Jenots
Klasifikācija
- Chordata – hordaiņu tips
- Mammalia – zīdītāju klase
- Carnivora – plēsēju kārta
- Procyonidae – jenotu dzimta
- Procyon lotor – jenots
Izplatība savvaļā
Jenots ir Ziemeļamerikas un Centrālamerikas suga. Tas ir plaši izplatīts Kanādas dienvidos un lielākajā daļā ASV. Sugas dabiskās izplatības valstīm pieder arī Beliza, Gvatemala, Hondurasa, Meksika, Kostarika, Nikaragva, Panama un Salvadora.
Jenoti labi piemērojas dzīvei cilvēka izmainītā vidē un izmanto tās sniegtās priekšrocības. Rezultātā jenota areāls un populācija pieaug jau no 19. gadsimta. Nav apdraudējuma faktoru, kas varētu atsaukties uz sugu kopumā. Tomēr populāciju lokālu samazināšanās var izsaukt medības, ķeršana slazdos un indes izlikšana. Jenoti arī bieži iet bojā uz ceļiem, īpaši piepilsētās un ūdeņu tuvumā.
Vērtīgo kažokādu dēļ jenoti tikuši introducēti daudzviet Eiropā un arī Āzijā. Tur mūsdienās izveidojušās introdukcijas izcelsmes populācijas, kuras veidojošās, gan jenotus speciāli introducējot, gan tiem izbēgot no audzētavām.
Valstis, kurās izveidojušās introdukcijas izcelsmes jenotu populācijas: Austrija, Azerbaidžāna, Beļģija, Čehija, Francija, Gruzija, Igaunija, Itālija, Japāna, Krievija, Lietuva, Luksemburga, Nīderlande, Rumānija, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Šveice, Ukraina, Ungārija, Uzbekistāna un Vācija. Vēl vairākās valstīs atsevišķi jenoti novēroti savvaļā, bet nešķiet, ka būtu izveidojušās pašuzturošas populācijas. Jenota savvaļas populācija ir arī Bahamās, bet nav skaidrs, vai tā ir dabiskas izcelsmes vai radusies introdukcijas ceļā.
Pasākumi sugas aizsardzībai netiek veikti, jo tā ir plaši izplatīta un skaits pieaug.