Markors

Pasaules Sarkanā grāmata: daļēji apdraudēta suga (Near Threatened)
Eiropas ex situ programma
Vašingtonas konvencijas I pielikums

Klasifikācija

Izplatība savvaļā

Markori dzīvo Himalaju rietumdaļā – Afganistānā, Indijā, Pakistānā, Tadžikistānā un Uzbekistānā.

Markorus medī gan gaļas un ādas ieguvei, gan ragu dēļ, ko Āzijā izmanto tautas medicīnā. Tas ir arī iekārota medību trofeja. Kara darbības laikā Afganistānā medību spiediens ir pat pieaudzis. Cilvēka darbība samazina markoriem piemēroto dzīves vidi, un uz barības resursiem konkurē arvien skaitā augošie mājlopi. 

Vai ir tiesa, ka

Aizsardzība

Markors 1965. gadā iekļauta Pasaules Sarkanajā grāmatā, 2015. gadā atzīta par daļēji apdraudētu sugu (NT – Near Threatened).
Markoram (Capra falconeri heptneri) izveidota Eiropas ex situ programma (EEP – EAZA Ex-situ Programme), to koordinē Helsinku zoodārzs Somijā.
Markors iekļauts Vašingtonas konvencijas (CITES) I pielikumā kā suga, kurai draud izmiršana un kuru tieši vai netieši apdraud starptautiskā tirdzniecība.

Dzīves vide un pielāgojumi

Markori sastopami kalnos 500–3600 m augstumā virs jūras līmeņa. Tie apdzīvo zemos krūmājus, ko veido ozoli, priedes un kadiķi.

Tā kā apdzīvo salīdzinoši klaju dzīves vidi, tiem ir ļoti asa redze. Labi attīstīta arī oža. Abas šīs maņas dzīvnieki izmanto, lai izvairītos no plēsoņām.

Barība un barošanās

Pārtiek no zāles (vasarā) un lapām un zariem (galvenokārt ziemā). Lai sasniegtu koku lapas, izslejas pakaļkājās. Baroties dodas krēslā – agri no rīta vai vēlā pēcpusdienā. Barošanās aizņem 12–14 stundas dienā, ieskaitot atgremošanu.

Sabiedriskā uzvedība

Mātītes dzīvo grupās, kurās vidēji ir 8–9 dzīvnieki, bet dažreiz veidojas arī 30–100 dzīvnieku lieli bari. Pieaugušie tēviņi dzīvo kā vientuļnieki.

Vairošanās un dzīves cikls

Riests notiek rudenī–ziemā. Vairošanās ir poligāma, tēviņi pievienojas mātīšu bariem un savā starpā agresīvi sacenšas par tiesībām uz mātīšu uzmanību.

Grūsnība ilgst 4,5–5,5 mēnešus. Mātītei aprīlī–jūnijā dzimst 1–2 kazlēni. Mazuļi ar mātes pienu barojas līdz 5–6 mēnešu vecumam. Pie mātes tie paliek līdz nākošās vairošanās sezonas sākumam.

Mātītes dzimumgatavību sasniedz 1,5–2,5 gadu vecumā, tēviņi – vidēji 3 gadu vecumā. 

Dzīves ilgums – 11–13 gadi, nebrīvē – līdz 19 gadiem.

Dažādi fakti

Markors ir Pakistānas nacionālais dzīvnieks.

Sugas nosaukums “Markhor” radies no persiešu vārdiem “mar” + “khor“, tulkojums – čūsku ēdājs. Lai arī pastāv persiešu mīts par markoru, kas nogalina kobru, valodnieki tomēr uzskata, ka ticamāks skaidrojums ir afgāņu vārdu “mar” + “akhur” kombinācija , tulkojumā – čūskradzis. Loģiska šķiet atsauce uz čūskveidīgi izvītajiem ragiem, kamēr zināms taču, ka markori ir augēdāji, lai gan noteikti spēj nogalināt čūskas.

Dabiskie ienaidnieki – vilki, sniega leopardi, leopardi, lūši. Markori ir svarīgs šo dzīvnieku barības avots, un plēsoņu spiediena rezultātā sugas populācijas ir nelielas, bet sastāv no spēcīgiem un veselīgiem dzīvniekiem. Lai arī tas notiek reti, dokumentēti arī klinšu ērgļu uzbrukumi kazlēniem.

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri