros. Mūsdienās tās tur galvenokārt tūristu izklaidēšanai Hortobāģas nacionālajā parkā un citos Ungārijas nacionālajos parkos. Šobrīd pasaulē ir ap 1000 Ungārijas stepju govju.

Šķirnes īpašības

Sena gaļas liellopu šķirne – izturīgi, maz prasīgi, ilgi dzīvojoši liellopi. Ungārijas stepju govis ir lielas – buļļi svarā sasniedz 800–900 kg, govis – 500–600 kg. Dzimumgatavību sasniedz vēlu, bet teļi ir izturīgi pret slimībām un ātri pieņemas svarā. Ungārijas stepju govīm piemīt spēja izdzīvot smagos klimata apstākļos un nabadzīgās ganībās. Tās var dzīvot āra apstākļos cauru gadu – tas šo govju aprūpi padara ļoti lētu. Tomēr nevar teikt, ka šīs govis būtu sevišķi paklausīgi mājlopi.

Ungārijas stepju govīm ir lieli ragi un skaistas krāsas kažoks – sudrabbalts līdz tumšpelēks (bet teliņiem piedzimstot ir ruds kažociņš).

Ungārijas stepju govis ir iecienīta šķirne krustošanai, jo tām ir ārkārtīgi izturīgs un adaptēties spējīgs ģenētiskais materiāls.

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri