Mājas lama

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Artiodactyla – pārnadžu kārta
■ Camelidae – kamieļu dzimta
Lama glama – mājas lama

Mājas lama ir viena no domesticētajām lamu formām.

Izplatība

Arheoloģiskie pētījumi liecina, ka mājas lamas domesticētas pirms 4000–6000 gadu Peru. Mājas lamas sencis ir gvanaka (Lama guanicoe).

Uzskata, ka inku impērijas kultūra un ekonomika veidojās ap mājas lamām. Inku impērijas robežas sakrita ar mājas lamu izplatības areālu. Laikā, kad spāņi iekaroja Ameriku, inki sudraba raktuvēs kravu pārvietošanai izmantoja ap 300 000 lamu. Piedevām lamu gaļu izmantoja pārtikā, vilnu – apģērbu darināšanā, no sariem vija virves, no ādas gatavoja sandales, no taukiem lēja sveces, un kaltētus ekskrementus izmantoja kā kurināmo.

Mājas lamas acīmredzot ir vienīgais dzīvnieks, ko Jaunās Pasaules vietējās tautas domesticējušas tieši izmantošanai nastu nešanā. Lama ir izturīgs dzīvnieks, kas spēj pārnēsāt kravu lielos attālumos, pie tam augstkalnu apstākļos. Savukārt mūsdienās lamas audzē galvenokārt vilnas ieguvei. Tās cērp ik pa 2 gadiem, no viena dzīvnieka vienā reizē iegūst ap 3 kg vilnas.

Pašlaik pasaulē ir ap 3 miljoniem mājas lamu. Gandrīz 70% no tām ir Bolīvijā, lielu skaitu tur arī Argentīnas, Čīles, Ekvadoras un Peru vietējās tautas. Mūsdienās mājas lamas audzē arī fermās Ziemeļamerikā, Eiropā un Austrālijā.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Mājas lamām asinīs ir vairāk eritrocītu nekā citiem zīdītājiem?
■ Mājas lamas apsargā aitu un kazu ganāmpulkus pret plēsoņām?
■ Mājas lamas savas teritorijas robežas iezīmē ar spiru kaudzēm?

Atpakaļ uz sarakstu