Muskusbriedis

Vašingtonas konvencijas II pielikums

Pasaules Sarkanā grāmata: jutīga suga (Vulnerable)

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Artiodactyla – pārnadžu kārta
■ Moschidae – muskusbriežu dzimta
Moschus moschiferus – Sibīrijas muskusbriedis jeb kabarga

Izplatība savvaļā

Sibīrijas muskusbriedis sastopams Krievijā – Sibīrijā un Tālajos Austrumos, kā arī Kazahstānā, Korejā, Ķīnā un Mongolijā.

Tēviņu muskusa dziedzeri nelielos, tramīgos briedīšus padarīja par ļoti vēlamu medījumu. Pēc briežu muskusa jau 19. gs. bija pieprasījums gan tautas medicīnā, gan farmācijā. Ja farmakoloģiskajā rūpniecībā muskusa vietā ar laiku nāca lētākas sintētiskās izejvielas, tad tautas medicīnā briežu muskuss arvien ir augstu vērtēts līdzeklis pret sirds, asinsvadu un plaušu slimībām. Bet visnelabvēlīgākais pagrieziens bija, kad atklājās, ka muskusu var izmantot parfimērijas rūpniecībā, ražojot izmeklētas smaržas. Muskuss kļuva par visdārgāko dzīvnieku izcelsmes produktu pasaulē. 20. gs. 70. gados briežu muskusa cena starptautiskajā tirgū sasniedza 45 000 ASV dolāru par kilogramu.

No pieauguša muskusbriežu tēviņa var iegūt 28 g muskusa dziedzera sekrēta. Muskusu iespējams ievākt, dzīvniekiem nekaitējot, bet visvienkāršāk ir briedīšus nogalināt. Diemžēl lamatās noķer un nošauj arī daudz mātīšu un jauno tēviņu, no kuriem muskusu nemaz neiegūst.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Muskusbriežiem nav ragu, toties ir ilkņi?
■ Muskusbrieži ziemā ēd ķērpjus?
■ Muskusbrieži kāpj kokos?

Atpakaļ uz sarakstu

Galerija