Ziemeļu lūsis

Vašingtonas konvencijas II pielikums

Eiropas ciltsgrāmata

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Carnivora – plēsēju kārta
■ Felidae – kaķu dzimta
Lynx lynx – Eirāzijas lūsis
Lynx lynx lynx – ziemeļu lūsis

Izplatība savvaļā

Eirāzijas lūsis sastopams Eiropas un Sibīrijas mežos, kur vien ir bagātīgas lūšu barības avota – pārnadžu populācijas. Lūši savulaik bijuši plaši izplatīti un bieži sastopami daudzās Eiropas valstīs, bet 20. gs. vidū Eiropā gandrīz pilnībā izzuduši. Lūšu skaitu samazināja medības un ķeršana slazdos kažokādu ieguvei, un kaitēja arī mežu platību samazināšanās. 20. gs. 70. gados daudzās Eiropas valstīs tika uzsākti lūša reintrodukcijas projekti, Austrijas, Čehijas, Francijas, Itālijas, Slovēnijas, Šveices, Vācijas u.c. mežos izlaižot lūšus no citām populācijām. Arī pašlaik vairākās valstīs plāno reintrodukcijas projektus izzudušo lūša populāciju atjaunošanai (Lielbritānijā) vai esošo populāciju papildināšanai (Polijā).

Pašlaik vairāk nekā 90% Eirāzijas lūšu dzīvo Sibīrijā – ap 30 000–35 000. Izplatīti arī Mongolijā un Ķīnā. Eiropas mežos (neskaitot Krievijas Eiropas daļu) ir ap 8000 lūšu. Centrālajā un dienvidu Eiropā lūši ir reti, bet lielākās populācijas ir Skandināvijā, Somijā un Baltijas valstīs.

Latvijā sastopamā Eirāzijas lūša pasuga ir ziemeļu lūsis (Lynx lynx lynx), kas sastopams visā Eiropā, Kaukāzā un daļā Sibīrijas. Pēc 2005. gada datiem, Kurzemē un Vidzemē pašlaik mīt ap 700 ziemeļu lūšu.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ 20. gs. vidū lūši Eiropā bija gandrīz pilnībā izmiruši?
■ Lūši spēj pārvietoties pa sniega virsmu kā ar sniega kurpēm?
■ Lūšiem patīk "jaukt" pēdas?

Atpakaļ uz sarakstu