Sākums Dzīvnieki Četrpirkstu tamandua

Četrpirkstu tamandua

Pasaules Sarkanā grāmata: droša suga (Least Concern)
Eiropas ciltsgrāmata

Klasifikācija

Izplatība savvaļā

Četrpirkstu tamanduas sastopamas Dienvidamerikas tropos uz austrumiem no Andiem – Argentīnā, Bolīvijā, Brazīlijā, Ekvadorā, Gajānā, Gviānā, Kolumbijā, Paragvajā, Peru, Surinamā, Urugvajā, Venecuēlā, kā arī Trinidādā un Tobāgo.

Četrpirkstu tamandua nav iekļauta apdraudēto sugu sarakstos. Daļā areāla tamanduas medī pārtikai un mājas mīluļu tirgum. Negatīva ietekme uz populāciju ir arī dzīves vides postīšanai un meža ugunsgrēkiem.

Vai ir tiesa, ka

Aizsardzība

Četrpirkstu tamanduas nebrīves populācijas dati no 2002. gada tiek reģistrēti Eiropas ciltsgrāmatā (ESB).

Dzīves vide un pielāgojumi

Četrpirkstu tamandua sastopama tropu lietus mežos gan zemienēs, gan kalnos, kā arī savannās un mangrovju audzēs.

Tamanduas ir aktīvas dienā. Aktivitātes periods ir ap 8 stundām. Nakti pavada dobos stumbros.

Tamanduām ir specializēti, spēcīgi nagi, labi piemēroti gan barības iegūšanai, gan aizsardzībai. Priekškājām ir četri nagaini pirksti (trešais pirksts ir līks un visgarākais), pakaļkājām – pieci. Ja tamanduu apdraud, tā ieņem trijstūrveida pozu – ar pakaļkājām un asti balstās pret koka zaru, draudīgi paceļ nagainās priekšķepas un cērt ienaidniekam. Apdraudēta uz zemes tamandua ar muguru atbalstās pret koka stumbru vai klinti un grābj ar priekškāju nagiem. Tamanduas toties nav veiklas staigātājas un arī nelēkšo kā lielie skudrulāči. Ejot tās balstās uz priekšķepu malām, lai lielie nagi nespiestos “plaukstās”.

Barība un barošanās

Četrpirkstu tamanduas barojas ar skudrām, termītiem, un bitēm. Labprāt uzplēš bišu ligzdas un ēd medu.

Barības ieguvē palīdz lielie nagi un garais purniņš. Mutes atvere ir šaura – tikai zīmuļa platumā, un barojoties tamandua izmanto garu mēli. Lai kompensētu zobu trūkumu, daļa kuņģa pārveidots par muskuļkuņģi, līdzīgi kā vistveidīgajiem putniem.

Sabiedriskā uzvedība

Četrpirkstu tamanduas dzīvo kā vientuļnieki.

Vairošanās un dzīves cikls

Vairojas vienreiz gadā, pavasarī dzimst viens mazulis, dažreiz – dvīņi. Grūsnība ilgst 130–190 dienas. Māte mazuli nēsā uz muguras. Mazulis no mātes ir atkarīgs apmēram gadu.

Dzīves ilgums nebrīvē – virs 9 gadiem.

Informācijas avoti

Miranda F., Fallabrino A., Arteaga M., Tirira D.G., Meritt D.A., Superina M. 2014. Tamandua tetradactyla. The IUCN Red List of Threatened Species 2014: e.T21350A47442916. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2014-1.RLTS.T21350A47442916.en. Accessed on 13 July 2017.

Nowak R.M. 1991. Genus Tamandua – Lesser Anteaters, or Tamanduas. – Walker’s Mammals of the World. 5th Edition. Volume I: 523–524. Baltimore & London: The Johns Hopkins University Press.

Gardner, A. L. (2021, May 9). anteater. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/animal/anteater

Pieteikties jaunumiem

Mūsu atbalstītāji un sadarbības partneri