Sākums Dzīvnieki Sudraba fazāns

Sudraba fazāns

Klasifikācija

Izplatība savvaļā

Sudraba fazāns sastopams Dienvidaustrumāzijā – Kambodžā, Ķīnā, Laosā, Mjanmā, Taizemē un Vjetnamā. Populācija samazinās. Sugu visvairāk apdraud dzīves vides samazināšanās un medības.

Daļa no daudzajām (15) sudraba fazāna pasugām ir apdraudētas (piemēram, L. n. annamensis, kas izplatīta Vjetnamas dienvidos, L. n. whiteheadi Hainaņas salā Ķīnas dienvidos, L. n. engelbachi Laosas dienvidos un  L. n. lewisi Kambodžas dienvidrietumos un Taizemes dienvidaustrumos), bet citviet areālā suga piemērotā biotopā ir parasta.

Sudraba fazāns savvaļā sastopams arī Argentīnā, bet nav precīzu ziņu par šīs populācijas izcelsmi.

Sugai ir apjomīga nebrīves populācija, jo sudraba fazāns ir iecienīts dekoratīvo putnu kolekcijās un zoodārzos.

Vai ir tiesa, ka

Dzīves vide

Interesanti, ka par kolekcijās tik bieži turētās sugas dzīves veidu dabā nebūt nav zināms daudz. Informācija ir tikai atsevišķās pētnieku publikācijās, turklāt daļa ziņu ir pretrunīgas.

Sudraba fazāna areāla dienvidaustrumu daļā dokumentēta sastopamība dažādos meža biotopos kalnos virs 1000 m virs jūras līmeņa, bet areāla ziemeļrietumos – atklātākā ainavā, ieskaitot pļavas gar mežmalām. Taizemē suga sastopama dažādos mūžzaļajos mežos.

Barība un barošanās

Pētījumā Guandunā (Guangdong) Ķīnas dienvidos sudraba fazāna barībā gada garumā konstatētas 64 augu un 30 dzīvnieku sugas. Visvairāk barībā bija dažādu dižskābaržu dzimtas (Fagaceae) augu, jo sevišķi austrumkastaņas (Castanopsis chinensis) augļu un sēklu.

Sudraba fazāns barību meklē uz zemes, kašņājot ar kājām, reizēm – rokot.

Vairošanās un dzīves cikls

Par ligzdošanas sezonu trūkst drošas informācijas. Ķīnā Guandunas provinces centrālajā daļā minēts dēšanas sākums marta vidū, citur Ķīnā – sākot no aprīļa. Augšbirmā (Mjanmā), iespējams, dēj martā–maijā.

Guandunā 10 sudraba fazānu dējumos reģistrētas vidēji 6,9 olas, bet vienā dējumā bija 12 olas, kuras visas arī izšķīlās. Mazuļi šķiļas lietus sezonā, kad ir augsta gaisa temperatūra un mitrums; šķilšanās gadījumi dokumentēti līdz pat jūnija sākumam.

Perēšana ilgst 25–26 dienas (dati no nebrīves), cāļiem ir kastaņbrūns un tumšbrūns pūku tērps, apakšpusē – gandrīz balts. Nebrīvē vairoties sāk 1 gada vecumā.

Migrācijas

Par dzīves veida sezonalitāti un ceļošanu nav informācijas.

Dažādi fakti

Sudraba fazāni ir lieli fazāni – tēviņi sver 1130–2000 g, mātītes – 1150–1300 g.

Sudraba fazānu 15 pasugām ir diezgan dažādi putnu ķermeņa izmēri, astes garums un tērpa krāsojums. Piemēram, nominālā pasuga – tēviņiem ķermeņa garums ir 120–125 cm (t.sk. aste 60–75 cm), mātītēm ķermeņa garums 70–71 cm (aste 24–32 cm). Savukārt, piemēram, pasuga lewisi – tēviņiem ķermeņa garums ap 67 cm (aste ap 30 cm), mātītēm ķermeņa garums ap 61 cm (aste 23–25 cm).

Sudraba fazāniem ir izteikts dzimuma dimorfisms – gan lielumā (tēviņi lielāki), gan izskatā. Vairākumā pasugu tēviņiem ir kontrastējošs balts un tumšzils paspalvojums, gars cekuls, spilgti sarkana pasekste un tumšsarkanas kājas, savukārt mātītes ir daudz neuzkrītošākas – sarkanbrūnas vai tumšbrūnas.

Informācijas avoti

BirdLife International 2016. Lophura nycthemera. The IUCN Red List of Threatened Species 2016: e.T22679220A92808107. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T22679220A92808107.en. Accessed on 30 December 2020.

McGowan P.J.K. 1994. Family Phasianidae (Pheasants and Partridges). – Del Hoyo J., Elliott A., Sargatal J. (eds). Handbook of the Birds of the World, Volume 2: New World Vultures to Guineafowl. Barcelona: Lynx Edicions. Pp. 434–553.

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri