Sākums Dzīvnieki Kaķu lemurs

Kaķu lemurs

Pasaules Sarkanā grāmata: nopietni apdraudēta suga (Endangered)
Eiropas ex situ programma
Vašingtonas konvencijas I pielikums

Klasifikācija

Izplatība savvaļā

Kaķu lemuri sastopami Madagaskaras dienvidos un dienvidrietumos. Salīdzinot ar daudziem citiem Madagaskaras primātiem, suga ir bagātīgi sastopama, tomēr absolūtos skaitļos arī tās stāvoklis nav nekāds spožais. Pēdējās desmitgadēs (36 gados – trīs paaudžu ilgumā) kaķu lemuru populācija samazinājusies par vairāk nekā 50%, un skaita samazināšanās turpinās.

Kaķu lemuru iecienītā dzīves vide – galeriju meži (mūžzaļo mežu joslas ap upēm un mitrājiem) un eiforbiju krūmāji – sastopami tikai Madagaskaras dienvidu daļā un strauji samazinās ikgadējās dedzināšanās, ko arvien veic, lai atbrīvotu platības mājlopu ganībām. Lemuriem piemēroto vidi bojā arī noplicināšana pārganot un mežu izciršana koksnes un kokogļu ieguvei. Mūsdienās palicis vairs tikai 10% no kādreizējām Madagaskaras mežu platībām.

Kaķu lemurus medī gan pārtikai, gan mājas mīluļu tirdzniecībai. Sugai kaitē arī sausuma periodi, kas Madagaskaras dienvidos sastopami arvien biežāk. Ilgstošos sausuma periodos paaugstinās mazuļu un mātīšu mirstība.

Vai ir tiesa, ka

Aizsardzība

1988. gadā kaķu lemurs iekļauts Pasaules Sarkanajā grāmatā, 2014. gadā suga atzīta par nopietni apdraudētu (EN – Endangered).
Kaķu lemuram izveidota Eiropas ex situ programma (EEP – EAZA Ex-situ Programme), to koordinē Busolengo zoodārzs Itālijā.
Kaķu lemurs iekļauts Vašingtonas konvencijas (CITES) I pielikumā kā suga, kurai draud izmiršana un kuru tieši vai netieši apdraud tirdzniecība.

Dzīves vide un pielāgojumi

Kaķu lemuri dzīvo sausos jauktajos mežos, mitros kalnu mežos, savannās, sausā eiforbiju krūmājā, klinšainās ielejās un galeriju mežos (mūžzaļajos mežos upju krastos). Visiecienītākā dzīves vide ir tieši galeriju meži, kuru Madagaskarā paliek arvien mazāk.

Aktīvi dienā, dzīvo gan kokos gan uz zemes. Salīdzinājumā ar citu sugu lemuriem daudz uzturas uz zemes (33% no laika). Savukārt lapotņu augšdaļā pavada 25% laika.

Kaķu lemuru areālā (dažādos rajonos) gaisa temperatūra var būt no –7ºC līdz +48ºC. Lai no rītiem sasildītos, kaķu lemuri noliekas sauļoties brīvās pozās. Poza, dzīvniekam sēžot ar izplestām kājām un atbalstot muguru pret zariem, nepareizi saukta par Lotosa pozu. Šādi sauļoties novietojas visa grupa. Uz nakti lemuru grupas sadalās mazākās grupiņās, kas nakšņo, dzīvniekiem saspiežoties cieši kopā.

Barība un barošanās

Kaķu lemuri ir visēdāji. Pamatbarība ir augļi un lapas (sevišķi tamarindu koku lapas). Ja iespējams, tamarindu lapas sastāda pat pusi visas barības, sevišķi sausajā ziemas sezonā. Kaķu lemuri ēd vēl vismaz trīs dučus dažādu augu sugu, izmantojot lapas, ziedus, mizu un sulu. Novēroti ēdam satrupējušu koksni, zemi, zirnekļu tīklus, dažādus posmkājus (zirnekļus, kukaiņu kūniņas un kāpurus, cikādes un sienāžus) un sīkus mugurkaulniekus (putnus un hameleonus).

Sabiedriskā uzvedība

Kaķu lemuri dzīvo 3–24 dzīvnieku grupās. Piemēram, tipiskā grupā ir 6 pieaugušas mātītes, 4 tēviņi un 4 mazuļi. Tāpat kā lielākajai daļai lemuru (bet ne citiem primātiem), kaķu lemuru grupās dominējošās ir mātītes, tām ir priekšroka pār tēviņiem pat barojoties. Abiem dzimumiem ir atsevišķas hierarhijas, bet mātīšu hierarhija ir skaidri noteikta, kamēr tēviņiem tā saistīta galvenokārt ar dzīvnieka vecumu.

Vairošanās sezonā apmēram ceturtdaļa no visiem tēviņiem dodas jaunas grupas meklējumos. Tas palīdz samazināt tuvradniecību, jo novērš tēviņu pārošanos ar meitām.

Mātītes lielākoties draudzīgi izturas pret citu mātīšu mazuļiem. Grupā mātītes ļauj cita citai ņemt pie sevis savus mazuļus, “aukles” pieskata citu mazuļus, veidojas rotaļu grupiņas. Mātes pat ļauj svešai mātītei zīdīt savu mazuli. Šāda uzvedība šķiet iespējama tāpēc, ka grupā mātītes ir savstarpēji radnieciskas.

Kā visiem lemuriem, arī kaķu lemuru dzīvē svarīga ir smaržu informācija. Teritorijas tiek iezīmētas ar smirddziedzera palīdzību. Konkurējošie tēviņi sacenšas “smaku turnīros” – garajās astēs ieberž savu smirddziedzeru sekrētu un vēzē tās pret pretinieku.

Vairošanās un dzīves cikls

Riests notiek aprīlī–jūnijā, dzemdības – augustā–oktobrī tieši pirms lietus sezonas sākuma. Riesta sezona sausās sezonas beigās lemuru grupā ir visai nemierīga – mātītes savā starpā konkurē par vietu un barību, tēviņi – par mātītēm.

Kaķu lemuru grupās gan pārošanās, gan mazuļu dzimšana sinhronizējas dažu dienu periodā. Grūsnība ilgst 135–136 dienas (4,5 mēnešus). Parasti mātei dzimst viens 70 g smags mazulis, bet var būt arī dvīņi. Dzīves pirmajās 2 nedēļās mazulis karājas ieķēries mātei vilnā pie vēdera, bet ar laiku pārvietojas tai uz muguras. Ar mātes pienu barojas 5 mēnešus, bet jau 2.–3. mēnesī nomēģina arī cieto barību.

Jaunās kaķu lemuru mātītes paliek grupā, bet nepārmanto savas mātes rangu. Jaunie tēviņi grupu atstāj 3–5 gadu vecumā. Dzimumgatavību tēviņi sasniedz 2,5 gadu vecumā, bet tik jaunus dominējošie tēviņi pie mātītēm vēl nepielaiž. Mātītes pirmos mazuļus parasti dzemdē 3 gadu vecumā un pēc tam dzemdē ik gadus.

Kaķu lemuriem savvaļā ir augsta mazuļu mirstība. Pirmajā gadā iet bojā ap 50% mazuļu. Pieaugušu lemuru vecumu sasniedz tikai ap 30% no dzimušajiem lemuriem.

Kaķu lemuru dzīves ilgums ir 16–19 gadi, nebrīvē var pārsniegt 33 gadus.

Dažādi fakti

Kaķu lemura vietējie nosaukumi ir “hira” (malagasiešu valodā) un “maki” (franču un malagasiešu valodā). 

Agrīnie dabas pētnieki lemuriem vārdu “lemurs” izvēlējās tādēļ, ka dažu nomaļus dzīvojošu lemuru sugu balsis tiem šķita tik spocīgas un biedējošas, ka ļāva iztēloties mirušo cilvēku garu balsis (romiešu mitoloģijā garus sauc “lemures“). Savukārt vārds catta sugas zinātniskajā nosaukumā nāk no mājas kaķa nosaukuma (Felis catus), jo kaķu lemuriem raksturīga murrājoša balss.

Kaķu lemuriem ir gan dabiski, gan introducēti ienaidnieki. Dabiskie ienaidnieki – fosas, vairāki Madagaskaras plēsīgie putni un Madagaskaras zemes žņaudzējčūska. Introducētie ienaidnieki, kas iepriekš Madagaskarā nebija sastopami – Indijas civeta, mājas kaķis un mājas suns.

Vairākos Madagaskaras rezervātos tūristiem piedāvā kaķu lemuru vērošanu.

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri