Jemenas hameleons
Klasifikācija
- Chordata – hordaiņu tips
- Reptilia – rāpuļu klase
- Squamata – zvīņrāpuļu kārta
- Chamaeleonidae – hameleonu dzimta
- Chamaeleo calyptratus – Jemenas hameleons
Izplatība savvaļā
Jemenas hameleons ir Āzijas suga, tā dabiskais izplatības areāls ir Arābijas pussalas dienvidrietumos – Jemenā un Saūda Arābijā.
Jemenas hameleonu skaits pašlaik ir stabils. Daudzviet areālā suga sastopama lielā blīvumā.
ASV savvaļā introducētas dažas Jemenas hameleonu populācijas, izbēgot ievestajiem mājās turētajiem hameleoniem. Suga savvaļā iedzīvojusies Floridā un Havaju salās.
Vai ir tiesa, ka
- Jemenas hameleoni maina krāsu?
- Jemenas hameleoni izliekas par beigtiem?
- Jemenas hameleoni pārtiek no augu lapām?
Dzīves vide
Jemenas hameleoni izplatīti sausās plakankalnēs, kalnu nogāzēs un upju ielejās 1200–2000 m augstumā virs jūras līmeņa. Suga spēj pielāgoties dažādiem apstākļiem, bet vislabprātāk dzīvo 24–35⁰C siltumā.
Jemenas hameleoni sastopami kalnu un ieleju mežos. Tie spēj pielāgoties arī cilvēka pārveidotai videi un dzīvot cilvēka tiešā tuvumā. Tos var atrast ne vien mežos un parkos, bet arī koku alejās pie ceļiem ar dzīvu satiksmi un dārzos. Tie labprāt dzīvo akāciju zaros, krūmos un kultūraugos.
Dzīvesveids un pielāgojumi
Jemenas hameleoni dzīvo kokos. Tie uzturas gan augstu kokos, gan krūmos netālu virs zemes.
Hameleoni spēj mainīt ķermeņa krāsu pēc noskaņojuma – stresa situācijās tie kļūst tumšāki.
Briesmu situācijā vai tiekot pēkšņi sabiedēti, Jemenas hameleoni reaģē, saritinoties kamoliņā un izliekoties beigtiem, turklāt to krāsa kļūst tumšāka.
Jemenas hameleoni vislabprātāk dzīvo kā vientuļnieki. Tie var būt agresīvi cits pret citu. Tēviņi ir ļoti teritoriāli. Mātītes var sadzīvot, bet pretējā dzimuma dzīvnieki cits citu pacieš tikai vairošanās sezonā.
Barība un barošanās
Jemenas hameleoni pārtiek no kukaiņiem, kurus nomedī, no attāluma izšaujot savu garo, lipīgo mēli.
Jemenas hameleons ir viena no tikai dažām hameleonu sugām, kam barojas arī ar augiem. Tie ir pielāgojušies sausajā sezonā ēst augu lapas, tā iegūstot organismam nepieciešamo ūdeni.
Vairošanās un dzīves cikls
Jemenas hameleoni var vairoties līdz 3 reizēm gadā. Jemenas hameleoni dēj olas. 18 stundas pēc veiksmīgas pārošanās Jemenas mātītes maina savu parasto gaišzaļo krāsu, kļūstot melngani zaļas ar ziliem un dzelteniem plankumiņiem. Dēšana notiek 20–30 dienas pēc pārošanās. Dējumā parasti ir 35–85 olas.
Jaunie Jemenas hameleoni dzimumgatavību sasniedz, kad sasnieguši 20–30 cm garumu – 4–5 mēnešu vecumā.
Mātītes parasti dzīvo 5 gadus, bet tēviņi – līdz 8 gadiem.
Kas visvairāk apdraud Jemenas hameleonus?
- Dabiskās dzīves vides izpostīšana
- Bojāeja uz ceļiem
- Vietējais tirgus
- Starptautiskais mājas mīluļu tirgus.
Dažādi fakti
Jemenas hameleoni ir agresīvi, spilgti krāsoti hameleoni. Sugai raksturīgs liels ragveida izaugums virs galvas – “kaska”, kas var būt 5 cm augsta.
Pieaugušie tēviņi ir 43–61 cm gari. Mātītes savu maksimālo garumu – 25–36 cm – sasniedz gada vecumā.
Jemenas hameleoniem raksturīgs dzimumu dimorfisms. Tēviņiem ir lielākas “kaskas”, pieši uz pakaļkājām un piedzimstot tie ir pelēkas krāsas, savukārt pieauguši kļūst ļoti krāsaini. Mātītes ir izmērā mazākas, bet druknākas un bez piešiem.
Informācijas avoti
Jones E. 2000. Chamaeleo calyptratus. – Animal Diversity Web. https://animaldiversity.org/accounts/Chamaeleo_calyptratus/. Accessed on 20 September 2022.
Wilms T., Sindaco R., Shobrak M. 2012. Chamaeleo calyptratus. – The IUCN Red List of Threatened Species 2012: e.T176306A1437838. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2012.RLTS.T176306A1437838.en. Accessed on 20 September 2022.