Kaķu lemurs

Pasaules Sarkanā grāmata: apdraudēta suga (Endangered)

Eiropas ciltsgrāmata

Vašingtonas konvencijas I pielikums

Klasifikācija

■ Chordata – hordaiņu tips
■ Mammalia – zīdītāju klase
■ Primates – primātu kārta
■ Lemuridae – lemuru dzimta
Lemur catta – kaķu lemurs

Izplatība savvaļā

Kaķu lemuri sastopami Madagaskaras dienvidos un dienvidrietumos. Salīdzinot ar daudziem citiem Madagaskaras primātiem, suga ir bagātīgi sastopama, tomēr absolūtos skaitļos arī tās stāvoklis nav nekāds spožais. Pēdējās desmitgadēs (36 gados – trīs paaudžu ilgumā) kaķu lemuru populācija samazinājusies par vairāk nekā 50%, un skaita samazināšanās turpinās.

Kaķu lemuru iecienītā dzīves vide – galeriju meži (mūžzaļo mežu joslas ap upēm un mitrājiem) un eiforbiju krūmāji – sastopami tikai Madagaskaras dienvidu daļā un strauji samazinās ikgadējās dedzināšanās, ko arvien veic, lai atbrīvotu platības mājlopu ganībām. Lemuriem piemēroto vidi bojā arī noplicināšana pārganot un mežu izciršana koksnes un kokogļu ieguvei. Mūsdienās palicis vairs tikai 10% no kādreizējām Madagaskaras mežu platībām.

Kaķu lemurus medī gan pārtikai, gan mājas mīluļu tirdzniecībai. Sugai kaitē arī sausuma periodi, kas Madagaskaras dienvidos sastopami arvien biežāk. Ilgstošos sausuma periodos paaugstinās mazuļu un mātīšu mirstība.

Lasiet vairāk!

Vai ir tiesa, ka

■ Kaķu lemuri no rītiem sauļojas Lotosa pozā?
■ Kaķu lemuru mātes nereti nodod savus mazuļus auklīšu aprūpē?
■ Kaķu lemuru tēviņi rīko "smaku turnīrus"?

Atpakaļ uz sarakstu